4. studija

Latvijas veikalos meklējam Latvijas gurķus!

4. studija

Ilzes Jurkānes privātā mākslas kolekcija.

Meteorīti - dārgumi no debesīm!

Jūlija beigās sāksies zvaigžņu lietus jeb krītošo meteorītu vērošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dienas kļūst īsākas un tumsa pienāk ātrāk, taču tas nenozīmē, ka jāiet laicīgi gulēt, jo drīzumā gaidāms meteorītu lietus. Šogad augusta vidū nebūs pilnmēness, kas parasti kavē interesanto meteorītu vērošanu.

Meteorīti ir šķembas, kas veidojušās mazo planētu sadursmju rezultātā un nokritušas uz zemes, turklāt izņēmums nav arī Latvija.

Latvijā pavisam ir zināmi četri nokrituši meteorīti, tas ir Līksnas meteorīts, kas nokrita 1820.gadā, tātad drīz jau būs pagājuši 200 gadi, tālāk ir Birža, tad Neretas un tad Baldones meteorīts, kas nokrita 1890.gadā, tātad visi Latvijas meteorīti nokrituši jau krietni sen - 19.gadsimtā," stāsta "meteoriti.lv" dibinātājs Kārlis Bērziņš.

Tas gan nenozīmē, ka Latvijas teritorijā pēdējo gadu laikā nav nokritis neviens meteorīts – iespējams, tie vienkārši vēl nav atrasti, jo tas nemaz nav tik vienkāršs darbiņš. "Varbūtība atrast meteorītu ir ļoti maza, būtībā meteorīti uz zemes ir sastopami daudz retāk kā dimanti un tamlīdzīgi dārgakmeņi, un statistika ir tāda, ka no tiem potenciāliem meteorītu kandidātiem, kas mums šķiet, ka varbūt tas ir meteorīts, tad izrādās, ka mazāk kā 1% no šiem kandidātiem ir īsti meteorīti," skaidro Bērziņš: "Meteorītiem tipiski ir apkususi garoza, atrodoties tuksnesī, meteorīta garoza ir mazliet nodēdējusi un salīdzinoši plāna. Meteorīta blīvums ir lielāks kā zemes iežiem, tātad, salīdzinot ar tāda paša izmēra zemes akmeni, mēs uzreiz jutīsim atšķirību, ka blīvums ir lielāks, meteorīts ir smagāks. Meteorīti satur dzelzi, kas nozīmē, ka magnēts tos pievilks, un tiem ir magnētiskās īpašības."

Parasti cilvēki, redzot krītošu meteorītu, kaut ko ievēlas, taču, ja izdodas atrast jau nokritušu meteorītu, tad, iespējams, varēs tikt pie labas naudas summas. "Šobrīd pārdošanā izlikts Latvijas meteorīts "Nereta", tas ir viens no četriem meteorītu paraugiem, kas nav mūsu kolekcijā atrodams, un tā cena ir apmēram 10 000 ASV dolāri," stāsta Kārlis Bērziņš.

"Ir meteorītu tirgus, man grūti tagad komentēt visu par cenām, bet tiešām ir dažādi paraugi, kas ir ļoti reti, piemēram, tādi kā Marsa un Mēness meteorīti, kas nākuši no šiem objektiem. Skaidrs, ka tādu vispār ir tikai daži simti, kas ir atklāti, un protams, ka to zinātniskā informācija ir ļoti liela."

Ja meklēt nokritušos meteorītus negribas, noteikti ir vērts izmantot iespēju pavērot to krišanu. "Zvaigžņu lietus ir tāda parādība, kas rodas dažādiem kosmiskiem putekļiem, nelielām daļiņām ieskrienot zemes atmosfērā un sadegot. Ja šīs daļiņas ir lielākas, tad meteorīts ir spožāks, un ļoti spožus meteorus mēs jau saucam par bolīdiem," skaidro Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

Augusta vidū meteoru skaits palielinās, un stundā, ja ir labvēlīgi laikapstākļi, ja nav spožs mēness un netraucē gaismas piesārņojums, var novērot līdz pat vienam simtam meteoru.

Tas gan nenozīmē, ka visus simt varēs ieraudzīsiet, jo reizēm pietiek vien samirkšķināt acis un iespēja iedomāties vēlēšanos jau ir gaisusi. "Tas ir atkarīgs no dažādiem parametriem, daļiņas izmēra, ātruma, kādā daļiņa ieskrien zemeslodes atmosfērā, un, ja, piemēram, šis ātrums ir salīdzinoši mazs - mēs šeit runājam par vairākiem kilometriem sekundē –, arī pie maziem ātrumiem, tad, protams, degšanas periods ir ilgāks un arī ilgāku degšanas periodu izraisa lielāka daļiņa. Līdz ar to tas var būt no vienas līdz pat pāris sekundēm," stāsta speciālists.

Tātad, lai kaut ko ieraudzītu, ir jābūt vērīgam. "Persīda meteoru plūsmai ir tāds pozitīvais moments, ka šī plūsma kļūst aktīva jau jūlija nogalē, un tai izteiktais maksimums tradicionāli ir augusta vidus – ap 12. un 13.augustu, kad nakts stundās, ja ir labvēlīgi laika apstākļi, droši verieties debesīs. Šogad palīdz moments, kad meteoru plūsmas novērojumiem netraucēs pilnmēness, kas citus gadus ir diezgan traucējošs, jo izgaismo debesis, un līdz ar to vājākie meteori nav pamanāmi," stāsta Krastiņš.

Vislabāk meteorus ieraudzīt iespējams tuvāk rīta pusei, taču tos var saskatīt visas nakts garumā, turklāt nav nepieciešams nekāds tehniskais nodrošinājums. "Neapbruņota acs ir vienīgais, kas ir nepieciešams, lai gūtu pozitīvas emocijas tieši no meteoru novērojumiem. Skatoties teleskopā mēs neko vairāk neieraudzīsim," piebilst Krastiņš.

Meteorītu lietus sākums gaidāms jau jūlija beigās. Trīs no Latvijas meteorītiem ir aplūkojami "Mazajā meteorītu muzejā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti