Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Olena Zelenska sieviešu dienā viesojas AAE

Veic pētījumus un zinātnei piesaista jauniešus

Jauno fiziķu skola, nometnes, pasākumi – zinātnei piesaista jauniešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunā zinātniece Virgīnija Vītola zinātnē nonāca, mācoties 12. klasē un sākot strādāt Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā. Virgīnija strādā optisko materiālu laboratorijā, pētot dažādas stikla virsmas un spīdošos materiālus.

Virgīnijas Vītolas ikdiena paiet Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI). Un tāda tā ir kopš brīža, kad viņa mācījās vidusskolas 12. klasē. Virgīnijai skolas laikā bija paveicies ar fizikas skolotāju, kurš mācēja interesanti pasniegt šo mācību priekšmetu.

"Ar viņu kopā iesaistījos dažādos fizmatu pasākumos, un sapratu, ka šie ir cilvēki, kas man ļoti patīk, un es labprāt gribētu būt viens no šādiem cilvēkiem. Jau 12. klasē atnācu strādāt uz Cietvielu fizikas institūtu, cik nu varēju kā 12. klases skolēns, neko daudz nezinādama. Bet mani šeit pieņēma un apmācīja," skaidroja LU CFI vadošā pētniece Virgīnija Vītola.

Virgīnija jau 10 gadus strādā Cietvielu fizikas institūta Optisko materiālu laboratorijā. Viņas pētījumi saistīti ar ilgi spīdošiem materiāliem. "Apgaismo, piemēram ar dienasgaismu, un pēc tam viņi spēj 20 stundas saglabāt spīdēšanu. Bet tas nav vienīgais. Mums ir arī dažādi pārklājumi. Fotokatalītiski pārklājumi. Elektroluminiscence. Materiāli optiskajām atmiņām un tālāk," Vītola skaidro savu pētniecības darbu.

Virgīnija strādā arī pie lokanu un salokāmu ekrānu izstrādes. Savukārt spīdošie materiāli nākotnē varētu būt noderīgi, piemēram, ceļazīmēs. Nav nepieciešams pievadīt elektrību. Ceļazīmes tumšajā diennakts laikā tāpat spīdēs, ļaujot autovadītājiem tās laicīgāk pamanīt. Virgīnija saņēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Artura Balklava balvu zinātnes popularizēšanā par neatlaidīgu darbu jauniešu piesaistīšanā zinātnei.

LU CFI pētniece Ivita Bite pauž, ka "Virgīnija ir ļoti īpašs cilvēks. Viņa tiešām ir Virgīnija ar lielo "V" burtu, jo ir ļoti aktīva, kas man patīk, un viņa ir ļoti ziņkārīgs cilvēks. Viņai ir degsme mācīties pēc iespējas vairāk un jaunu, un izzināt pasauli, kas, kā un ar ko notiek."

"Virgīniju es redzu kā ļoti netipisku sievieti zinātnē. Superaktīvu un vienmēr iedvesmojošu, un motivējošu. Ja cilvēkiem zinātne asociējas ar neinteresantu darbu pie datora, tad Virgīnija ir pretstats tam," pauda LU CFI inženiere Agnese Spustaka.

Virgīnija vairākus gadus ir vadījusi Jauno fiziķu skolu, piesaistot skolēnus un studentus zinātnei, rīko dažādas nometnes un piedalās pilsētu svētkos, interesentiem stāstot par fiziku un rādot eksperimentus. "Man zinātnē ļoti patīk, ka darbs nav vienveidīgs. Visu laiku ir jāmeklē jauni virzieni, jāseko līdzi, kas notiek apkārt pasaulē, ko citi zinātnieki pēta. Tas viss notiek tādā lielā sadarbības tīklā ar citu valstu pētniekiem," pastāstīja Virgīnija Vītola.

Tagad kopā ar kolēģiem Virgīnija uzsākusi pētījumus pie materiāliem, kas sāk spīdēt brīdī, kad tie tiek pakļauti kādai mehāniskai iedarbībai. Nākotnē tas varētu ļaut izveidot sensorus, kas, neko neurbjot un destruktīvi neiejaucoties, laicīgi parādīs, piemēram, plaisu rašanos dažādu objektu iekšienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti