Digitālās brokastis

Kāpēc vērtīgi apgūt informācijas tehnoloģijas un veidot karjeru tieši šajā nozarē

Digitālās brokastis

Kā tiek nodrošinātas tiešraides no Tokijas olimpiskajām spēlēm?

Kas jāzina, lai lidinātu dronu?

Kas jāievēro, pilotējot dronu? Skaidro eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Droni jeb tālvadības bezpilota gaisa kuģi no militārās jomas ir ieviesušies civilajā, to izmantojuma spektrs ir ļoti plašs, taču dronu pilotiem, lai tos varētu vadīt, ir jāreģistrējas tāpat kā autovadītājiem. Ir pieejamas arī dažādas kartes, kurās norādītas vietas, kur ar droniem var lidot un kur tas aizliegts, Latvijas Radio podkāsta raidījumā “Digitālās brokastis” skaidroja Civilās aviācijas aģentūras Bezpilota gaisa kuģu lidojumu drošuma nodaļas vadītājs Ilmārs Ozols un ''Latvijas Mobilā telefona'' Dronu skolas pārstāve Evija Plone.

Dronu veidi

Kad runā par droniem, cilvēki visbiežāk iztēlojas multirotoru dronu, kuram ir četri motori un fotoaparāts, ko var izmantot dažādiem mērķiem.

"Droni ir pieejami dažādās konfigurācijās – fiksētu spārnu droni, mazi, lieli, civilie un militārie – spektrs ir ļoti plašs ne tikai pēc to tehniskajām iespējām, bet arī to pielietojuma," skaidroja Bezpilota gaisa kuģu lidojumu drošuma nodaļas vadītājs Ilmārs Ozols.

Dronu tehnoloģija, kā jau vairums pasaules tehnoloģiju, sākušās tieši no armijas, bet laika gaitā tehnoloģijas kļuvušas pieejamas arī civilajā sektorā.

Kādiem mērķiem dronus izmanto Latvijā?

Kā skaidroja Ilmārs Ozols, droni ir iekārtas, kas ir jāreģistrē to lietotājiem – gan juridiskām, gan fiziskām personām, piebilstot, ka Latvijā šobrīd ir reģistrējušies 2000 dronu lietotāji. 

Ir divu veidu dronu lietotāji – drona lietotājs vai tālvadības pilots, kurš dronu arī vada. Attiecīgi reģistrējoties kā  drona lietotājam, viņam ir jānokārto vēl papildu pārbaudījumi. 

"Jāatceras, ka drons ir transportlīdzeklis, un tas, kas piešķir tam papildu vērtību, ir lietderīgā krava, kuru mēs pie tā piestiprinām, – vai tā ir kamera, minerālmēslu smidzinātājs lauksaimniecībā vai vērtīgs sūtījums, ko nogādājam kādam klientam," skaidroja Plone, piebilstot, ka dronu pielietojuma spektrs ir ļoti plašs.

Dronu pilotēšanas regulējums

No šī gada stājas spēkā vienots Eiropas regulējums, ka visiem dronu lietotājiem ir jāreģistrējas. Ja drona masa ir lielāka par 250 gramiem, tad ir obligātas attālinātās apmācības un tiešsaistes eksāmens. Ja drons ir lielāka izmēra un vide, kurā tiek veikti lidojumi, ir tuvāk cilvēkiem un pilsētvidei, jākārto papildu eksāmeni. 

Dronu lietošanas regulējums iedalīts divās kategorijās – atvērtajā un specifiskajā. Būtiskākās lietas, kas jāievēro atvērtajā kategorijā, ir reģistrācija, apmācības, pēc tam jāievēro lidojuma augstums, kas nepārsniedz 120 metrus, bet kartē jāseko, vai ir kādi ierobežojumi vai aizliegumi. Ozols piebilda, ka jāievēro arī cilvēktiesības uz privātumu.

Pamatierobežojumi, lietojot dronu

Runājot par tehniskajām prasībām, viena no kategorijām ir droni, kuru svars nepārsniedz 250 gramus. Tādēļ jāpatur prātā, ka tās nav rotaļlietas un uz tiem attiecas konkrēti regulējumi,” skaidroja Ozols. 

Nākamā kategorija ir drons svarā līdz 2 kilogramiem. Ar to ir iespējams veikt lidojumus apdzīvotās vietās, industriālās zonās un atpūtas teritorijās, savukārt, ja drons ir smagāks par 2 kilogramiem, tāda veida lidojumi būs iespējami tikai neapdzīvotās vietās, kur neatrodas cilvēki.

Privātuma riski, izmantojot dronu

Jaunais dronu regulējums paredz noteikt dažādas zonas, kad jābūt papildu aprīkojumam,  – viena no tām ir attālinātā identifikācija, kā skaidroja Ozols. Tā ir drona funkcija noraidīt informāciju, kas tas ir par modeli, kur tas lido, tādā veidā mazinot privātuma riskus. Tas nepieciešams, lai zinātu, kurš veic lidojumu, lai pārkāpumu gadījumā informāciju varētu nodot policijai. 

''Latvijas Gaisa satiksme'' ir izveidojusi karti, kurā iespējams apskatīt, kādi ir ierobežojumi gaisa telpā, kādas ir aviācijas aktivitātes, kā arī kādi objekti atrodas uz zemes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti