Kardioķirurgi izmēģina Latvijā unikālu pieeju – sarežģītu operāciju plāno ar 3D drukas sirdi

Novembrī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas sirds ķirurgi veikuši sarežģītu sirds operāciju, kuras plānošanā izmantots 3D drukas sirds modelis, informēja slimnīcā. Pacients pēc operācijas ir izrakstīts no slimnīcas un jūtas labi.

Sarežģītā situācijā izmēģina jaunu tehnoloģiju

Sirds ķirurgs Pēteris Stradiņš informēja žurnālistus, ka slimnīcā ar neatliekamo medicīnisko palīdzību tika nogādāts 58 gadus vecs pacients, kurš bija pārcietis infarktu. Viņam konstatēja retu sirds kambaru defekta patoloģiju – izveidojies caurums starpsienā, kuru bija nepieciešams slēgt. Šādas operācija notiek reti un tās ir tehniski sarežģītas ar augstu mirstības risku. Neoperējot šādus pacientus, mirstība ir 100%.

Tāpēc ārstiem radās idejas izveidot sirdij 3D modeli, kas iekšpusē būtu autentisks pacienta sirdij. Dati sirds modeļa izveidei tika iegūti ar datortomogrāfijas palīdzību. 

3D printēšanu un datu apstrādi uzņēmās "Baltic3D.eu". Konsultējoties un cieši sadarbojoties ar operējošo sirds ķirurgu tika pieņemts lēmums par konkrētas 3D printēšanas tehnoloģijas un elastīga materiāla izmantošanu sirds modeļa atveidei. Ārstam bija jānosaka, kādas struktūras, piemēram, hordas, muskuļus saglabāt digitālajā sirds modelī, kā arī to, kādā plaknē veikt šķērsgriezumu, caur kuru būtu iespējams ielūkoties sirds modeļa iekšpusē. 

 

Sarežģītā un riskantā operācija

Sarežģīto operāciju un tās tehnisko plānošanu veica sirds ķirurgs Edgars Freilibs.

“Pēc izmeklējuma rezultātiem bija redzams, ka defekta atrašanās vieta bija neparasta un ķirurģiski ļoti neparocīga. Tradicionālās diagnostikas metodes neļauj tik precīzi izprast problēmas novietojumu telpā, kā arī ir nepietiekamas, lai izprastu, kā labāk piekļūt problēmai.

3D printētais sirds modelis bija ļoti svarīgs, lai jau pirms operācijas varētu izplānot, no kuras vietas piekļūt, kuru sirds kameru atvērt, lai pēc iespējas saudzīgāk veiktu jau tā ļoti sarežģīto un riskanto operāciju,” skaidro ķirurgs.

Sirds ķirurgs Edgars Freilibs
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

Mediķiem šis modelis ļāva pieņemt pareizos lēmumus vēl pirms pašas operācijas.

Operācijas laikā tika veikta defekta slēgšana, vienas sirds vārstules rekonstrukcija un jauna sirds asinsvada izveide. Ķirurgiem ir izdevies novērst apdraudējumu pacienta dzīvībai.

Pacients no slimnīcas tika izrakstīts jau 23. novembrī, pašlaik atrodas mājās un jūtas labi.

Iespēja plānot operācijas augstākajā līmenī

Sirds ķirurgs un nodaļas vadītājs Uldis Strazdiņš norāda, ka sirds ķirurģijā operācijas taktiskā plānošana ar 3D printēto modeli Latvijā līdz šim vēl nebija izmantota. Zināms tikai, ka līdz šim tas darīts zobārstniecībā un traumatoloģijā, tomēr salīdzinoši vienkāršāku operāciju plānošanai. 

Šāda tehnoloģija ļauj labāk saprastu patoloģiju, izmēģināt jaunas medicīniskās tehnoloģijas un trenēt speciālistu darbā ar tām. Pateicoties tehnoloģiju pieejamībai tagad arī Latvijā iespējams veikt operāciju plānošanu augstākajā līmenī.

Sirds modeli izveidoja uzņēmumā “Baltic3D.eu”. Tā esot bijusi pirmā reize Baltijas valstīs, kad kaut ko tādu izgatavo ar 3D printeri. Speciālista darbs pie 3D modeļa izveides no datortomogrāfijas datiem aizņēma vairāk nekā 70 stundas. Paša sirds modeļa 3D pritnēšana ar "PolyJet" tehnoloģijas multimateriālu 3D printēšanas iekārtu aizņēma aptuveni 24 stundas.

3D modeļa izstrādes, sagatavošanas un 3D printēšanas izmaksas vidēji ir 1000 – 2000 eiro, atkarībā no modeļa sarežgītības.

Uzņēmums gan samaksu par printējumu neprasīja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt