Kāpēc Latvijā tik daudz podkāstu par seksu? Saruna ar «Seksuāli inteliģents» autori Kristīni Balodi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Raidieraksta "Seksuāli inteliģents" veidotāja Kristīne Balode arī konsultē par seksualitāti un partnerattiecībām. Viņa podkāstā par podkāstiem "Raidnīca" dalījās pārdomās, kāpēc tik daudz raidierakstu latviešu valodā pievērsušies seksa tematam, kā arī to, vai podkāstu klausīšanās var aizstāt sarunas par seksu.

Podkāsta «Seksuāli inteliģents» autore Kristīne Balode
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Raidnīca

Podkāsts par podkāstiem - "Raidnīcā" klausies sarunas ar Latvijas raidierakstu veidotājiem. Jauna epizode katru otrdienu Latvijas Radio 1 mājaslapā un visās lielākajās straumēšanas platformās: 

Kristīne Balode: Tas, kā es to redzu – ka cilvēki, kuri nāk uz podkāstu un palīdz atvērt kaut kādu tēmu plašāk, gan profesionāli, gan personīgi, ir savas jomas lietpratēji. Vai arī man ir bijusi sadarbība ar "Sexy style", kas tiešām arvien dziļāk un dziļāk palīdz cilvēkiem izprast palīgierīču un materiālu noderīgumu savas seksuālās labklājības veicināšanai funkcionāli, nevis tikai tāpēc, lai piepirktu pilnu māju ar to, bez kā pilnīgi mierīgi var iztikt.

Es teiktu, ka tas izšķirošais reizēm būs, kā cilvēks prot pasniegt informāciju, un to vajadzētu vairāk kultivēt ikdienas dzīvē. Podkāsti mūsdienās tā kā aizstāj sarunu partnerus, bet ir jāatceras, ka mēs esam tas klusējošais elements. Saruna jau tā īsti nenotiek.

Mēs uztveram informāciju, bet sevi nepārvaram.

Ja es neesmu kādas tiešraides dalībnieks, kur es pārvaru sevi, konfrontēju sevi ar savu nevarēšanu uzdot jautājumu ar savu seju, es palieku turpat, kur es biju. Jo savā pieredzē es nekur tālāk neesmu pavirzījusies. Man varbūt ir jaunas zināšanas, bet tās pārvērst praksē nozīmēs atkal atgriešanos atpakaļ. Piemēram, noklausījos podkāstu, vakarā ir draugu tusiņš, un saprotu, ka es par to BDSM tomēr gribētu ar kādu parunāt. Un tikai tad es ieraugu, ko tas man nozīmē – sākt runāt par to un saskarties ar reālām dzīvām cilvēku emocijām, reāliem viedokļiem redzējumiem, pārliecībām, ticībām, pieredzēm.

Latvijas Radio: Latviešu valodā par seksu runā nu jau vairāki raidieraksti – "Par baudām", "Lielās sekspektācijas", "K punkts" un arī "Seksuāli inteliģents". Kā to skaidro?

Kristīne Balode: Podkāstu ir arvien vairāk, jo tas balons ir sprādzis, jo pasaule beidzot ir sapratusi, ka cilvēks ir seksuāla būtne, un turēt viņu neziņā par to, ka viņš tāds ir, ir vardarbīgi un cietsirdīgi. Tāpēc tiek piešķirta nauda lielajiem zinātnes centriem, attīstās izglītības programmas. Cilvēkiem rodas vairāk iespēju, un arī seksuālās izglītības speciālisti kļūst populārāki un pieejamāki. Izglītības programmas atbilst dažādām vajadzībām un vēlmēm.

Kad es studēju psiholoģiju, un visu cieņu Latvijas Universitātei, studijas bija ļoti labas, bija tikai Jolanta Cihanoviča, kura padziļinātāk par to runāja. Tas nebija vienkārši arī man. Pirmais kursa darbs man bija saistīts ar seksuālajām minoritātēm, un tas bija izaicinoši un liels ceļojums arī priekš manis – apzināties, ko nozīmē izglītības pieejamība. Un tagad jau tas ir daudz pieejamāk augstskolu izglītību programmās.

Seksuālā izglītība, ja nefokusējamies tikai uz vienu darbību, tad tā ir nepieciešamība, kas kļūst pieejamāka. Un arī citās industrijās sāk dzimt dažādi produkti, kas ir piesātināti ar šo tēmu – filmas, teātris, seriāli.

Piemēram, ierakstot atslēgvārdu "sekss", būs vismaz astoņi seriāli, ko noskatīties.

Un tajos visos ir izglītojošs saturs. Katra sērija dod jaunu pilienu, lai mēs būtu seksuāli kompetentāki. Un arī podkāstu kļūst vairāk. Tas ir mūsdienu formāts, kā nododam informāciju, veidojam tīklojumu, satiekam noderīgus cilvēkus un stiprinām šo tīklojumu. Latvijā – tāpat kā pasaulē – tas notiek pašlaik ļoti aktīvi un, manuprāt, tas ir forši, ka mums vairs nav tik ļoti bail būt seksuāliem, ka mums ir dzimumorgāni, kas paredzēti funkcionālai dzīvei, nevis kaut kas, ar ko mūžīgi bīties, cenzēt, nosodīt vai kurus uzskatīt nevis par integrētu ķermeņa sastāvdaļu, bet kaut ko, kas mūs padara par riktīgākiem vai neriktīgākiem. Līdz ar to tiek stiprināts šis bioloģiskais aspekts mūsu labklājībai.

"Raidnīcas" vadītāja Dace Krejere: Vai tev ir kāds vai kāda, ar kuri ikdienā apspriest seksu? Par to, kas šobrīd pašam ir aktuāls – uzzināt, kā ar to klājas citiem? Smelties pieredzi un iedvesmu. Priecājos par visiem, kuriem tā ir. Bet tiem, kam nav šādu sarunas biedru, iespējams, varētu aizstāt podkāstu klausīšanās. Nu jau latviešu valodā ir iespēja izvēlēties, ko klausīties, tāpēc aicinu arī tevi noklausīties kādu no tiem.

Ja tevi ieinteresēja saruna ar Kristīni Balodi no podkāsta "Seksuāli inteliģents", to visu vari noklausīties podkāstā par podkāstiem "Raidnīca".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti