Itālijas ģeologi brīdina par vulkāna izvirduma risku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālijas ģeologi brīdina, ka tūkstošus valsts iedzīvotājus potenciāli apdraud vulkāna izvirdums. Viņi aicina amatpersonas izstrādāt evakuācijas plānus un rūpīgāk gatavoties negaidītai dabas kataklizmai, kam Itālijas teritorijā ir arī vēsturisks precedenti. Īpašu uzmanību šajā kontekstā ģeologi velta reģionam pie Neapoles.

Vulkāniskā ieplaka jeb kaldera, kas atrodas uz rietumiem no Neapoles, varbūt nav tik labi zināma kā Vezuva vulkāns, kura izvirduma dēļ mūsu ēras 79. gadā tika iznīcināta Pompeja, taču kā brīdina ģeologi – tā ir potenciāli tikpat riskanta.

Sengrieķi šo vietu nodēvēja par Flegreju jeb degošajiem laukiem, un kā iztēlojās seno romiešu dzejnieks Virgīlijs eposā “Eneīda” - tieši no šejienes atvērās ceļš uz ellei līdzīgu pazemes valstību. Pat šodien šī vieta iedveš bailes.

“Nav šaubu, ka šī ir augsta riska apkārtne, jo tā ir blīvi apdzīvota," saka ģeologs Frančesko Peduto. "Aptuveni miljons cilvēku dzīvo šajā vietā, ko saucam pa riska zonu, un tā ir sadalīta divās daļās. Tā sauktā sarkanā zona ir bīstamākā, kuru izvirduma gadījumā varētu pilnībā iznīcināt kā Pompeju. Tad ir ārējā zona, kuru varētu apdraudēt vulkāniskie pelni," norāda Peduto.

Kopumā Flegrejas laukos atrodas 24 krāteri un vulkāniskās struktūras. Vispostošākais izvirdums tieši šajā vietā notika pirms 40 000 gadu – šī katastrofiskā notikuma sekas ģeologi konstatējuši pat tik tālu kā Sibīrijā. Savukārt iepriekšējais izvirdums, domājot ģeoloģiskā laika skalā, šeit notika samērā nesen - 1538. gadā, kad tā rezultātā radās jauns kalns. Tagad ģeologi uzsākuši kampaņu, lai brīdinātu par iespējamu liela izvirduma risku un izstrādātu plānus gadījumam, ja tiešām negaidīti atkārtojas šāda dabas kataklizma:

"Mēs, ģeologi, domājam, ka parastie evakuācijas plāni šādā gadījumā nestrādās, tāpēc iesakām paralēli izveidot jaunu plānu šādam gadījumam. Tāpat mēs arī gribam panākt, ka vietējās amatpersonas labāk informē cilvēkus par riskiem un pareizo veidu, kā rīkoties ārkārtas evakuācijas laikā," norāda Peduto.

Paši ģeologi tikmēr arī regulāri un rūpīgi ievāc datus, kas varētu brīdināt par iespējamas katastrofas tuvošanos. Vienlaikus gan speciālisti arī mierina – pateicoties tam, tuvojošās katastrofas pazīmes tiktu pamanītas laikus. Turklāt tikpat iespējams ir tas, ka vēl desmitiem tūkstošus gadu nekas postošs šajā reģionā nemaz nenotiks. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti