Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krustojums ar Medemciemu – satiksmei nedrošs

Jaunie zinātnieki rada tehnoloģijas medicīnai

Jaunie zinātnieki Ventspilī rada tehnoloģijas medicīnai

Jau četrus gadus Ventspils Augstskolā darbojas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs, kurā strādā seši cilvēki – gan jaunie pētnieki, gan studenti no dažādām augstskolas fakultātēm. Šobrīd Ventspils Viedo tehnoloģiju pētniecības centrā ir uzsākts darbs pie četriem projektiem, divi no tiem saistīti ar medicīnas tehnoloģiju attīstību.

Jaunie zinātnieki ir gatavi sniegt tehnoloģisko atbalstu medicīnas iestādēm. Piemēram, pateicoties vienam no izstrādātajiem projektiem, ārsts var apvienot vairākus trīsdimensiju attēlus vienā veselumā, kas speciālistam ļauj labāk izprast procesus, kuri notiek pacienta organismā. Programmu jau var piemērot, tikai mediķi par to ir pārāk maz informēti.

Viedo tehnoloģiju pētniecības centra pētnieks Vairis Caune atzīst, ka mediķi ir jāinformē “par to, ko var izdarīt un ko mēs spējam izdarīt, un viņiem tādā veidā arī palīdzēt”.

“Jo tajā brīdī, kad viņi saprot, ko vispār var izdarīt, tad arī parādās interese, vēlme, un arī var pārliecināt pareizos cilvēkus par tā nepieciešamību, lai budžetā iekļautu, un tā tālāk,” sprieda Caune.

Vēl viens no projektiem, kas ir izstrādāts, ļaus ievērojami samazināt ārsta darba laiku. Divu minūšu laikā, skenējot pacienta kāju, ortopēds var veikt pilnīgu izmeklējumu, kā arī diagnostiku darīt pat attālināti. Ķirurgs operācijas laikā var pielietot programmu tā, lai būtu iespēja apskatīt trīsdimensiju ķermeņa attēlu, neizmantojot papildu aprīkojumu.

“Šis būtu ļoti noderīgi arī ārstiem, ja operācijas laikā gribam apskatīties, kas tad tur īsti ir bijis, kā tas izskatījās. Nav jāvelk nost cimdi, nav jāiet pie datora, pēc tam nav jāvelk cimdi atpakaļ. Šeit ir dziļuma sensors, ja mums ir zili cimdi un zils halāts, tas neko netraucē. Tehnika skatās nevis krāsu, bet attālumu,” stāstīja Vairis Caune.

Lauksaimniecība, mežsaimniecība, izglītība, rūpniecība un medicīna - tā ir tikai neliela daļa no tām nozarēm, kurās var izmantot jauno pētnieku izgudrojumus.

Aktīvi tiek uzsākts darbs pie programmas, kas ļauj atpazīt vismazākās objekta kustības.

“Dators to atpazīst, viņš pasaka aptuveni ar kādu varbūtību tas notikums ir atpazīts. Un šāda veida sistēmas var pielietot arī viedo pilsētu infrastruktūrās, atpazīstot dažādus vandalisma notikumus,” stāstīja Viedo tehnoloģiju pētniecības centra vadošais pētnieks Gundars Bergmanis-Korāts.

Pētniecības centra speciālisti kā vienu no saviem uzdevumiem redz studentiem atvērt jaunu redzesloku. Demonstrēt, ka tehnoloģijas, kuras liekas sākotnēji sarežģītas, ir pa spēkam apgūt pat pirmkursniekiem. Tāpēc zinātnisko attīstību kopā ar jaunajiem pētniekiem rada arī Ventspils Augstskolas studenti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti