«Google» publicē datus par lietotāju atrašanās vietu cīņai pret Covid-19; Latvijā visur - apmeklētības kritums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tehnoloģiju uzņēmums “Google” paziņojis, ka sākot no piektdienas, 3. aprīļa, publicēs datus par lietotāju atrašanās vietu, lai palīdzētu valstu valdībām cīnīties pret Covid-19. Šie dati par 131 pasaules valsti ietver statistiku par dažādu vietu apmeklētību. Uzņēmums arī turpmāk plāno sekot šiem datiem un ar tiem dalīties.

«Google» publicē datus par lietotāju atrašanās vietu cīņai pret Covid-19
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Distancēšanās ierobežojumi jau kļuvuši par ikdienu daudzviet pasaulē. Šo ierobežojumu dēļ mainījušies cilvēku paradumi. Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs tehnoloģiju firmas ir sākušas dalīties ar “anonimizētiem” viedtālruņu datiem, lai labāk izsekotu slimības uzliesmojumu. Tomēr šajā ziņā joprojām ir izaicinājumi.

Talkā lēmis nākt tehnoloģiju uzņēmums “Google”. Tas publicēs datus par lietotāju pārvietošanos 131 valstī. Šie ziņojumi būs pieejami īpašā tīmekļa vietnē, un, kā norāda uzņēmums, tajos “tiks atspoguļotas kustības tendences laika gaitā pēc ģeogrāfijas”. Uzņēmuma paziņojumā mājaslapā uzsvērts:

“Turpinoties pasaules cīņai ar Covid-19, no veselības amatpersonām esam dzirdējuši, ka tāda veida apkopoti un anonimizēti dati, kādus mēs izmantojam “Google Maps”, varētu būt noderīgi kritisku lēmumu pieņemšanā cīņā pret Covid-19.”

Šo tā dēvēto “Kopienas mobilitātes ziņojumu” mērķis ir sniegt ieskatu par to, kas ir mainījies pēc tādas politikas ieviešanas, kuras mērķis ir apkarot Covid-19. Šie pārskati atspoguļo kustības tendences dažādās ģeogrāfiskās vietās, kas iedalītas kategorijās. Dati ar pāris dienu nobīdi parādīs procentuālo punktu pieaugumu vai samazinājumu parku, veikalu, mājvietu un darba vietu apmeklējumos.

Dati nu jau pieejami arī par Latviju. Salīdzinājumā ar situāciju ikdienā visās kategorijās, izņemot "dzīvojamās ēkas", redzams apmeklētības kritums. Proti, dati uz 29. martu liecina, ka mazumtirdzniecības un izklaides objektu apmeklējums krities par 50%, pārtikas veikalu un aptieku apmeklējums par 22%, parku – par 18%, transporta mezglu – par 48%, bet darbavietu apmeklējums krities par 25%. Tikmēr kategorijā “dzīvojamās ēkas” apmeklētība pieaugusi par 7%.

Datos par dažām citām Eiropas valstīm aina mainījusies vēl vairāk. Piemēram, Francijā restorānu, kafejnīcu, iepirkšanās centru, muzeju vai atrakciju parku apmeklējumi ir samazinājušies pat par 88%. Itālijā teju visās kategorijās, izņemot darba vietas, apmeklētības samazinājums ir no 85% līdz 94%.

Ziņojumu iegūšanā izmantotie dati ir tie paši, ko “Google” izmanto ikdienā, lai “Google Maps” lietotājiem sniegtu informāciju par sastrēgumiem. Kā vienmēr, paustas bažas par personu privātumu. Uzņēmums gan mierina, ka nekāda “personiski identificējama informācija”, piemēram, konkrētas personas atrašanās vieta, kontakti vai pārvietošanās, netiks padarīta pieejama.

Vairāku valstu valdības, piemēram, Ķīnas, Singapūras un Izraēlas, ir devušas rīkojumu elektroniski uzraudzīt savu pilsoņu pārvietošanos. Aktīvisti uzsver, ka autoritārie režīmi izmanto Covid-19 kā ieganstu, lai apspiestu neatkarīgu runu un palielinātu uzraudzību.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Lai apturētu Covid-19, valstis visā pasaulē izmanto arī pilsoņu uzraudzības un izsekošanas instrumentus, izmantojot viedtelefonus. Dažas valstis apkopo anonimizētus atrašanās vietas datus, lai vispārīgi sekotu līdzi iedzīvotāju pārvietošanās plūsmām, vai sabiedrība ievēro karantīnas noteikumus. Bet citas valstis personu lokācijas datiem pievēršas daudz detalizētāk un privātāk.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti