Rīta Panorāma

Itālijā atrod unikālu senu bronzas skulptūru kolekciju

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pēta VR tehnoloģiju ietekmi uz redzes sistēmu

Kāpēc no 3D attēliem dažiem paliek slikta dūša? LU zinātniece pēta virtuālās realitātes ietekmi uz redzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Universitātes (LU) pētniece Tatjana Pladere izveidojusi jaunu pētniecības virzienu, izzinot, kā uz virtuālās un papildinātās realitātes tehnoloģijām reaģē cilvēka redzes sistēma. Jau pavisam drīz šīs tehnoloģijas būs tikpat ierastas kā viedtālruņi, bet ir cilvēki, kuriem, skatoties uz trīsdimensiju attēliem, piemēram, paliek slikta dūša, zinātniece stāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma".

Tatjana Pladere pētniecībai pievērsās pirms desmit gadiem, studējot Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē. Iepriekš viņa nebija plānojusi savu dzīvi saistīt ar zinātni, vēlējās kļūt par optometristi. Viss mainījās trešajā kursā, kad universitātē profesore piedāvājusi iesaistīties pētījumā, veicot bērnu redzes skrīningu skolās.

"Mēs strādājām vienā komandā ar pasniedzējiem. Es pirmo reizi varēju redzēt pasniedzējus citā lomā – kā pasaules līmeņa pētniekus un profesionālus optometristus," atcerējās Tatjana Pladere. "Es kā bērns skatījos uz viņiem un domāju, es arī gribu tāda pati būt."

Tagad Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā Tatjana izveidojusi jaunu pētniecības virzienu, izzinot, kā cilvēki uztver trīs dimensiju attēlus.

"Viņas riteņa skrējiens tiešām ir tas, kas mani priecē, un es tiešām esmu lepna un zinu, ka viņa vēlas palikt strādāt Latvijā," kolēģi raksturoja Latvijas Universitātes profesore Gunta Krūmiņa.

"Tatjana kā personība ir ļoti atvērta," pastāstīja arī LU pētniece Karola Panke. "Vienmēr gatava sniegt padomu un padalīties ar savu pieredzi. Manuprāt, viņa ir devusi optometrijas studentiem entuziasmu par zinātni, jo viņa ir parādījusi, ka zinātne var būt aizraujoša."

Tatjana strādā ar virtuālās un papildinātās realitātes tehnoloģijām, pētot, kā uz tām reaģē cilvēka redzes sistēma.

Tiek uzskatīts, ka tuvākajā nākotnē šādas tehnoloģijas ikdienā tiks izmantotas tikpat bieži kā šobrīd viedtālruņi.

Tomēr nav zināms, vai visi būs spējīgi tām pielāgoties. Piemēram, daļai cilvēku no virtuālās realitātes paliek slikta dūša.

"Jautājums, kāpēc tas notiek, kāpēc dažādas redzes sistēmas reaģē atšķirīgi un kā tas viss ir saistīts ar cilvēka pašsajūtu un sniegumu," skaidroja Tatjana Pladere.

Tatjana cenšas izpētīt, cik izturīga ir cilvēka redzes sistēma, cik tā ir spējīga pielāgoties šai tehnoloģijai un kā ražotāji varētu uzlabot iekārtas atbilstoši dažādām redzes īpatnībām. Tatjana ir pārliecināta, ka, nonākot zinātnē, viņa ir izvēlējusies pareizo dzīves ceļu.

"Tas ir īpašs mirklis, kad uzzini kaut ko jaunu un saproti, ka, iespējams, kādu īsu brīdi tu esi vienīgais cilvēks, kas zina šo lietu," pieredzē dalījās LU pētniece.

Zinātnē Tatjanu aizrauj arī iespēja tikties ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, kam piemīt tāds pats jaunatklāšanas gars un neatlaidība kā viņai pašai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti