Kanalizācijas pētījumi var sniegt informāciju par patieso Covid-19 slimnieku skaitu

Pilsētu kanalizācijas sistēmu satura pētījumi, lai konstatētu jaunā koronavīrusa klātbūtni, var palīdzēt noskaidrot iedzīvotāju inficēšanās patieso mērogu. Tā, piemēram, viens no pētījumiem liecināja, ka inficēto ir daudzkārt vairāk, nekā apstiprināts oficiāli. Cita pētījuma rezultāti brīdināja par to, ka cilvēki slimo ar Covid-19, vēl pirms pirmā diagnoze tika noteikta laboratorijā.

Tagad šādus notekūdeņu pētījumus veic vairāk nekā desmit zinātnieku grupas, ziņo britu zinātniskais žurnāls “Nature”. Nīderlandē, ASV un Zviedrijā izdevies konstatēt jaunā koronavīrusa klātbūtni notekūdeņos, kas caur kanalizācijas sistēmām nonāk attīrīšanas stacijās. Šādas analīzes ir viena no senām un efektīvām metodēm, lai izsekotu, kā izplatās infekcijas slimības, kuru ierosinātāji tiek izdalīti ar urīnu vai fekālijām. Koronavīruss SARS-CoV-2 pieder pie šī tipa vīrusiem.

Jānoskaidro visi nēsātāji, pat ja nav simptomu

Vienā attīrīšanas stacijā nonāk ūdens no tualetēm milzīgā dzīvojamā masīvā, kurā mīt līdz miljonam cilvēku, skaidro Nīderlandes ūdens izpētes institūta KWR mikrobiologs Gertjans Medema. Viņš uzskata, ka šāds plaša mēroga monitorings dos iespēju precīzāk novērtēt koronavīrusa izplatīšanos nekā testēšana. Tas ir visnotaļ loģiski -

uz tualeti iet visi, bet analīzes Covid-19 noteikšanai tiek veiktas lielākoties tiem, kuriem parādījušies raksturīgie simptomi.  

“Veselības aprūpes iestādes redz tikai aisberga virsotni,” žurnāls “Nature” citē Medemas teikto. Zinātnieku grupai, kuru viņš vada, izdevies atklāt koronavīrusa ribonukleīnskābi vairākās attīrīšanas iekārtās Nīderlandē. Amersfortas pilsētā vīruss notekūdeņos tika atklāts agrāk, nekā tika konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi iedzīvotāju vidū.

Cita holandiešu pētnieku grupa atklāja SARS-CoV-2 pēdas Amsterdamas Shipholas lidostas notekūdeņos. Tas notika tikai četras dienas pēc tam, kad tika oficiāli klīniski apstiprināts pirmais saslimšanas ar Covid-19 gadījums Nīderlandē. Zinātnieku grupa infektoloģes Anas Marijas de Rodas Husmanas vadībā gatavojas paplašināt pētījumus un ņemt paraugus notekūdeņos visās 12 Nīderlandes provincēs, kā arī 12 epidēmijas perēkļos.

Šā gada martā amerikāņu kompānija “Biobot Analytics” kopā ar Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta un Hārvarda universitātes zinātniekiem pētīja notekūdeņu paraugus, kas bija paņemti kādā notekūdeņu attīrīšanas stacijā Masačūsetsas štatā. Pētījuma rezultāti publicēti zinātnisko darbu serverī “medRvix”.

Pētnieki konstatējuši, ka koronavīrusa klātbūtne paraugos ir daudz lielāka, nekā tika uzskatīts. Tas var liecināt par to, ka

vīrusa nēsātāju skaits šajā rajonā daudzkārt pārsniedz analīzēs oficiāli apstiprinātos datus.

Rajonā ap ūdens attīrīšanas staciju ir apmēram 450 apstiprināti saslimšanas ar Covid-19 gadījumi. Pēc notekūdeņu paraugu analīzes zinātnieki pieļauj, ka reāli šajā rajonā var būt no 2300 līdz 115 000 inficēto, raksta žurnāls “Newsweek”.

Kas nepieciešams precizitātei

Iedzīvotāju inficēšanās kādā konkrētā apvidū kvantitatīvai novērtēšanai zinātniekiem vispirms jānoskaidro, cik daudz vīrusa ribonukleīnskābes tiek izdalīts ar fekālijām no slimnieka organisma. Bet pēc tam, ņemot vērā vīrusa ribonukleīnskābes koncentrāciju notekūdeņu paraugos, iespējams aprēķināt, cik daudz iedzīvotāju šajā apvidū inficējušies.   

Iedzīvotāju ekskrementu paraugu atlasei jābūt pietiekami reprezentatīvai, nevis “momentuzņēmumam”, un testos jākonstatē vīruss, pat ja tā koncentrācija ir zema, uzskata zinātnieki no Austrālijas Vides aizsardzības alianses Kvīnslendā. Šī organizācija konsultē valdību.

Trauksmes signāls

Vēl nav zināms, kad beigsies pašreizējā pandēmija, taču zinātnieki nebūt negarantē, ka tā būs pēdējā. Notekūdeņu paraugu regulāra analīze var kļūt par agrīnās brīdināšanas instrumentu, kas vēstīs par to, ka koronavīruss atgriezies, norāda de Roda Husmana. Nīderlandes Sabiedrības veselības un vides institūts, kurā viņa strādā, arī agrāk veicis šādu monitoringu, lai atklātu koronavīrusa, poliomielīta un masalu vīrusu uzliesmojumus, kā arī pret antibiotikām rezistentas baktērijas.

Pētījumi liecina, ka SARS-CoV-2 var parādīties fekālijās trīs dienu laikā pēc inficēšanās, saka Šveices Federālā tehnoloģiju institūta Lozannā virusologs Tamars Kons. Simptomi, kas šķiet pietiekami nopietni, lai lūgtu mediķu palīdzību, parasti parādās nedaudz vēlāk – pēc nedēļas vai divām. Tāpēc testēšana, lai noteiktu Covid-19, var kļūt efektīvāka.

Notekūdeņu pētījumu rezultāti arī var palīdzēt veselības aprūpes amatpersonām adekvātāk un ātrāk veikt pasākumus ierobežojumu noteikšanai atsevišķos reģionos. Slimības uzliesmojuma gadījumā septiņu līdz desmit dienu kavēšanās ar ierobežojumu noteikšanu jaunā perēklī var radīt ļoti nopietnas sekas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt