Rīta Panorāma

Intervija ar Guntaru Raču, Zigfrīdu Muktupāvelu un Romānu Vanagu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

«Google» mūs uzskata par robotiem

«Google» informācijas meklētājus Latvijā uzskata par robotiem

Lūdzu ievadiet burtu un ciparu kombināciju, lai mēs pārliecinātos, ka jūs neesat robots - ar šādu pieprasījumu nereti sastopas daudzi Latvijas iedzīvotāji, mēģinot atrast informāciju meklētājā "google.com". Izrādās Latvijas interneta lietotājus, īpaši tos, kuri izmanto "Latvijas mobilā telefona" (LMT) internetu, pasaulē populārais meklētājs uzskata par robotiem.

Daudziem Latvijas interneta lietotājiem nereti meklētājā "Google", ierakstot kādu vārdu vai frāzi, izlec pieprasījums ievadīt ekrānā redzamo kodu, lai pakalpojuma sniedzējs varētu pārliecināties, ka pie datora tiešām sēž dzīvs cilvēks. 99% gadījumu tas nenozīmē, ka dators vai telefons būtu inficēts ar kādu vīrusu.

"Tur ir tā problēma, ka veids, kā "Google" raugās uz LMT lietotājiem, ir, ka viņus uztver kā robotus, nevis kā cilvēkus. Un tādēļ viņš prasa ievadīt šos kodus, kas tevi identificē kā cilvēku," teica tehnoloģiju eksperts Juris Kaža.

Tieši ''Latvijas mobilā telefona'' abonenti visbiežāk saskaras ar šo problēmu, lai gan līdzīgi gadījumi novēroti arī pie citiem sakaru operatoriem gan Latvijā, gan visā pasaulē. Satraukties par to nevajag, taču jāatzīst, kaitinoši tas ir.

"Tas var notikt vairāku iemeslu dēļ. Viens no faktoriem varētu būt – Latvija ir ļoti augstu interneta kvalitātes topos visā pasaulē un algoritmi, kas analizē darbības, ko lietotāji veic meklētājprogrammās kā "Google", šie algoritmi nav adoptējušies Latvijas situācijai, kur internets ir tik labs un kur tik apjomīgi tas tiek lietots," teica SIA "TestDevLab" IT drošības eksperts Kristaps Felzenbergs.

Otrs iemesls - "Google" nesadzīvo ar esošo interneta pārraidīšanas infrastruktūru.

Uzņēmumā LMT skaidro – uzņēmums no "Google" joprojām nav saņēmis izsmeļošu atbildi, kāpēc šāda situācija izveidojusies un kā to vislabāk risināt. Iemesls - "Google" pārstāvji drošības jautājumos ir ļoti jūtīgi - kompānija nevienam neatklāj, pēc kādiem principiem strādā tās algoritmi. Tomēr, neskatoties uz to, ir cerības, ka tuvākajā laikā problēma tiks atrisināta.

"Tas ir tāds tehnoloģisks ierobežojums sistēmās šobrīd ne tikai pie mums, bet visā pasaulē. Šajā brīdī notiek pāreja uz jaunu interneta adresēšanas sistēmu IPV6. Kad to ieviesīs, katram datoram, katram telefonam būs sava adrese un tad tā problēma arī pazudīs," sprieda LMT Biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš

LMT šobrīd testē jaunās ierīces, un tuvākajā laikā tās pakāpeniski uzsāks savu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti