Izgudrotāju izstādē Daugavpilī demonstrēja inovatīvas idejas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daugavpilī, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) filiālē, notika izgudrojumu un inovāciju izstāde “Minox Latgale”. Jau septīto reizi Latvijā, bet pirmo reizi Latgalē notika izstāde, kurā ir iespēja iepazīties ar jaunākajiem izgudrojumiem un inovatīviem risinājumiem, klātienē tiekties ar to autoriem. Savus inovatīvos projektus demonstrē individuālie izgudrotāji, pētniecības institūti un augstskolas, inovatīvie uzņēmumi, arī jaunieši un skolēni.

Izgudrotāju izstādē Daugavpilī demonstrēja inovatīvas idejas
00:00 / 02:26
Lejuplādēt

 

 

Skrūvgrieža taimeris, impulsu ģenerators, mājdzīvnieku mājas no vilnas, attīstošas mēbeles bērniem – šīs un citas idejas inovāciju un izgudrojumu izstādē “Minox Latgale” Daugavpilī demonstrēja 21 dalībnieks. Idejas netika ierobežotas pēc to izveidotāju profesionālās pieredzes, vecuma vai tapšanas vietas.

Uzlabo dronu stabilitāti

Vidusskolniece Viktorija Semule no Rēzeknes kopā ar tēti konstruējusi dronu tā stabilitātes uzlabošanai. Un žūrijas vērtējumā Viktorijas ideja atzīmēta nominācijā "Augstākais komercializācijas potenciāls".

“Problēma, ko es saskatīju dronos, ir tāda, ka motoriem veidojas pārāk liela turbulence. Es to vēlējos novērst, izveidojot tuneļus ap šiem propelleriem, kā arī iebūvējot tuneļos šūnu, kas vēl vairāk izlīdzinās gaisa plūsmu un ietekmēs stabilitāti. Praktiski tas nozīmē to, ka tas spēj daudz labāk pārvarēt dažādus šķēršļus, piemēram, ja lido caur mežu, tas spēj ātrāk manevrēt, reaģēt,” stāsta Viktorija.

Luminiscentas krāsvielas bioloģiskiem objektiem

Uzmanību pievērš arī stends, kurā izvietotas kolbas ar dažādu krāsu šķīdumiem – koši zaļas, oranžas, dzeltenas. Daugavpils Universitātes pārstāve Evita Romanovska skaidro, ka tās ir jaunas luminiscentas krāsvielas bioloģiskiem objektiem.

“Mēs šobrīd sintezējam pēc iespējas vairāk jaunas luminiscentās krāsvielas, lai uzlabotu to spektrālos parametrus, lai tām būtu labāka iedarbība uz bioloģiskiem objektiem. Uz plakāta pie sienas redzam, kā ir iekrāsoti parazīti, un var redzēt visas viņa iekšējās struktūras. Tāpat mēs sadarbojamies ar Baltijas medicīnas centru, kur šobrīd notiek melanomas šūnas izpēte, izmantojot mūsu sintezētos luminoforus,” stāsta Romanovska.

Arī šī ideja atzīmēta nominācijā "Radoša pieeja zināšanu pielietošanā". Daudzas projektu autoru idejas vērstas uz to praktisku pielietojumu sadzīvē, piemēram, veco riepu pārstrāde ļaus veidot izturīgu ceļa segumu, bet inovācijas slaukšanas aparātu attīstībā ļaus efektīvāk izmantot piensaimniecībās.

Izgudrotājs Miervaldis Rozenbergs demonstrēja slidzābaku papildierīci, kas paredzēta cilvēkiem, kuri tikai sāk apgūt slidošanu vai arī ilgāku laiku nav slidojuši. Jāpiezīmē, ka šī papildierīce Latvijā ir patentēta.

Pirmo reizi reģionos

Oktobrī Rīgā izgudrojumu un inovāciju izstāde “Minox” norisināsies jau septīto reizi, bet reģionos tā tiek organizēta pirmoreiz. Izstādes organizē Latvijas Izgudrotāju biedrība, biedrība “CONNECT Latvija” un Latvijas Zinātņu akadēmija.

“Mēs redzam, ka no reģioniem nāk ļoti daudz interesantu risinājumu, izgudrotāju, projektu. Un viņiem ne vienmēr gribas un ir iespēja atbraukt uz Rīgu. Līdz ar to mēs gribējām, lai viņiem būtu vieglāk atnākt un parādīt savus projektus, veidot kontaktus ar citiem līdzīgiem cilvēkiem,” stāsta viens no izstādes organizatoriem, biedrības “CONNECT Latvija” pārstāvis Elmārs Baltiņš.

Elmārs Baltiņš norāda, ka galvenais izstādes mērķis ir popularizēt izgudrotāju darbību, iedrošināt un iesaistīt.

Šādas izstādes plānots organizēt visos Latvijas novados. “Minox” izstādes jau notikušas Kurzemē un Latgalē, bet 2.jūnijā būs Cēsīs, 8. septembrī – Jelgavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti