Izstrādā robotu demences slimnieku aprūpei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nīderlandes kompānija “Brightcape” izstrādājusi robotu demences slimnieku aprūpei. Uz robota izstrādi uzņēmuma komandu pamudinājusi nopietna Eiropas problēma – sabiedrības novecošana. Latvijas Radio tikās ar ieceres attīstītāju un arī ar pašu robotu "SARA".

Izstrādā robotu demences slimnieku aprūpei
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

“SARA būs digitālais laika pavadonis veciem cilvēkiem, kuri atrodas aprūpes centros. Mūsu galvenā mērķa auditorija ir cilvēki, kuri cieš no vecuma demences. SARA būs arī digitālais kolēģis veco ļaužu pansionātu darbiniekiem," stāsta uzņēmuma "Brightcape" pārstāve Annabella Hermansa.

Uzņēmums piedāvā dažādus uz datiem balstītus risinājumus. “Eiropā akūti trūkst speciālistu, kuri varētu pieskatīt un parūpēties par veciem cilvēkiem. Turklāt veco ļaužu skaits aug ļoti strauji. Tas rada šiem speciālistiem ļoti lielu darba slodzi un negatīvi ietekmē aprūpes kvalitāti. SARA varētu palīdzēt gan samazināt darba slodzi, gan paaugstināt aprūpes kvalitāti," saka Hermansa.

Robots veciem cilvēkiem piedāvā dažādas spēles un izklaides iespējas. Piemēram, krāsu spēles ietvaros cilvēkam ir jāatpazīst, kādu krāsu robots parāda uz sava ekrāna. Vaicāta, vai cilvēki veco ļaužu pansionātos patiešām ir gatavi sarunāties ar nelielu baltu robotu, pat ja viņiem ir vecuma demence, Hermansa atbild, ka attieksme ir ļoti dažāda.

“Es jau esmu pabeigusi nelielu pilotprojektu ar šo robotu vienā no aprūpes centriem. Attieksme pret robotu bija ļoti dažāda. Daudziem iemītniekiem tas ļoti patika. Viņi ar entuziasmu uztvēra jauna drauga parādīšanos. Daži bija nedaudz apjukuši un šaubījās, vai mācēs apieties ar jauno tehnoloģiju. Bet beigās arī viņi varēja atviegloti uzelpot, jo ar šo robotu ir ļoti viegli apieties. Tādēļ viņiem tas ļoti patika," pauž Hermansa. Viņa atzīst, ka robots nevar pilnībā aizstāt aprūpes centra darbinieku. Tomēr tas var palīdzēt uz brīdi pakavēt laiku.

“Tas ir domāts brīžiem, kad neviena cita nav blakus. Tādās situācijās šie cilvēki sāk zaudēt uzmanību, viņus pārņem stress, un līdz ar to viņi var radīt pamatīgu haosu aprūpes centrā. Lai no tā izvairītos, mēs vēlamies novērst viņu uzmanību ar jauka un mierīgi runājoša robota palīdzību. Robots varētu palasīt viņiem audiogrāmatu vai kā citādi viņus izklaidēt, lai šie cilvēki nesatrauktos par lietām, kas nemaz nepastāv," saka Hermansa.

Projekts pagaidām atrodas vēl agrīnā stadijā. Tomēr Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta speciālisti saskata tajā potenciālu. Tādēļ robota attīstībai caur šo Eiropas Savienības institūtu ir ne tikai piešķirti līdzekļi, bet arī piesaistīti partneri no citām valstīm.

“Viens no mūsu partneriem specializējas aparatūras ražošanā. Viņi ir radījuši ļoti jauku platformu, uz kuras var novietot šo robotu. Platformai ir sensori, kas ļauj iegaumēt aprūpes centra gaiteņus un līdz ar to robots var pārvietoties patstāvīgi. Citi partneri veic pilotprojektus dažādās valstīs, lai mēs varētu saprast, kā robots tiek uztverts dažādās Eiropas valstīs. Mums ir arī partneri, kuri palīdz ar projekta attīstību un datorprogrammām. Tā kā mēs patiešām dalāmies savā pieredzē pa visu Eiropu," pauž uzņēmuma pārstāve. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti