Digitālās brokastis

Tehnoloģiju ziņu topā: govju gāzes no satelīta un helikopters noķer krītošu raķeti

Digitālās brokastis

Audiobriļļu "Bose Frames Tenor" apskats pēc #DigitālāsBrokastis testa

Tehnoloģijas hokejā ar Latvijas izlases video treneri Pēteri Gromu

Kā ar tehnoloģijām hokejā analizē savu pretinieku. Stāsta Latvijas izlases videotreneris Pēteris Groms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Videotrenera darbs sākas jau sagatavošanās procesā, analizējot pretinieku komandas spēli, un turpinās arī spēles laikā, fiksējot pretinieku kļūdas, ko tiesneši nav pamanījuši, un palīdzot treneriem izprast pašu neveiksmes. Tā par saviem pienākumiem Latvijas Radio raidījumā "Digitālās brokastis" stāstīja Latvijas izlases videotreneris, analītiķis Pēteris Groms.

Mūsdienu tehnoloģiju ietekme uz sportu ir ļoti liela. Īpaši liela nozīme ir video atkārtojumiem, kas hokejā ļauj pārbaudīt, vai vārti tiešām ir gūti; kā spēlētājs guvis savainojumu; vai tiesneši pareizi fiksējuši zonu; vai pārkāpums tiešām ir bijis un citus svarīgus aspektus. 

Videotrenera darbs sākas jau sagatavošanās procesā, analizējot pretinieku komandas spēli, stāstīja Groms: "Parasti tiek iegūta informācija video failā par pretiniekiem, vēlams – no vairāk nekā vienas spēles, un vienkārši tu ej tam visam cauri. Re, pirmais iemetiens, viņiem vidējā zona ir tāda, aizsardzības zona tāda. Tad varbūt ir kāds īpašs spēlētājs un tamlīdzīgi."

"Tā izveidojas kopums, kuru tu atrādi treneriem, ka, teiksim, Šveices izlase spēlē šādi, un treneris attiecīgi var izvēlēties klipus, kuri viņam labāk patīk, un mēs to varam prezentēt arī spēlētājiem pirms spēles, lai viņi paskatās, pret ko tad īsti spēlējam," viņš norādīja. 

Tāpat video analītiķis piedalās arī treniņu procesā, kad treneri vēlas atrast kļūdas taktiskajos zīmējumos. Tad treniņi tiek uzfilmēti, pēc tam analizēti, atzīmējot vājās un stiprās spēlētāju vietas. 

"Ar dažādām ierīcēm mēs izmantojam "black magic" sistēmu. Tas video tiek dabūts iekšā datorā, un programmā tiek liktas grāmatzīmes. Tad, kad uzklikšķini uz to atzīmi, [programma] zina, kurā sekundē vai minūtē tas video ir atradies un uzreiz uz turieni atdzen to video, un tu uzreiz vari paskatīties, pārlecot no vienas atzīmes uz otru," skaidroja Groms. 

Tas nozīmē – ja treneris vēlas redzēt pretinieku iemetienus, video analītiķis tos vienu pēc otra ļoti ātri var parādīt.

Groms atklāja, ka izmanto arī multimediju pulti ar apmēram 14 pogām, kur katrai pogai ieprogrammēta sava nozīme, taču tā nav ierasta prakse. 

Runājot par pieejamo videomateriālu, viņš norādīja, ka, piemēram, pasaules čempionātā būtībā piedāvā to pašu, ko redz skatītāji televizora ekrānā. Protams, ar iespēju ierakstu pēc nepieciešamības pietuvināt, patīt atpakaļ, pārskatīt, ko filmējušas visas kameras. Pārbaudes spēlēs pārsvarā ir vienas kameras ieraksti, bet kluba izbraukuma spēlēs var būt, ka jāfilmē pašam. 

"Čempionātā darba diena būs no rīta līdz naktij un nākošajam rītam, jo tur šad tad sanāk, ka ir trīs spēles dienā, un tu automātā ej visām spēlēm cauri," atzina Groms. 

Saspringtākais, protams, ir spēles laiks. Pārtraukumos laika ir maz, tāpēc video analītiķim kodolīgi jāprot parādīt treneriem konkrētās zonas problemātika. Tāpat arī spēles laikā jāsazinās pa rāciju, lai saņemtu norādes no treneriem par to, kam jāpievērš uzmanība. 

Runājot par tehnoloģiju attīstību hokejā, Groms vērtēja, ka daudz tiek darīts par prieku skatītājiem, piemēram, mērīts ripas vai hokejistu slidošanas ātrums, kas viņa darbā nav tik būtiski. Nākotnē viņš cer, ka lēmumus, kas atkarīgi no video atkārtojumiem, vairāk varētu pieņemt paši tiesneši. 

"Man jau šķiet, ka, ņemot vērā, cik tehnoloģiski paši tiesneši ir attīstījušies, vismaz man būtu labi, ja dažus lēmumus arī viņi paši pieņemtu. Sevišķi, kas ir saistīti ar vārtu laukumu. Tur ir tik brīžiem subjektīvi, – pieskārās/nepieskārās, bija bloķēšana/nebija bloķēšana, – ka ir grūti saprast," viņš stāstīja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti