Digitālās brokastis

NFT jeb neaizstājamie blokķēžu žetoni: Vai tie nesīs revolūciju mākslas pasaulē?

Digitālās brokastis

Tehnoloģijas veikalos jeb iepirkšānas bez pārdevēju klātbūtnes

Virtuālie asistenti: kad tie būs tik labi, lai pilnvērtīgi aizstātu cilvēku

«Google» izziņo lērumu ar jaunumiem. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. “Google” jaunās iespējas

Pasaulē esot jau vairāk kā 3 miljardiem “Android” ierīču, tehnoloģiju uzņēmums “Google” savā pavasara “I/O” pasākumā prezentēja lērumu jaunu lietu un iespēju, pie kurām uzņēmums strādā un kas būs pieejamas tuvākā un tālākā nākotnē.

“LaMDA” mākslīgā intelekta sarunu sistēma, kas, izmantojot sarežģīto neironu tīklu, imitēs gandrīz reālu sarunu ar datoru, piemēram, ļaujot pat izveidot sirreālas sarunas ar Plutonu un papīra lidmašīnīti.

“Google Maps” – detalizētāka ielu karte ar gājēju pārejām, luksoforiem. No rīta tajā izcels kafijas bārus, vakarā – restorānus, kas vairāk atbilst katram lietotājam. Karte rādīs arī rajonu noslogotību.

“Chrome” būs papildinājums, kas rādīs lietotāja tiešsaistes veikalu iepirkšanās groziņus vienā vietā.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

“Google Photos” saņems vairākus papildinājumus. Pirmkārt, “Little Patterns” ar mašīnmācīšanās palīdzību atpazīs līdzīgas bildes pēc dažādām to īpašībām, piemēram, kur parādās sarkanā piedzīvojumu soma. Pēc tam šie attēli tiks piedāvāti kolāžās, lai radītu jaunu veidu, kā apskatīt vecas fotogrāfijas. Otrkārt, “Cinematic Moments” sintezēs līdzīgus attēlus un ar mākslīgo intelektu radīs jaunus attēlus, kas šķietami kustēsies, iegūs telpiskumu. Ļaus paslēpt konkrētus attēlus, kur parādās konkrēts cilvēks. Treškārt, “Google” attēlu algoritmi daudz labāk atpazīs un reproducēs cilvēkus ar dažādiem ādas krāsu toņiem. Ceturtkārt, “Google Photos” būs atsevišķa, slēpta mape, kuras sastāvs būs pieejams tikai ar aizsardzību, un citur attēli neparādīsies.

“Google” strādā pie “Workspace” biroja programmatūras uzlabojumiem, kas ļaus “Workspace” lietotnēm savā starpā labāk sadarboties, piemēram, ļaujot turpat no “Google Doc”, “Sheet” vai “Slide” palaist video zvanu ar kolēģiem vai draugiem.

“Car Key” ļaus ar telefonu atslēgt, palaist un aizslēgt jaunākās automašīnas ar “Google” atbalstu, kā arī ļaus draugam “aizdot atslēgas”.

“Project Starline” notvers ķermeņa aprises no dažādiem leņķiem un radīs 3D modeli. To tālāk ar īpašu displeju parādīs otrā video zvana pusē sēdošajam, nodrošinot īstākas sajūtas attēlu ar īsta cilvēka klātbūtnes imitāciju lietotāja acu priekšā.

“Google” ādas pigmentu atpazīšanas lietotne, kura ļaus nofotografēt aizdomīgus plankumus uz ādas, lai mākslīgais intelekts palīdzētu atpazīt potenciāli bīstamus veidojumus, par kuriem būtu jākonsultējas pie ārsta.

“Google Wear OS” vienojas kopā ar “Samsung Tizen” sistēmu viedierīču izstrādē, lai radītu vienotāku pieredzi visiem, kā arī lai izstrādātu lielāku atbalstu fitnesa nozarei.

2. Jauna “Android 12” operētājsistēma

“Google I/O” pasākumā pasaulei tika prezentēta jaunākā “Android 12” operētājsistēmas versija, ko viņi paši sauc par lielāko dizaina pārveidojumu “Android” vēsturē, raksta theverge.com. Pārveidots viss – no “Lock screen” līdz animācijām un lielākām, krāsainām pogām. Jaunais “Android 12” izmantos “Material You” krāsu pieeju, kas no ekrāna fona attēla paņems galvenās krāsas un no tām radīs unikālu paleti, ar kuru izkrāsos visu pārējo interfeisu. Sākumā tā būs pieejama “Google Pixel” telefonā un pēc tam pārējos “Google” un partneru produktos.

Papildus izveidots jauns “Privacy Dashboard”, kurā varēšot redzēt, kādas lietotnes apkopo datus par lietotāju. Indikators ir līdzīgs “Apple iOS”, kas parādīs, kad kāda lietotne ir izmantojusi kameru, mikrofonu vai lokāciju. Papildus radītas universālas pogas pie saīsnēm, kas ļauj ar vienu pogas spiedienu izslēgt kameru un mikrofonu visam.

3. No 1. jūnija “Google Photos” pieskaitīs “Google” konta atmiņas apjomam

No šī gada 1. jūnija visi foto un video, kas ir saglabāti “Google Photos” kontā, tiks pieskaitīti pie kopējā “Google” konta 15 GB atmiņas limita. Tas nozīmē, ka esošajam limitam, ko veido “Gmail” e-pasti, “Google Drive” saturs u.c. programmatūra, tiks pievienoti “Photos”, kas daudziem varētu sagādāt problēmas, “Google” pieprasot vai nu atbrīvot vietu kontā vai nopirkt papildus atmiņas vietu “Google” kontam.

Kā raksta theverge.com, ja nevēlies papildus maksāt “Google”, lai savus attēlus un video izņemtu no “Google Photo” un pārvietotu uz kādu citu servisu, ir jāizmanto “Google Takeout” rīks, kas ir arī atrodams “Google Photos” pie “Settings, Export your data, Backup.” Sarakstā ar datiem, ko piedāvā lejupielādēt, atzīmē tikai “Google Photos”. Pēc tam jau jāizvēlas, kā datus eksportēt un cik bieži – vienreiz vai atkārtoti. Atkarībā no datu apjoma var atšķirties ilgums, kad pie izeksportētajiem datiem varēsi tikt klāt.

4. “Apple Watch” pārvaldīšana ar roku kustību palīdzību

“Apple Watch” lietotāja saskarne papildināta ar nozīmīgu piekļūstamības rīku – “Assistive Touch”. Cilvēkiem ar kustību un cita veida traucējumiem varētu būt sarežģīti precīzi nospiest uz konkrētas vietas mazajā viedpulksteņa ekrānā. “Assistive Touch” ar rokas kustības palīdzību ļaus pārvietot pa pulksteņa ekrānu mazu kursoru. Šī ir tikai viens no vairākiem piekļūstamības papildinājumiem, bet iespējams būtiskākais, tā raksta techcrunch.com.

Kursors darbojas, pateicoties iebūvētajam žiroskopam un akselometram, kas mēra plaukstas un locītavas kustības. Lai veiktu izvēli jeb nospiestu uz ekrāna, cilvēkam ir jāsaliek kopā rādītājpirksts ar īkšķi, savukārt, lai veiktu cita veida izvēli, var arī viegli sažņaugt dūri. Piemēram, pacelt ienākošo telefona zvanu var ar dūres sažņaugšanu.

5. Aptauja: Latvijā populārākā sociālā platforma – “WhatsApp”

Kā liecina “Samsung Electronics Baltics” veikta tiešsaistes aptauja, vairāk nekā puse jeb 54% aptaujāto viedtālrunī visbiežāk izmanto sociālo tīklu lietotnes, no kurām par iecienītāko uzskata “WhatsApp” – tā apgalvo 71% respondentu. Platforma vairumam lietotāju jau kļuvusi ne tikai kā saziņas rīks ar draugiem brīvajā laikā, bet tā tiek izmantota arī darba sarunām un pat dokumentu un citu failu pārsūtīšanai. Tai seko sociālo platformu priekšgājēja – “Facebook” (57%) un foto un video satura vietne “Instagram” (27%).

Pēc aptauju datiem pārējās Baltijas valstīs, Lietuvā un Igaunijā, “WhatsApp” lieto ievērojami mazāks aptaujāto skaits (21% Lietuvā un 19% Igaunijā), kaimiņvalstīs lietotākais sociālais medijs ir “Facebook” (80% Lietuvā un 59% Igaunijā).

Jauniešu (18–29 gadi) vidū sociālo lietotņu patēriņš atšķiras – iecienītākā lietotne nemainīgi ir “WhatsApp” (71%), tai seko Instagram (65%) un “Facebook” (61%). Trešdaļa apgalvo, ka aktīvi izmanto “Snapchat” un “TikTok”, kas norāda, ka jaunieši daudz aktīvāk lieto sociālo tīklu platformas un veido savu radošo saturu – vairāk nekā divas trešdaļas apgalvo, ka tas ir biežākais iemesls viedtālruņa izmantošanai.

6. Lietu interneta hakatonā uzvar ideja par automātisko mājdzīvnieku barotavu

“TechChill formula” ietvaros jau otro reizi norisinājās “LMT IoT hakatons”, kurā iepriekš atlasīti tehnoloģiju jomas entuziasti pieredzes bagātu mentoru vadībā strādāja pie inovatīvām idejām lietu interneta pielietojuma atrašanā. Pēc trīs dienu aktīva darba žūrija par uzvarētājiem atzinusi komandu “Automation is the future!”, kuri prezentēja ideju par viedtālruņa kontrolētu automātisko mājdzīvnieku barotavu.

Uzvarētāju idejas pamatā ir interaktīva elektroniskā ierīce aizņemtiem mājdzīvnieku īpašniekiem, kuri novērtē iespēju savus mīluļus pabarot attālināti, paralēli tos arī apmācot. Šī ideja komandas līderim Jānim Miltiņam radās jau līdz hakatonam, taču tieši kopā ar pārējiem komandas biedriem to šobrīd ir izdevies attīstīt tālāk. 48 stundu laikā dalībnieki radīja un testēja ierīces prototipu, pārliecinoties par tās potenciālu reālajā dzīvē, kas kļūs īpaši aktuāli, kad daudzu mājdzīvnieku īpašnieki ikdienā vairs nestrādās no mājām.

Otro vietu astoņu komandu konkurencē ieguva dalībnieku apvienība “0x10F2C”, kuri nāca klajā ar “SmartGarden+” ideju ar mērķi izveidot vienotu ekosistēmu, kas lietotājiem palīdz rūpēties par savu dārzu. Savukārt kā trešo daudzsološāko eksperti atzina komandas “Too Tall To be True” ideju par adaptīvo satiksmes uzraudzības platformu.

7. “Spotify” sāk piedāvāt virtuālos koncertus

Mūzikas platforma “Spotify” ir iegājusi virtuālo koncertu industrijā, piedāvājot tās lietotājiem pirmos piecus lielos koncertus: “The Black Keys”, “Rag’n’Bone Man”, “Bleachers”, “Leon Bridges”un “girl in red”, raksta theverge.com. Koncerti gan būs iepriekš ierakstīti, taču būs redzami tikai konkrētā laikā caur tīmekļa pārlūka versiju – lietotnē nevarēs skatīties. Maksa būs nedaudz lielāka par standarta “Spotify” mēneša abonementu.

Koncerti “Spotify” platformā ir nākamais attīstības solis pēc tam, kad “Spotify” pirms vairākiem gadiem uzsāka sadarbību ar “Eventbrite” platformu biļešu tirdzniecībai un 2017. gadā palaida “Fans First" programmu, kas piedāvāja karstākajiem faniem īpašas priekšrocības satikt un noklausīties iecienītos māksliniekus.

8. Teksta rakstīšana ar smadzeņu implanta palīdzību

Stenfordas Universitātes pētnieki sadarbībā ar uzņēmumu “BrainGate” izstrādājuši sistēmu, kas cilvēkiem ar smagiem runas un kustību traucējumiem nākotnē varētu ļaut sazināties, izmantojot rakstisku tekstu. Sistēma darbojas ar smadzeņu implantu un mašīnmācīšanās algoritmu palīdzību, kas atšifrē tos smadzeņu signālus, kas saistīti ar rokrakstu, tā vēstī kursors.lv.

Sistēma ļāva paralizētam vīrietim radīt tekstu ar ātrumu 16 vārdi minūtē. Eksperimenta laikā vīrietis mēģināja kustināt paralizēto roku, lai rakstītu vārdus, un vizualizēja burtu rakstīšanu vienu otram blakus. Neironu tīkls katru vizualizēto zīmi identificēja un ierakstīja ar 95% precizitāti. Šobrīd gan šī sistēma ir tikai koncepts, jo līdz reālai izmantošanai nepieciešami vairāki būtiski soļi – implanta ievietošana smadzenēs, datora apmācīšana par cilvēka roku kustībām un lielas skaitļošanas jaudas nodrošināšana, nemaz nerunājot par sistēmas dārdzību.

9. Palielinās investīcijas picu cepšanas robotu izstrādē

Pandēmijas rezultātā restorāni meklē veidus, kā ietaupīt, kas noved arī pie lielākām investīcijām ēdienu pagatavošanas tehnoloģijās. ASV Sietlā bāzēts uzņēmums “Picnic” saņēmis 16,3 miljonu ASV dolāru lielas investīcijas picu cepšanas robota izstrādei. Tieši picu cepšana ir daudzu automatizācijas mēģinājumu mērķis ēdiena popularitātes un salīdzinoši vienkāršo algoritma soļu dēļ, ziņo techcrunch.com.

Uzņēmums ''Picnic'' nākotnes perspektīvā saredz, ka šāds robots noderētu ne tikai restorāniem, bet arī skolām, stadioniem, slimnīcām u.tml. “Picnic”, protams, nav pirmais spēlētājs šajā lauciņā. ASV konkurenci viņiem sastāda tādi uzņēmumi kā “XRobotics” un “Zume”, bet arī tepat Latvijā ēdiena automatizācija nav sveša tēma, uzņēmumam “Roboeatz” startējot šajā lauciņā.

10. Ķīnas pašgājējs robots pirmoreiz nolaidies uz Marsa

Ķīnas pašgājējs robots sestdienas, 15. maija, rītā pirmoreiz nolaidās uz Marsa. Nolaišanās aparāts ar pašgājēju robotu "Džužun" pabeidza sarežģīto nolaišanos caur Marsa atmosfēru, izmantojot izpletni "septiņu briesmu minūšu" ilgā navigācijas procesā. Nolaišanās lokācija bija plašs lavas līdzenums "Utopia Planitia" Marsa ziemeļu puslodē. Misijas nolūks ir atrast iespējamās dzīvības pēdas uz Marsa, kā arī veikt pētījumus, kuru mērķis ir noskaidrot iespējas cilvēkiem kolonizēt Marsu.

"Džužun", kas nosaukts ķīniešu uguns dieva vārdā, ieradies uz Marsa dažus mēnešus pēc ASV pašgājēja robota "Perseverance". Apmēram 240 kilogramus smagais Ķīnas pašgājējs robots uz sešiem riteņiem tiek darbināts ar Saules enerģiju. Tiek plānots, ka "Džužun", vācot paraugus, darbosies uz Marsa apmēram trīs mēnešus.

Ķīnas kosmosa kuģis "Tiaņveņ-1", kura sastāvā bija orbitālais lidaparāts, nolaišanās aparāts un golfa mašīnas izmēra pašgājējs robots "Džužun", startēja uz Marsu pērnā gada jūlijā. Februārī tas veiksmīgi iegāja Marsa orbītā. Ķīna ir pirmā valsts, kas veikusi orbitālās apriņķošanas, nolaišanās un pašgājēja robota operāciju savā pirmajā misijā uz Marsu. Marsu līdz šim sasniegušas arī divas citas valstis – ASV un Krievija.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti