Rīta Panorāma

"Berlināles" balva dokumentālam stāstam par psihisko veselību

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ikdiena starp robotiem. Zinātnieks Modris Greitāns

Ikdiena starp robotiem – ko izstrādā zinātnieks Modris Greitāns

Viedie industriālie roboti ražotnēs un mobilie roboti, kas spēj restorāna apkalpot cilvēkus un novākt netīros šķīvjus, – pie šādu tehnoloģiju izveides ikdienā strādā Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieks un direktors Modris Greitāns. Viņa ceļš uz zinātni sākās vecāku ietekmē, kuri jau no mazotnes mudinājuši domāt un saprast, kā lietas darbojas.

Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors Modris Greitāns norādīja: "Man nepietika ar to, ko varēju veikalos nopirkt. Gribējās radīt kaut ko jaunu, kas nav nopērkams. Zinātkāre un radošums ir divas tās lietas, kuras, ja cilvēkam ir, tad viņam ir tiešām vērts nākt un strādāt zinātnē."

Šobrīd Modris Greitāns ir Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors. Kolēģi viņu raksturo ar vislabākajiem vārdiem.

Institūta vadošais pētnieks Rihards Novickis norādīja: "Reāli viņš ir savu dzīvi ziedojis šai vietai un cilvēkiem, kas šeit strādā,. Tajā skaitā man viņš ir devis fantastisku iespēju. Viņš ļoti daudz par mums cīnās. Man ir bijusi iespēja to redzēt no viņa puses."

Savukārt Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks Jānis Ārents pauda: "Atsaucīgs, vieds un izpalīdzīgs. Saspringtajā dienas kārtībā, strādājot kā direktoram un vadošajam pētniekam, viņš vienmēr rod laiku, lai apspriestu dažāda rakstura jautājumus un dotu padomus."

Bez institūta vadīšanas Modris Greitāns pievērsies darbam ar mākslīgo intelektu.

"Galvenā interese ir nevis par mākslīgo intelektu, kas kaut kur tālu datu centros tiek sarēķināts, bet ka šo mākslīgo intelektu var realizēt pašās iekārtās iekšā, – vai nu tie ir roboti vai tās ir automašīnas, vai tās ir kaut kādas medicīnas ierīces," viņš paskaidroja.

Pērn viņš kopā ar kolēģiem institūtā un partneriem no citām valstīm radījis industriālo viedo robotu.

Greitāns stāstīja: "Viena no viņa darbībām ir spēt uztvert apkārtējo vidi, saprast, kas tur notiek, saprast mainīgos apstākļus, neapjukt negaidītās situācijās. Tātad spēt izdarīt uzdevumu, kas viņam ir jādara. Viens no piemēriem ir, ka industriālais robots, lai kādā veidā viņam priekšā būtu izbērti dažādi priekšmeti, viņš spēj tos detektēt, klasificēt, saprast, kā viņš var paņemt vajadzīgo priekšmetu, piemēram, pudelīti, un attiecīgi ar to izdarīt darbību, kas nepieciešama."

Šobrīd Greitāns kopā ar kolēģiem strādā pie mobilo robotu tehnoloģijām, veidojot tādus robotus, kas nav jāprogrammē noteiktām darbībām.

"Lai mēs viņam varam cilvēku valodā pateikt, piemēram, restorānā robotam, līdzīgi kā mēs to cilvēkam teiktu – aizej pie galdiņa, kas atrodas pa labi no palmas. Ielej dāmai baltvīnu glāzē, ielej kungam kausā kvasu. Tad savāc tukšos zupas šķīvjus un aiznes tos uz virtuvi, ieliec izlietnē ar numuriņu divi," norādīja Greitāns.

Zinātnē Modri Greitānu visvairāk aizrauj iespēja strādāt radoši, atklāt un paveikt lietas, ko iepriekš nevienam pirms tam nav izdevies izdarīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti