«Huawei» iesaiste 5G tīklu izveidē Latvijā vēl nav vērtēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daudzās Eiropas valstīs pilnā sparā norit gatavošanās 5G telekomunikāciju tīklu izbūvei. Investīcijas 5G tīklos plāno arī Latvijā strādājošie telekomunikāciju operatori – jau notikušas pirmās frekvenču izsoles. Ņemot vērā vērienīgos attīstības plānus, aktuāls kļuvis jautājums par to, cik uzticama ir Ķīnas tehnoloģiju kompānija „Huawei”, kas ir viens no vadošajiem telekomunikāciju infrastruktūras tehnoloģiju ražotājiem pasaulē. Vairākas valstis jau paziņojušas, ka „Huawei” liegs līdzdalību 5G tīkla ieviešanā šajās valstīs.


"Huawei" iesaiste 5G tīklu izveidē Latvijā vēl nav vērtēta
00:00 / 01:43
Lejuplādēt
Līdz 2020. gadam katrai Eiropas Savienības dalībvalstij jānodrošina, lai vismaz vienā valsts pilsētā iedzīvotājiem jau būtu pieejams jaunās paaudzes, tas ir, 5G tīkls. To paredz aizvadītā gada nogalē apstiprinātie Eiropas telekomunikāciju noteikumi. Tādēļ Eiropā strādājošie telekomunikāciju operatori patlaban aktīvi gatavojas 5G tīkla ieviešanai.

Tikmēr arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, vai jaunās tehnoloģijas ieviešanā līdzdarbosies Ķīnas tehnoloģiju milzis „Huawei”. Vairākas pasaules valstis, tostarp ASV, jau paziņojušas, ka, ņemot vērā kompānijas saikni ar Ķīnas valdību, liegs tai līdzdalību 5G tīkla ieviešanā. Bažas par to, ka „Huawei” tehnoloģijas var tikt izmantotas slepenas informācijas nesankcionētā ieguvē, pērnā gada nogalē jau paudis arī Eiropas Komisijas viceprezidents digitālā tirgus jautājumos Andruss Ansips:

„Vai mums būtu jāuztraucas par „Huawei” un citām Ķīnas kompānijām? Jā, es domāju, ka mums ir par tām jāuztraucas, jo Ķīnā ir izdots jauns likums, kas noteic, ka viņu informācijas tehnoloģiju kompānijām un ražotājiem ir jāsadarbojas ar izlūkošanas dienestiem. Runa ir par tā dēvēto iebūvēto ievainojamību, par čipiem, kas var tikt ievietoti, lai piekļūtu mūsu slepenajai informācijai un tamlīdzīgām lietām. Tā nav laba zīme, kad uzņēmumiem liek nodrošināt slepeno dienestu piekļuvi viņu sistēmām.”

Par telekomunikāciju nozari atbildīgās Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Valters Bajārs atzīst, ka Latvijā vēl nav vērtēts, vai būtu jāierobežo „Huawei” iesaiste 5G tehnoloģiju ieviešanā. Par to būtu jālemj nevis nozares politikas veidotājiem, bet gan drošības iestādēm, pauda Bajārs:

„Primāri mēs redzam, ka tā ir CERT kompetence, Aizsardzības ministrijas kompetence. Citas kompetentās iestādes, SAB, piemēram, varētu dot rekomendācijas par šiem drošības riskiem. Attiecībā uz 5G tīkliem jau darbojas tie paši drošības risku novērtēšanas mehānismi, kas jebkuram citam datu pārraides tīklam – 4G vai citam publiskam telekomunikāciju tīklam. Vienīgā atšķirība ir tā, ka tiek paredzēta diezgan būtiska infrastruktūras nomaiņa, ka šī infrastruktūra ir sarežģītāka un kompleksāka nekā esošie tīkli. Paredzamais ierīču daudzums ir par kārtu lielāks.”

Vienlaikus viņš norāda – Ķīnas tehnoloģiju milzis patlaban ir ļoti ievērojams spēlētājs telekomunikāciju infrastruktūras tirgū:

„”Huawei” ir viens no vadošajiem tīkla tehnoloģiju ražotājiem, kura tirgus daļa ir aptuveni 30% globāli. Un šīs tehnoloģijas tiek ļoti plaši lietotas, tajā skaitā – Eiropā.”

Latvijā jau notikušas pirmās 5G tīkla izveidei nepieciešamo frekvenču izsoles. Vēl vairākas notiks šogad. Tiek prognozēts, ka sākotnēji 5G internetu izmantos industriālajām vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti