Zināmais nezināmajā

Covid laika izgāztuve - kur paliek pandēmijas saražotie atkritumi

Zināmais nezināmajā

Darba mobilitātes ietekme uz cilvēku attiecībām

Kūst mūžīgā sasaluma zonas

Ģeologs: Satraukumu rada metāna nonākšana atmosfērā pēc sasaluma kušanas Arktikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mūžīgais sasalums Arktikā atrodas tādās zonās, kur augsne sastāv no organiskajām daļiņām, īpaši kūdras. Sasalumam atkūstot, tiek atbrīvots metāns, kas ir siltumnīcas efektu izraisoša gāze, un lielākais uztraukums ir par to, ka metāns nonāk atmosfērā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja ģeoloģijas zinātņu doktors, Latvijas Universitātes asociētais profesors Kristaps Lamsters.

Tāpat viņš skaidroja, ka arī metāna hidrāti ir resurss, līdzīgi kā dabasgāze. Ir valstis, piemēram, Ķīna un Indija, kas eksperimentāli mēģina no metāna hidrāta iegūt gāzi.

Klimatam mainoties, sāk mainīties arī dažādas ekosistēmas, un vieni no pirmajiem, kas ziņo par izmaiņām, ir pētnieki Arktikā. Pēkšņi izzūdoši ezeri, zemes iegruvumi, mozaīkai līdzīgi mitrāji, kas piepeši parādās, – Arktikas reģionā kūst mūžīgā sasaluma zonas.

"Pirmkārt, varētu teikt, ka tas, ko mēs agrāk latviešu valodā dēvējām par "mūžīgo sasalumu", izrādījās, ka nemaz tik mūžīgs nav,

tādēļ vairāk mēģinām lietot "ilglaicīgais sasalums", norādot, ka tas var pastāvēt ilgi," atzina Lamsters. 

Mūžīgais vai ilglaicīgais sasalums ir grunts, augsnes, nogulumu termiskais stāvoklis, kad temperatūra ilgstoši ir zemāka par nulli, skaidroja eksperts.

Viņš sacīja: "Ja gruntī atrodas ūdens, kas parasti tur ir, tas sasalst, porās starp nogulumiem veidojot sasalušu pazemes grunti, augsni. Faktiski to varam saukt par pazemes apledojumu, kas var stiepties vairāku simtu metru dziļumā, maksimāli var pārsniegt pat vienu kilometru."

Augšējais sasaluma slānis tiek dēvēts par aktīvo slāni, jo vasaras laikā tas var atkust viena līdz trīs metru dziļumā, veidojot nelielus ezeriņus, bet ziemā pēc tam sasalt. Mūsdienās Arktika sasilst vismaz trīs reizes ātrāk, un, ja vasara ir īpaši silta, aktīvais slānis kļūst daudz dziļāks, sasalums var atkust pilnībā. 

"Te ir parādība, kad veidojas ezeriņi; ja šie ezeri noplūst, pazūd no zemes virsas, tā ir galvenā problēma. Visa grunts ir atkususi, un ūdens nevar vairs uzkrāties virs šīs atkusušās grunts, un viss ūdens var noplūst tālāk pazemē. Tas nozīmē, ka sasalums ir izzudis," norādīja Lamsters. 

Sasaluma izzušana savukārt noved pie metāna atbrīvošanas no augsnes un nonākšanas atmosfērā, viņš skaidroja: "Medijos plaši par to runā kā par metāna bumbu ar laika degli, un tā tas tiešām ir, tādēļ ka Arktikā atrodas mitrāji, sasalums bieži ir izplatīts augsnē; īpaši tādā augsnē, kura sastāv no organiskajām daļiņām un it īpaši no kūdras."

Vislielākie oglekļa daudzumi, kuri var tikt atbrīvoti atmosfērā, atrodas tieši Arktikā. Brīdī, kad grunts atkūst, organiskās vielas tiek pakļautas baktēriju iedarbībai, un šī procesa rezultātā tiek atbrīvots metāns. Metāns ir siltumnīcas efektu izraisoša gāze, kas ir vismaz 25 līdz 85 reizes efektīvāka nekā ogļskābā gāze. 

"Šie metāna krājumi, to iespējamais nākotnes efekts ir daudzkārtīgi lielāks nekā līdz šim industriālā laika cilvēka izraisītā globālā sasilšana," norādīja Lamsters. 

"Šobrīd diezgan viennozīmīgi tas ir cilvēka izraisītu klimata pārmaiņu rezultāts. Ogļskābās gāzes koncentrācija atmosfērā pārsniedz 400 miljonās daļiņas, un faktiski šāda koncentrācija nav bijusi vismaz pēdējos trīs miljonus gadu," viņš uzsvēra. 

Asociētais profesors vērtēja, ka arī nākotnē temperatūra ļoti strauji turpinās paaugstināties un pēc vairākiem desmitiem gadu metāna izdalīšanās to paaugstinās vēl vismaz par grādu.

Vienlaikus viņš atzina: "Globālā sasilšana ir problēma, ko cilvēks atrisināt nevar, tas ir viennozīmīgi skaidrs, bet mēs šo problēmu varam samazināt, un zinātnieki uzskata, ka varbūt vēl varam apturēt tādu ļoti strauju metāna izdalīšanos Arktikā, bet tad mums būtu faktiski jābeidz izdalīt izmeši atmosfērā jau tūlīt pat, nevaram gaidīt ilgāk."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti