Sadaļas Sadaļas

Digitālās brokastis

Sociālo tīklu statuss un nākotne

Digitālās brokastis

Kas jāzina, lai lidinātu dronu?

Kāpēc vērtīgi apgūt informācijas tehnoloģijas un veidot karjeru tieši šajā nozarē

IT eksperti: Latvijā gadā sagatavo četras reizes mazāk IT speciālistus, nekā nepieciešams

Informācijas tehnoloģijas (IT) ir viena no straujāk augošajām un labāk apmaksātajām nozarēm valstī, un šajā jomā pieprasījums ir pēc vismaz 3000 IT nozares studentiem gadā, lai gan šodien to skaits ir vismaz reizes četras mazāks –  tikai 700 absolventi gadā, Latvijas Radio raidījumam "#DigitālāsBrokastis" stāstīja "SAF Tehnika" īpašnieks Normunds Bergs un "Riga TechGirls" dibinātāja Anna Andersone.

Par IT speciālistiem izplatīti mīti, ka tas ir vīrietis ar specifisku humora izjūtu, kurš lielāko dzīves daļu pavada vientulībā pie datora.

Jauniešiem, kuri šobrīd mācās un domā par savu nākotni, pat ja viņi nebūs programmētāji ikdienā, ir svarīgi izprast programmēšanas pamatus.

"Skaidrs ir tas, ka arī nākotnē pastāvēs liels pieprasījums pēc tehnoloģiju darbiniekiem vai programmētājiem, un šī joma ir kļuvusi par visstraujāk augošo nozari visā pasaulē," pauda Andersone.

Sievietes pārņem IT nozari

Lielākā daļa cilvēku, kas šobrīd darbojas IT jomā, ir vīrieši, taču sieviešu īpatsvars šajā nozarē pieaug. Salīdzinājumā ar Eiropu mēs esam labākā situācijā. Arī sabiedrības attieksmei jābūt tādai, lai šīs zināšanas apgūtu gan meitenes, gan sievietes visās vecuma grupās. Andersone piebilda, ka arī sievietes vecuma grupā 50–60 gadi apgūst šīs zināšanas. 

„Latvijā sievietes noteikti ir provokatīvākas un vairāk iesaistās gan IT, gan vadības jomā, salīdzinoši esot priekšā daudzām Eiropas valstīm, lai gan mums vēl ir kur augt,", skaidroja Andersone. 

IT darba vide kā filmās?

Lai gan filmās lielo informācijas tehnoloģiju kompāniju biroji tiek attēloti kā omulīgas darba vietas, aprīkotas ar dažādām atpūtas izklaidēm, aktuāls ir jautājums, kāda darba vide sagaida Latvijas informācijas jomas speciālistus?

Bergs skaidroja, ka darba vide ir ļoti ērta un komfortabla un atbilstoši tam, ko cilvēks dara, – "Viens ir skaidrs – IT bija, ir un būs."

Arī datu analītiķis ir ļoti izplatīta profesija, kurā darbojas sievietes.

"Jomu ir daudz, tehnoloģiju nozare plaša. Būtībā tā ir gandrīz visa mūsu pasaule – ja meitenēm un sievietēm patīk dzīvnieki, arī šādās jomās var radīt tehnoloģijas un šīs zināšanas izmantot arī medicīnā un izglītības sistēmā," stāstīja Andersone. 

"Sievietes ir lieliskas dizainā, dažāda veida klientu attiecībās, arī programmēšanā un ar to saistītās profesijās," uzskata Bergs.

Bērni, mācieties fiziku!

Normunds Bergs skaidroja, ka IT nozare ir ļoti plaša un tajā apgūt var daudz ko. Nozares speciālists iesaka jauniešiem mācīties fiziku un matemātiku, visu pārējo apgūstot pēc tam. "Skolai ir jāiemāca mācīties ar tām tehnoloģijām un metodēm, ar kurām konkrētajā uzņēmumā strādā.  

"Ja mēs sākam ar skolu, tad šaurās aprindās droši vien esmu slavens ar teicienu "Bērni, mācieties fiziku un matemātiku!" Pateicoties tam, lielā mērā milzīgais robs IT sagatavošanā ir novērsts," sacīja Bergs.

Viņš norādīja, ka „ir procesi un lietas, kuras neapšaubāmi var un vajag darīt, cilvēkam apgūstot IT, taču cerēt, ka cilvēks, kurš dzīvē nav vidusskolā mācījies fiziku vai matemātiku, tagad varētu kļūt par labu programmētāju, – tā nenotiek, tādēļ vecākiem jāpieprasa pašvaldībām un skolu direktoriem bērniem skolās mācīt pamatus fizikā un matemātikā. 

IT komūnas

Var uzskatīt, ka IT komūnām ir nozīme, lai veicinātu cilvēku atgriešanos informācijas tehnoloģiju nozarē vai pievēršanos savam aicinājumam, kas iepriekš nebija īstenots. 

IT pārkvalifikācija ir atkarīga no katras profesijas – tie, inženieri un programmētāji, kas izgudro jaunas sistēmas, tur noteikti ir vajadzīgi pamati.

"Ir ļoti daudz cilvēku, kuriem matemātika un ķīmija ir ļoti labi padevušās skolā, bet dažādu apstākļu dēļ viņi ir aizgājuši kādā citā virzienā," stāstīja Andersone. 

Bez labiem pamatiem grūti pielāgoties mainīgajai pasaulei. Atgādinājums jauniešiem – mācieties eksaktās zinātnes un kļūstiet par labiem inženieriem, informāciju tehnoloģijas speciālistiem un dabas zinātniekiem, tad gan mūsu tautsaimniecībai, gan jums būs labas iespējas attīstīties.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt