4. studija

Ceturtā studija. Kad OCTA nedarbojas. Divi elektroniskie paraksti

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc Latvijas iedzīvotājiem nepieciešami divi elektroniskie paraksti?

ID karte un «eParaksts mobile». Kāpēc mums nepieciešami divi elektroniskie paraksti?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iedzīvotājiem ir iespējams izvēlēties vienu no diviem elektroniskajiem parakstiem – parakstīties ar ID karti vai "eParaksts mobile", kas ir instalēts telefonā, vai lietot tos abus paralēli, skaidroja LTV raidījums "4. studija".

Parakstu evolūcija daudzu gadu garumā ir mainījusies visdažādākajos veidos – sākot no asins nospiedumiem, trīs krustiņiem līdz mums visiem zināmajam parakstam. Bet pavisam drīz mēs par to varēsim aizmirst, jo tuvojas digitalizācijas ēra, kad viss būs digitāli.

Jārēķinās ar to, ka līdz ar pandēmijas laiku dažādās institūcijās aizvien vairāk ieviests attālinātais darbs. Jau no šī gada sākuma e-paraksts ir obligāts juridiskajām personām.

"Tātad – vai mums ir vajadzīgi šie e-paraksti? Noteikti vajadzīgi no 1. janvāra juridiskām personām. Gribu uzsvērt, ka tās ērtības, ko sniedz elektroniskais paraksts, ir izmantojamas jau šodien. Gan valsts sniegto elektronisko pakalpojumu, gan privātā sektora, piemēram, "Latvenergo", LMT un daudzu citu pakalpojumus var saņemt jau šodien," skaidroja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) Biznesa attīstības daļas vadītājs Kārlis Siliņš.

1. padoms. Elektroniskais paraksts ļaus, neizejot no mājām, iesniegt dokumentus, parakstīt rēķinus un saņemt nepieciešamos pakalpojumus.

Tomēr kāda mūsu skatītāja vērš uzmanību uz to, ka elektroniski parakstīties varēja arī līdz šim, turklāt bez ID kartes.

Raidījuma "4. studija" skatītāja: "Jā, es parakstu dokumentus, identificējoties ar telefonu, ar "eParakstu mobile". Un arī savu e-adresi izveidoju, nevis izmantojot ID karti, bet izmantojot telefonu."

Turklāt mūsu skatītāja atgādina, ka nav jāpērk nekādas iekārtas, lai ievietotu ID karti datorā, jo parakstīt dokumentus var arī bez datora klātbūtnes.

Raidījuma "4. studija" skatītāja: "Trīs minūšu laikā es izveidoju, līdz ar to man nebija nepieciešama ID karte, un nebija nepieciešams datoram pievienot nekādu uzstādījumu. Labāk ir "eParakstu mobile" izmantot un, cik es sapratu tad, ID kartes izmantošana – tas jau ir tāds novecojis variants."

Pakalpojuma sniedzējs precizē – ja, piemēram, ID kartei ir beidzies termiņš un līdz ar to arī paraksta iespējas, vai, ja garās rindas kavē saņemt ID karti, tad "eParaksts mobile" ir laba alternatīva.

LVRTC pārstāve Vineta Sprugaine skaidroja, ka ""eParaksts mobile" jau ir piecus gadus, tieši janvārī aprit seši gadi. Jāatzīst, ka tas ir absolūti populārākais no e-paraksta rīkiem, lai apliecinātu identitāti. "eParakstu mobile" jau ir uzsākuši lietot 25 000 iedzīvotāju. Redzam, ka tā interese ir mazliet mazāka nekā pandēmijas brīdī."

2. padoms. Arī mobilā lietotne "eParaksts mobile" ir mūsdienīgs un drošs e-identitātes apliecināšanas rīks.

E-mobile paraksts ir ērtāks, ja nav pieejams dators, piemēram, esat izbraukumā, jo tad nepieciešamos dokumentus bez problēmām varat parakstīt savā mobilajā telefonā.

"Ja nav ID kartes, var nokārtot "eParaksts mobile", kas izdarāms dažos secīgos soļos; pirmais – portālā "eparaksts.lv" iesniedzam datus, otrais – sagaidām kurjeru, parakstām līgumu, pabeidzam "eParaksta mobile" uzstādīšanu uz savas viedierīces," padomu dod Siliņš.

Pirmais – portāls "e-paraksts", kur jāiesniedz par sevi dati: es vēlos šo pakalpojumu, būs arī datu lauki, kas jāizpilda. Var autentificēties ar kādu no rīkiem, ar "Latvija.lv" vai caur internetbanku.

Ievadām datus, autentificējamies caur banku, iesniedzam informāciju, lai kurjers tālāk var vienoties par piegādes laiku un vietu un atvest līgumu.

3. padoms. Lai izveidotu "eParaksts mobile", jāidentificējas caur savu internetbanku, jāiesniedz informācija un jāgaida kurjers, kurš piegādās līgumu dažu dienu laikā.

Neatkarīgi no vietas Latvijā, pārsvarā tā ir nākamā diena, kad kurjers jau ir piegādājis līgumu un identificēs jūsu personu apliecinošu dokumentu. Tālāk jāparaksta abi eksemplāri. Viens paliek jums, otrs aizlīmētā aploksnē jāatdod kurjeram, skaidroja Siliņš.

Vai ir iespējams lietot paralēli divus elektroniskos parakstus – gan ar ID karti, gan "eParaksts mobile", kas ir instalēts telefonā?

"Latvijā var izveidot divus e-parakstu un elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkus. Viena ir elektroniskās identifikācijas karte, ID karte, ko izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, un otrs ir mobilajās ierīcēs izmantojamais "eParaksts mobile". Mēs no savas puses iesakām izmantot abus divus paralēli,"

pauda Siliņš.

4. padoms. Iespējams lietot divus e-parakstus vienlaicīgi ID karti un "eParaksts mobile".

Katrs var izvēlēties, kurā brīdī kuru e-parakstu lietot. Ieviešot E-mobile,  jārēķinās ar dažām dienām, kamēr kurjers piegādās līgumu, savukārt ar ID karti var rīkoties uzreiz pēc tās saņemšanas.

"Ja jums ir elektroniskā ID karte un lasītājs pieejams, tad jūs šo "eParaksts mobile" lietotni varat patstāvīgi uzstādīt un, negaidot nevienu kurjeru, "eparaksts.lv" portālā pašapkalpošanas režīmā pieslēgties un saņemt šo mobilo lietotni.

Svarīgākais vienmēr padomāt par savu drošību, piemēram, neglabāt PIN kodus citiem pieejamās vietās, veidot tos no vairākiem simboliem, neizmantot atvērtu telefonu vai izmantot ekrāna bloķēšanas iespējas.

Tas īpaši attiecas arī uz ID kartēm, kur saņem PIN kodu, kuru plaši varam izmantot elektroniskā vidē, bet neaizmirsīsim, ka jūsu vārdā kāds to var izmantot, kas ir jau krimināli sodāms noziegums," skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts pārvaldes attīstības departamenta direktors Uģis Bisenieks.

5. padoms. PIN kods ir jānoglabā drošā vietā un to nedrīkst nodot citām personām!

Ikvienam jārēķinās, ka nākotnē ar digitalizāciju būs vien jāsadzīvo. Un tie, kuri e-parakstus jau lieto, novērtē gan laiku, gan līdzekļus, kas būtu jāpatērē, dokumentus nogādājot adresātam. Bet, ja kāds ar elektroniskā paraksta ieviešanu netiks galā, tiks sniegta arī palīdzība.

"Noteikti aicinu vērsties valsts un pašvaldību vienotajos klientu centru punktos, un tur satiksiet klātienē kompetentus konsultantus, kuri pastāstīs un parādīs, kā izmantot gan e-adresi, gan e-parakstu, gan to, kā veikt identifikāciju  elektroniskā vidē, ka arī to, kā izmantot daudzus citus digitālos pakalpojumus," uzsvēra Bisenieks.

"Ja mēs parēķinām, cik daudz mums aizņem jebkura klātienes vizīte, cik tas izmaksā, tad "eParaksts mobile" lietošana ir bez maksas neierobežotā skaitā, tāpat arī ID kartes izmantošana neierobežotā skaitā ir bez maksas," pauda LVRTC pārstāve Vineta Sprugaine.

Tātad – ID kartes visiem būs obligātas no 1. maija. Vai izvēlēties arī "eParakstu mobile", tas jāizlemj katram pašam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti