Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Rīgā viesojas Ukrainas prezidents V. Zelenskis

Dienas ziņas

Dienas ziņas

LLU attīsta zinātnes infrastruktūru

Jelgavā durvis ver Augu aizsardzības zinātniskais institūts

Turpinot attīstīt zinātnes infrastruktūru, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) atklāts Augu aizsardzības zinātniskais institūts un Viedo tehnoloģiju nodaļa. Jaunu mājvietu ieguvusi arī Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa.

Līdz šim augu aizsardzības jomas zinātnieki darbojās atsevišķā institūcijā galvaspilsētā. Bet, attīstot LLU zinātnes infrastruktūru, Jelgavā durvis vēris Augu aizsardzības zinātniskais institūts.

“Protams, tagad, kad mēs esam iekļāvušies struktūrā, tā sadarbība ir daudz ciešāka gan ar Lauksaimniecības fakultāti, gan ar institūtiem. Latvija nav liela, un arī iepriekš tā sadarbība bijusi diezgan cieša,” sacīja Augu aizsardzības zinātniskā institūta vadītājs Jānis Jaško.

Pašreiz pētnieki īsteno aptuveni 20 projektus. Daļa no tiem saistīti ar dažādu kaitēkļu un slimību apkarošanu, īpaši bioloģiskajā lauksaimniecībā. Savukārt sadarbībā ar LLU Tehnisko fakultāti top viens no interesantākajiem projektiem – robotiņš, kas nākotnē ierobežos nezāles uz lauka. Pašlaik robots mācoties nezāles atpazīt.

“Kolīdz dažādas nezāļu sugas parādījās virs zemes, tā tās katru dienu dažādos rakursos  un apgaismojumos tiek fotografētas, modelējot situāciju, kā šīs nezāles varētu izskatīties lauka apstākļos. Fotoattēli tiek ielikti datorā. Datorā glabājas datu bāze, un tādā veidā robotam vajadzētu saprast, vai tas augs, ko tas ar savu kameru pamana uz lauka, ir nezāle, vai tas ir kāds cits augs,” skaidroja Augu aizsardzības zinātniskā institūta vadošais pētnieks Jānis Gailis.

Nākamais solis būs iemācīt robotam izravēt atpazītās nezāles.

Savukārt vēsturiskajā ratnīcas ēkā tagad mājos Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa, kā arī no jauna izveidotā Viedo tehnoloģiju nodaļa, kas paredzēta gan LLU, gan citu institūtu vajadzībām. “Tur būs sakoncentrētas lielas un spēcīgas iekārtas. Līdz ar to mēs domājam, kā šajā konsolidācijas procesa rezultātā kopīgi izmantot resursus,” norādīja LLU rektore Irina Pilvere.

Pašlaik esot uzsākta institūtu zinātnieku un fakultāšu iepazīstināšana ar jaunajām iespējām, lai kopīgi apzinātu virzienus kuros strādāt. “Iesākumam varbūt būs vajadzīgi zinošāki zinātnieki, lai apgūtu jaunās iekārtas, kas ir diezgan sarežģītas un atsevišķos gadījumos pat diezgan unikālas Latvijai. Bet bez jauno zinātnieku iesaistīšanas attīstības nebūs,” sacīja Viedo tehnoloģiju nodaļas vadītājs Gunārs Lācis.

Viedo tehnoloģiju nodaļa būs atbalsts pētījumiem lauksaimniecībā, veterinārmedicīnā, pārtikas zinātnē un citās nozarēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt