Ārpus Rīgas

Daugavpilī bijusī kopmītne tiks nojaukta; taps jauns stāvlaukums

Ārpus Rīgas

Liepājā paplašinās disku ražotni

Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs - jauno zinātnieku bāzes vieta

Jaunie zinātnieki Ventspilī pēta iespējas palīdzēt epilepsijas slimniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par vienu no bāzes vietām Latvijā jaunajiem zinātniekiem kļuvis Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs, kas vienlaikus ir arī tehnoloģiskais atbalsts jebkuras nozares spēlētājam. Pasaulē attīstītās valstīs ir pieejams finansējums medicīnas nozarei. Daži Ventspils Augstskolas pētnieki izmantoja iespēju strādāt šajā virzienā Francijā, padziļināti pētot epilepsijas pacientus. Jomas, kurās var notikt pētījumi, ir dažādas, taču, strauji mainoties pasaulei, vēl jo vairāk pieaug zinātnieku līdzatbildība šajos procesos.

Ventspils Augstskolā tika uzrunāti divi Viedo tehnoloģiju pētniecības centra jaunie zinātnieki, kuri kādu laiku ir studējuši Francijā, taču savu nākotni viņi saista tieši ar Latviju un Ventspili, kur atgriezušies strādāt. Vairis Caune ir viens no jaunajiem pētniekiem:

„Kodols esam trīs doktori: es – Vairis Caune, Gundars Bergmanis-Korāts un Jānis Hofmanis. Mēs studējām doktorantūru Francijā tieši saistībā ar medicīnisko signālu apstrādi epilepsijas pacientiem.”

Pētījumi par epilepsijas pacientiem notiek vairākos virzienos, piemēram, veicot stereo elektroencefalogrammas mērījumus.

„Francijā sadarbībā ar universitāti veicām pētījumus ar epilepsijas slimniekiem. Mans kolēģis strādāja ar signāliem, kas implantēti smadzenēs, bet es vairāk strādāju ar virsmas mērījumiem,” par savu pieredzi stāsta Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centra vadošais pētnieks Gundars Bergmanis-Korāts.

Sarežģītās problemātikas dēļ pētījumi šajā nozarē ir neizsmeļami, ja vien tiem ir prioritāra nozīme un tiek piešķirts finansējums.

„Elitāriem veselības pētījumiem ir ļoti liels atbalsts no Eiropas Savienības vadošajām dalībvalstīm. Vērā ņemams ir ''Human Brain Project'', kas turpinās vairākus gadus un pēta dažādus fizioloģiskos ķīmiskos procesus, kādi norisinās smadzeņu struktūrās. Cerams, ka cilvēku vēlme izzināt nekad neizsīks un šādi projekti turpinās rasties un attīstīties, lai izprastu cilvēku organismu un saprastu, kā veiksmīgāk izstrādāt medikamentus un ārstniecības metodes,'' klāsta Bergmanis-Korāts.

Projektos un pētījumos tiek iesaistīti arī studenti.

Apgūstot datu apstrādi medicīnas nozarē, to iespējams pielietot arī citās, spriež jaunie zinātnieki, līdz ar to konkrētās studijas un vēlāk veiktie pētījumi ļauj darboties un būt noderīgiem ne tikai medicīnas jomā.

Jautājot par sasniegumiem un pētījumu rezultātiem, pētnieks Vairis Caune uzsver paša pieredzi, studējot augstskolā:

„Kad vectēvs man jautāja, vai man būs kur strādāt, kad es apgūšu signālapstrādi, grūti bija paskaidrot, ka - jā, būs kur strādāt, jo darbības jomas ir plašas. Vistiešāk mūsdienās šīs zināšanas var pielietot dažādu attēlu un video apstrādē. Viena no lietām, ko apskatām – veciem un vientuļiem cilvēkiem ir problēmas, un viens no nāves cēloņiem ir situācijas, kad viņi nokrīt un sasitas, bet neviens viņiem neatnāk palīgā. Nevienam nebūtu pieņemami, ja ikdienas gaitas fiksētu videokameras, bet, ja mēs varam radīt sistēmu, kas automātiski atpazīst notikumus un informē par tiem, tad tāds risinājums cilvēkiem ir pieņemamāks. ”

Arī jaunie pētnieki runā par to, ka tehnoloģijas attīstās daudz straujāk, nekā sabiedrība tās spēj pieņemt. Pastāv dažādi riski, un līdz ar to pieaug arī sabiedrības līdzatbildība, saka Bergmanis-Korāts:

„Jautājums, cik lielā mērā mēs pievēršam uzmanību procesiem, kas notiek valstī, cik mēs esam sabiedriski aktīvi, vai interesējamies par politiku utt. Vai mēs interesējamies par to, kā šīs tehnoloģijas tiek izmantotas. Demokrātiskās valstīs tautai ir spēks, tāpēc arī tā ir atbildīga par to, kā šīs tehnoloģijas tiek pielietotas.”

Pētnieku darbības lauks ir saistīts ar signālu un attēlu apstrādes metodēm, datorredzes tehnoloģijām un dziļo apmācību algoritmiem. Pielietojums gan dažādās industrijas nozarēs, gan arī biomedicīnā ir ļoti plašs, tāpēc Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs būs viens no dalībniekiem arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotajā pasākumā „Burgers ar zinātnieku”, kas 5. decembrī norisināsies Ventspils biznesa inkubatorā.

Jau iepriekš vēstīts par  Viedo tehnoloģiju pētniecības centra centieniem tehnoloģiju attīstībā, kā arī Bergmanis-Korāts intervijā LSM iepazīstinājis ar to, kā programmēšana var nākt talkā nervu slimību pētīšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti