Jauns veids, kā klausīties mūziku. «Dirty Deal Audio» Liepājā attīsta telpisko skaņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jaunas formas audioteātris, elektroniskā mūzika, eksperimenti un vēl līdz šim neizmantotas iespējas, ko var paveikt ar skaņu virtuālajā pasaulē –  tā var raksturot uzņēmumu, kas bāzējas Liepājā un Rīgā. "Dirty Deal Audio" strādā reklāmas un inovāciju jomā, iesaistās projektos, kas maina sabiedrību un izpratni par skaņas pasauli.

Kristaps Puķītis: «Dirty Deal Audio» Liepājā attīsta telpisko skaņu
00:00 / 05:38
Lejuplādēt

"Dirty Deal Audio" vada Kristaps Puķītis. Viņš saka, ka tas ir gan uzņēmums, gan kopiena ar mūziķiem. "Esam organizējuši neskaitāmus koncertus un tīklošanās vakarus, Baltijas mēroga nometnes.  Mūsu komanda ir 100% skaņa, mēs esam piesūkušies ar skaņu. Visa ikdiena ir skaņa un mūzika," saka Puķītis. Uzņēmums ir Latvijas Investīciju attīstības aģentūras Liepājas biznesa inkubatora dalībnieks jau pēdējos divus gadus. Ir bijusi iespēja iegādāties tehnisko bāzi, lai varētu veikt savus eksperimentus un sniegt telpiskās skaņas pakalpojumus klientiem. 

"Pēdējos sešus gadus mēs diezgan cītīgi strādājam reklāmas industrijā, mums ir divas studijas Rīgā, apkalpojam gan vietējos, gan ārvalstu klientus – komponējam mūziku, taisām skaņas dizainu, rakstām balsis un darām to ļoti labi. Esam labi novērtēti," stāsta Puķītis.

Pirms trīs gadiem uzņēmumā saprata, ka jāsper nākamais solis darbā ar skaņu. "Konsultējoties ar kolēģi Itālijā, mēs sapratām, ka mūsu virziens ir telpiskā skaņa. Cītīgi mācāmies, eksperimentējam un attīstām sev jaunu pakalpojumu, lai varam apskaņot virtuālo realitāti, 360 grādu video, telpas ar daudzskaļruņu sistēmām, lai mēs varam kopēt ikdienas skaņu un pārnest uz šo daudzskaļruņu telpu, gan komponēt telpiskās skaņas mūziku, tieši "ambisonics" (angļu: ambisonics - sfēras telpiskās skaņas formāts, papildus horizontālajai plaknei tas aptver skaņas avotus virs un zem klausītāja) skaņas formāta mūziku un meklēt jaunus veidus, kā mēs klausāmies mūziku.

Latvijā tas viss vēl ir bērnu autiņos, globālā mērogā telpiskai skaņai un "ambisonics" ir otrs vilnis," stāsta uzņēmuma vadītājs.

Atšķirībā no citiem daudzkanālu skaņas formātiem "ambisonics" skaņas formāts ļauj audio signālam nebūt piesaistītam konkrētam skaļrunim, tā vietā tas var brīvi ceļot skaņas sfērā, kas tiek atkodēta konkrētās telpas skaļruņu izkārtojumā. Šāda signāla brīvība ļauj skaņražiem koncentrēties uz skaņas virzienu un kustību, nevis skaļruņu izvietojumu, kā arī sniedz lielāku brīvību klausītājam, izvēloties skaļruņu skaitu un izvietojumu atskaņojumam. Nav nozīmes skaļruņu skaitam.

Pagājušā gada septembrī uzņēmuma dalībnieki uztaisīja pirmo "ambisonics" skaņas koncertu Latvijā. "Mēs apskaņojām ar septiņpadsmit skaļruņiem  kultūras namu "Wiktorija" Liepājā," norāda Puķītis. 

Uzņēmums cieši sadarbojas ar Lietuvas Mūzikas akadēmijas mūzikas inovācijas centru, kur māca arī "ambisonics" formātu. "Mēs cenšamies lobēt, lai tagad arī Latvijā -  vai nu tepat Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola vai Latvijas Mūzikas akadēmija, vai pašiem būs jātaisa kursi, lai jauniešiem pasniegtu šo skaņas formātu. Mums pašiem vajag darbiniekus, ir šobrīd trūkums, bet tā ir mūsu nākotne," stāsta uzņēmējs.

Viņš arī apraksta savu darbu: "Kā mēs strādājam ar skaņu virtuālajai telpai - mēs nevis vienkārši sēžam pie datora un pie monitoriem, bet mēs apskaņojam virtuālo vidi, izmantojot virtuālās realitātes brilles, skaņu inženieris atrodas virtuālā vidē, kur ir visi instrumenti, lai pie katra objekta varētu likt klāt  skaņu, kustināt skaņu tuvāk un tālāk. Tā, lai pēc iespējas pietuvinātu virtuālās realitātes audiālo vidi tam, kā mēs to dzirdam ikdienā. Tā ir viena no būtiskākajām lietām, ko virtuālajā telpā grib panākt, lai pēc iespējas cilvēks iegremdētos, lai tā viņam būtu kā reālā vide."

"Dirty Deal Audio" strādā Ansis Kolmanis, Artūrs Šenfelds, Gustavs Lociks un Kristaps Puķītis. Par uzņēmuma vizuālo pusi rūpējas Mārtiņš Zutis.

"Mēs esam Rīgas inovācijas grupas sastāvā, kas ir cilvēku kopa, uzņēmumi un frīlanseri, kuri strādā ar imersīvajām tehnoloģijām katrs no sava aspekta, kopā realizējam dažādus virtuālās realitātes projektus. Mēs tikko uztaisījām video, lai jaunieši var iejusties tāda bērna ādā, kuram ir autisma simdroms, lai sajustu, kas notiek lēkmes laikā, lai tā veicinātu toleranci pret šiem cilvēkiem. Virzienu, kur strādāt, ir ļoti daudz, ir tādi, kurus neesam pat atklājuši. Viena lieta, ko šovasar eksperimentēsim: mēs taisīsim ''ambisonics'' telpiskās skaņas formātā teātra iestudējumu – nebūs bildes, būs tikai skaņa. Tas būs nākamā līmeņa audio teātris. Vari būt audio telpā, bet neredzēt, tikai dzirdēt, kas notiek.." stāsta Puķītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti