4. studija

Mazuļu mitrās salvetes

4. studija

Nobrauktuve invalīdam

Interneta aptaujas senioriem

Interneta aptaujās regulāri ignorē cilvēkus pēc 55 gadu vecuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cilvēkiem patīk piedalīties dažādās interneta aptaujās un izteikt savu viedokli, bet izrādās, ka zināmā vecumā cilvēki vairs šajā vidē netiek ņemti vērā. Nozares eksperti vērtē, ka aptaujas rīkotāji tādējādi var kaitēt paši sev, jo var nenoskaidrot savai uzņēmējdarbībai svarīgas sabiedrības daļas viedokli.

Guntis Svabadnieks ir aktīvs interneta un aptauju cienītājs, tomēr ievērojis, ka tīmekļa aptauju organizētāji bieži vien ignorē respondentu viedokli, kuri vecāki par 55 gadiem: "Aptauju rezultāti netiek doti tiem, kuri ir ārpus ekonomiskā vecuma, kas ir 18-55 gadi, kā sociālismā, kad 55 gadi bija pensijas vecums sievietēm." Viņaprāt tas ir dīvains vecums un rodas pat retorisks jautājums, kāpēc vēlot tautas kalpus, netiek vecuma normas ierobežotas.

Par šādu sadalījumu aptaujās neizpratnē ir arī Centrālā Statistikas pārvaldē (CSP), jo klasiskajos pētījumos respondenti tiek iedalīti pavisam citās vecuma grupās, proti no 15 līdz 74 gadiem.

"74 gadu ierobežojums ir tāpēc, ka Latvijā ļoti maz strādā 75 gadīgi cilvēku, un arī šāds ierobežojums ir tikai tāpēc, ka visās Eiropas Savienības (ES) valstīs ir pēc vienotas metodoloģijas," sacīja CSP pārstāve Maranda Behmane.

Tomēr Guntis nav vienīgais, kurš novērojis dīvainus vecuma ierobežojumus interneta aptaujās. Kāda labi situēta dāma, aizpildot anketu par iepirkšanās paradumiem interneta veikalos, izrādījusies pārāk veca anketas sastādītājiem, jo uzzinot, ka viņas vecums ir 46 gadi, anketa viņu izsviedusi no aptaujas: "Vai tiešām jums šķiet, ka internetu pazīst un iepērkas tikai cilvēki līdz 30? Esmu absolūti pārliecināta, ka mani iepirkšanās paradumi internetveikalos visā pasaulē ir krietni vien dinamiskāki nekā šķiet anketas sastādītajam vai pasūtītājam."

Par to pat brīnās cilvēki, kuri ikdienā strādā ar tirgotājiem, palīdzot reklamēt viņu produktus un sniedzot pētījumus par iespējamo mērķauditoriju.

"Domāt par to, ka jāliek strikts vecuma ierobežojums līdz cik gadiem cilvēki iepērkas internetā, tas ir absolūti nepareizi. Ārzemēs iepērkas 16, 18, 50 un arī 70 un 80 gadu vecumā," sacīja reklāmas aģentūras "Mooz" klientu servisa vadītāja Vita Gaisma.

"Tādā veidā reklāmdevējs ierobežo pats savu tirgus izaugsmi, spēju piesaistīt papildus jaunus potenciālos pircējus, kas varbūt atrodas ārpus viņa iedomātā vecuma ierobežojuma," pavēstīja "TNS Latvija" valdes locekle Ilva Pudule.

Tā kā anketas var sastādīt jebkurš, tad iespējams šādu vecuma ierobežojumu noteicis kāds gados ļoti jauns cilvēks, domājot, ka pēc 40 gadiem cilvēks ir vecs un nevarīgs, tomēr pētījumu centrā "TNS" saka, ka šad tad gadoties, ka anketas aizpildītājs paliekot aiz strīpas. "Dažkārt gadās arī tā. Tomēr es gribētu teikt, ka tas nevis diskriminē jūs vecuma ziņā, bet iespējams, ka konkrētā kvota jau ir pilna. 

Ja, piemēram, zināms, ka Latvijā 52% ir sieviešu, tad no aptaujātām 1000 respondentēm 52% ir 520 sievietes, un var gadīties, ka jūs esat 521.sieviete - mums kvotiņa ir jau izpildīta un mēs sakām: Paldies, bet tādi cilvēki, kā jūs jau ir gana aptaujāti," skaidro "TNS Latvija" pārstāve Pudule.

Dažādas aptaujas un anketas gan aptverot visas vecuma grupas, tomēr, lai cik jauni nejustos savā sirdī, pasaulē tomēr ir noteikti standarti.

"ANO definīcijā bērni ir līdz 17 gadiem, jauniešiem lietojam definīciju līdz 24 gadiem. Tās ir starptautiski pieņemtas normas un statistiķi tās neizdomā. Nodarbinātībā tas ir no 16 līdz 62 gadiem, starptautiski no 15 līdz 74 gadiem," sacīja CSP pārstāve Behmane.

"Pasaulē palielinās dzīvildze. Latvijā tiek paaugstināts pensijas vecums, savukārt sabiedrības standarti un normas 'vidējā paaudze', 'jaunietis' un 'seniors' paliek 20.gadsimta līmenī," vērtē reklāmas aģentūras "Mooz" pārstāve Gaisma. 

Tikmēr seniors Guntis uzskata, ka "mans potenciāls netiek izmantots sabiedrības labā, es ar savu vecuma cenzu esmu aizgājis tādā nostūrī, kur vairāk nevienam manu viedokli, izņemot radus, kaimiņus, nevajag."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti