Zināmais nezināmajā

Kā nosaka cilvēka temperamenta tipu un vai to varam mainīt?

Zināmais nezināmajā

Latvijas Universitātes Botāniskajam dārzam - 100

Kāpēc vienas puķes smaržo, bet citām aromātu nejūtam?

Kāpēc ziediem ir nepieciešama smarža. Skaidro profesors Ieviņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ziedu un dažādu citu augu smarža ir komunikācijas veids, ar kura palīdzību augi piesaista kukaiņus, kas palīdz iznēsāt putekšņus, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģederts Ieviņš. 

"Auga smarža noteikti ir viens no signāla veidiem, kādus izdala dzīvie organismi," norādīja Ieviņš. Tāpat kā cilvēki sarunājas un žestikulē arī augi smaržu izmanto komunikācijai, tikai augi ar smaržu nekomunicē savā starpā. 

"Ir pat teiciens, ka augi runā, izmantojot smaržas, bet ir kurli, kas gan nav absolūta patiesība, bet līdz zināmai robežai tas tā ir," viņš norādīja.  

Smarža ir starporganismu komunikācijas veids, respektīvi augi ar smaržu pievilina kukaiņus, apputeksnētājus, skaidroja profesors: "Ja zieds smaržo, tas gandrīz 100 % nozīmē, ka šim augam nepieciešams apputeksnētājs, kāds kukainis, kas viņam palīdz šos putekšņus pārnest no viena zieda uz otru.”

Lai gan varētu šķist, ka augu šķirnes, kuras pieņemts stādīt dārzos cilvēku priekam, ir speciāli radītas ar īpašu smaržu, ir tieši pretēji, norādīja Ieviņš. Selekcionējot augus, radot jaunas šķirnes, smarža ir pēdējais, par ko zinātnieki domā, tas ir tikai blakus efekts.

"Parasti pat ir bijis otrādi – ziediem, atkarībā no tā, vai tie ir grieztie ziedi vai apstādījumiem domātie, galvenās īpašības ir, lai skaisti izskatītos, lai būtu skaista krāsa, lai būtu ilgmūžīgi. Smaržu efekts ir tikai papildus tam.”

“Ņemot vērā, ka faktiski gandrīz vai pastāv pretēja korelācija starp to, cik zieds intensīvi smaržo un kāda ir viņa ilgmūžība, tad, atlasot ilgmūžīgākos, ļoti daudzām sugām ir pazudusi spēja veidot smaržu. Neļķe ir viens no tādiem piemēriem,” viņš piebilda. 

Tāpēc var gadīties, ka vienreiz ziedu veikalā iegādājoties lilijas, tās smaržo, bet citā reizē ne, jo tad konkrētā šķirne selekcijas procesā ir padarīta vēl izturīgāka, kā rezultātā pazudusi smarža.

Daudzi iespējams pamanījuši, ka dabā augošo ziedu un citu augu smarža izteiksmīgāka šķiet pēc lietus, taču Ieviņš norādīja, ka augi lietus dēļ savu uzvedību nemaina, tas vienkārši tos nomazgā, ļaujot smaržai vieglāk izplūst:

“Svaigas zāles vai koku lapu smaržas izdalīšana pastiprinās pēc lietus tā iemesla dēļ, ka virsma tiek nomazgāta no netīrumiem, putekļiem un pa atvārsnītēm šie gaistošie savienojumi var vieglāk izdalīties.”

Savukārt saistības starp zieda krāsu un smaržu īsti nav, un nav tā, ka kādas konkrētas krāsas augi smaržotu izteiksmīgāk, skaidroja Ieviņš: “Apputeksnētājiem ir trīs signālu veidi, kas nāk no zieda, tā ir gan krāsa, gan forma un tā ir smarža. Tas viss darbojas kā kopējais signāls un noteikti atšķirīgi atkarībā no tā, tas būs dienā vai naktī. Dienā svarīgāka būs krāsa un forma, naktī smarža vairāk būs svarīga ar attālumu sajust.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti