Kultūras ziņas

Liepājā turpinās Starptautiskais zvaigžņu festivāls

Kultūras ziņas

Saksofons un klavieres Latvijas Radio 1. studijā

Zinātne pret karu Ukrainā

Izveidota vietne, kas apkopo atbalsta iespējas Ukrainas zinātniekiem un studentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai radītu iespēju palīdzēt studentiem un pētniekiem no Ukrainas, kas izglābušies no kara zonas un nevar atgriezties dzimtenē, izveidota vietne “Science for Ukraine”. Atbalstu Ukrainai pauž zinātnes pārstāvji, domājot par ukraiņu tautas intelektuālā potenciāla saglabāšanu un attīstību nākotnē.

Fiziķis, Latvijas Universitātes (LU) profesors Vjačeslavs Kaščejevs stāsta, ka viņam ir kolēģis no Ukrainas Romāns Vītars, kurš ir palīdzējis uzreiz pirmajās dienās ziedojumus un materiālo atbalstu konsolidēt, lai lietas nonāk pie tiem, kas šobrīd visvairāk cieš. ZInātnieks uzsver, ka garīgais un morālais atbalsts ir tas, ko var darīt attiecībā uz kolēģiem Ukrainā. "Manā nozarē izcils nanoelektronikas profesors šobrīd katru nakti un nu jau arī dienu dzīvo Harkivā pagrabā, un mēs īsi sazināmies, vai ir dzīvs. Es domāju, ka tas, ko mēs kā zinātnes kopiena varam darīt Ukrainai, tas būs arvien svarīgāks vidējā un ilgākā termiņā, jo ir jāpalīdz Ukrainai saglabāt un vairot tās intelektuālo potenciālu. Šobrīd ļoti lielu morālu atbalstu un cerību dod iespējas Latvijas augstskolās, zinātnes institūcijās turpināt kara pārtraukto izglītību, kara pārtraukto pētniecību," skaidro Kaščejevs.

Atbalstot Ukrainas studentus un pētniekus, šajās dienās Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts izveidojis starptautisku interneta vietni “Science for Ukraine”.

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece, etnomuzikoloģe Ieva Tihovska stāsta: "Mēs esam izveidojuši mājaslapu ScienceforUkraine.eu, kurā mēs apkopojam dažādu valstu augstskolu, institūtu, laboratoriju informāciju, par to, kā viņi var palīdzēt Ukrainas studentiem un zinātniekiem. Šo iniciatīvu aizsāka LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Sanita Reinsone, bet nu jau komanda ir ļoti liela un starptautiska. Mēs to darām komandā kopā ar Jauno zinātnieku apvienību un sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju. Mūsu doma ir tāda, ka Ukrainas cilvēki, kas nokļuvuši grūtībās un viņiem jādodas uz citām valstīm, ka viņiem nav jāskraida pa dažādām mājaslapām, dažādu augstskolu institūtu mājaslapām un jāmeklē, kur viņi varētu darboties, bet šī informācija ir centralizēta un apkopota."

Kaščejevs uzsver:

"Ir svarīgi, lai cilvēki ar unikālam, augsta līmeņa iemaņām, kuras varbūt nepalīdz uzreiz pirmajās dienās tajā valsts aizsardzībā un izbūvē, lai viņu kvalifikācija nezūd, lai viņi paliek apritē.

Un man ļoti gribas cerēt, ka ilgtermiņā šis būs ļoti labs un cerīgs virziens visai Ukrainai, tāpat kā tā ir viennozīmīgi izvēlējusies brīvības un demokrātijas ideālus. Brīvības un demokrātijas ideāli jau realizējas arī brīvajā pētniecībā, kur nekādi ideoloģija neietekmē to, ko pētīt. Un tie rezultāti ir uzticami, jo tie ir brīvā pētniecībā un brīvā sadarbībā, un godīgā konkurencē izveidoti."

Šobrīd projektā jau apkopota informācija par darba un studiju piedāvājumiem no 430 institūcijām visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti