Rīta Panorāma

Raimonds Pauls un Daumants Kalniņš – Tikšanās Dailē

Rīta Panorāma

Riebīgo ēdienu muzejs Zviedrijā

Zinātnieku atklājumi Latvijas valsts pastāvēšanas 100 gadu laikā

Grāmatā apkopo Latvijas pirmo izgudrotāju veikumu; mūsdienās topā tehnoloģijas

Grāmatā "Patentu valde un izgudrotājdarbība Latvijā 1919-1940" apkopoti Latvijas izgudrotāju pieteikumi. Tajā laikā patentus bieži pieteica paši amatnieki, pašlaik tie vairāk ir zinātnieki - visbiežāk informācijas tehnoloģiju jomā.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja, ka no 1918. līdz 1940. gadam kopumā bija pieteikti vairāk nekā 2944 patenti, kas ir ļoti ievērojams skaitlis. Pirmais pieteikums patentam bija no Bauskas - linu galviņu sukāšanas mašīna. Savukārt pirmais reģistrētais patents bija pārvietojama krāsns ar īpašu gaisa pievades sistēmu.

Grāmatu sāka izstrādāt jau pirms vairākiem gadiem. Pašlaik "Galerijā Centrs" apskatāma izstāde, izdota arī grāmata un visi patenti būs pieejami digitālā veidā arī Patentu valdes mājaslapā. Tur varēs redzēt, pie kādu problēmu risināšanas strādāja pirmie izgudrotāji. Redzami arī arī veiksmīgi komercializācijas pasākumi - kāds izgudrotājs no Latvijas pārdeva savu izgudrojumu kompānijai "Singer" par 10 000 latu, pastāstīja Laganovskis.

Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis pastāstīja, ka pašlaik aktīvākie izgudrotāji esot informācijas tehnoloģiju un datorzinātnes nozarē.

"Mana nozare - kvantu tehnoloģijas ir viena. Šeit mēs līdz patentēšanai vēl neesam aizgājuši, bet skatāmies, ko varētu izmantot tuvāko 15 - 20 gadu laikā," pastāstīja Ambainis.

Otra aktuāla zinātne esot valodu tehnoloģijas - tehnoloģijas valodu apstrādei ar datoru. Ar tām saistīta mašīnmācīšanās, mākslīgais intelekts.

Vēl aktuālas esot dažādas kiberfizikālas sistēmas, kas savieno datoru ar fiziskām ierīcēm. "Lielais šīs nozares sapnis ir pašbraucoša mašīna, kas no sensoriem redz notiekošo uz ceļa un pati stūrē," norādīja Ambainis.

Jautāts par to, ar ko Latvija var lepoties, Ambainis atbildēja: "Ja igauņiem ir "Skype", mums ir "Mikrotik". Kaut kur igauņi mums ir priekšā, kaut kur mēs esam priekšā. Igauņiem ir datu drošība un elektroniskais paraksts, bet mums ir kvantu tehnoloģijas."

Laganovskis uzsvēra, ka patentēt Latvijā nav dārgi un tādā veidā var aizsargāt savu izgudrojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt