Rīta Panorāma

Intervija ar Gintu Grāveli, Amandu Grīnbergu un Martu Vīksnu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ar "delete" pogu ir par maz informācijas izdzēšanai

Kā droši izdzēst informāciju no datoru cietajiem diskiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kamēr sludinājumu portālos plaukst lietotu elektroierīču tirdzniecība, nesen veiktā pētījumā noskaidrots, ka 85% no lietotajiem datoriem un mobilajiem tālruņiem, kas nonākuši otrreizējā tirgū, satur iepriekšējā īpašnieka datus. Interesantākais ir tas, ka pārdevēji uzskatījuši šo informāciju par izdzēstu. Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta Panorāma" skaidroja, kā pareizi iznīcināt datus, kas atrodas datorā, ārējā cietajā diskā, zibatmiņā vai mobilajā tālrunī.

Privātas fotogrāfijas, e-pasta sarakstes, līgumi, uzņēmumu grāmatvedības dati. Šādas lietas tiek uzglabātas datoru atmiņā, ārējos cietos diskos vai zibatmiņās. 

Nolemjot datoru vai veco cieto disku pārdot, jārēķinās, ka arī izdzēstai informācijai profesionāļi itin viegli varēs piekļūt klāt.

"Ar “delete” pogu tiešām nebūs pietiekami, jo dzēšana kā tāda ir ļoti vienkāršots process un tā patiesībā nemaz nenotiek. Mēs atzīmējam failu sistēmā, ka konkrētie faili ir nodzēsti, lai gan visa informācija uz diska joprojām vēl paliek," skaidro “Microsoft Latvia” pārstāvniecības vadītājs Ēriks Eglītis.

Viens no prātīgākajiem veidiem, kā atbrīvoties no nevēlamiem failiem ir diska formatēšana. "Nepieciešams ieiet datora iestatījumos, tad izvēlēties "atjaunošana un drošība". Tad spiežam "atkopšana", "šī datora atiestatīšana" un tad jānospiež "noņemt visu" un nedaudz jāuzgaida. Un drošai datu izdzēšanai "noņemt failus" un "tīrīt disku"," padomus sniedz "Microsoft Latvia" IT atbalsta speciālists Ojārs Gailis-Birzleja.

Tomēr arī šī metode, tāpat kā operētājsistēmas pārinstalēšana, negarantēs, ka hakeri ar speciālu programmu palīdzību nespēs atgūt vecos datus. Sistēmu administrators Jānis Pērkons iesaka datorā uzstādīt kādu no daudzajām programmām, kas nodarbojas ar failu pārrakstīšanu.

Visi vecie faili ar tās palīdzību tiek pārrakstīti ar nejaušu, nenozīmīgu informāciju. Savukārt gadījumos, ja cietais disks ir bojāts, visprātīgāk to ir vienkārši likvidēt.

Tieši šādā veidā savus komercnoslēpumus ieraduši iznīcināt daudzi uzņēmumi. "Cietie diski sastāv no rotējošām platēm, kurās tiek ierakstīti dati. Ja plates tiek iznīcinātas, tad datu atgūšana būs ļoti apgrūtināta," Latvijas Televīzijai pastāstīja “Exigen Services Latvia” vecākais sistēmu administrators Jānis Pērkons. "Visvieglāk to izdarīt ar urbja palīdzību, Nepieciešams caururbt daudzas jo daudzas reizes gan plates, gan elektroniskās shēmas."

Jāatceras, ka zibatmiņas un cietie diski nav vienīgie datu nesēji. Arī mobilie telefoni var saturēt informāciju, kas nav izpaužama trešajām personām. "Izdzēšana visdrošākā veidā notiek, atstatot tālrunī atpakaļ rūpnīcas iestatījumus. Tad mēs varam justies droši, ka tur nekas vairs nav saglabāts," pavēstīja “Tele2” drošības dienesta vadītājs Jānis Miķelsons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti