Ģeoloģiskās izpētes robots «InSight» uzsāk ceļu uz Marsu

Sperts vēl viens ambiciozs solis Marsa izpētes virzienā. Aizvadītajā nedēļā Zemi pametis kosmosa kuģis ar ģeoloģiskās izpētes robotu “InSight”. Tā uzdevums būs pētīt sarkanās planētas ģeoloģiju, kas var sniegt jaunu informāciju par Marsa un citu līdzīgu planētu veidošanos.     

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa aģentūras (NASA) nesējraķete no Vandenbergas gaisa spēku bāzes Kalifornijā pacēlās nevainojami. Pirmo reizi tā tika palaista no ASV rietumu krasta. Ar to izplatījumā devies ģeoloģiskās izpētes robots “InSight”, kurš Marsu sasniegs aptuveni pusgada laikā.

Tā uzdevums ir ierakties Sarkanajā planētā tik dziļi, kā vēl nekad – ekskavācijas darbus ar to plānots veikt pat piecu metru dziļumā, lai konstatētu iespējamās temperatūras izmaiņas un citus datus.

Tāpat robots centīsies konstatēt pirmo informāciju par planētas zemestrīcēm jeb precīzāk – marsatrīcēm ar seismometru, kas tiks izvietots uz planētas virsmas.

““InSight” misija ir domāta, lai ieraktos dziļāk Marsa iekšienē un labāk saprastu sākotnējos klinšaino planētu, tostarp Zemes, veidošanās procesus. Varēsim konstatēt, no kā veidota Marsa mantija, saprast, cik liels ir kodols un no kā tas sastāv,” atklāja “InSight” misijas vadošais zinātnieks Brūss Banerts.

Atšķirībā no iepriekš uz Marsu nosūtītājiem robotiem - pašgājējiem, “InSight” nav aprīkots ar riteņiem un paliks tajā pašā vietā, kur nosēdīsies. Ceļā uz Marsu robotu pavada divi kofera izmēra satelīti “Wall-E” un “Eva”, kas nosaukti par godu diviem izpētes robotiem no populāras Disneja multfilmas.

Paredzēts, ka tie palidos Marsam garām un centīsies izveidot komunikāciju ar “InSight”, kad tas nolaidīsies uz Marsa. Gaidāms, ka ģeoloģiskās izpētes robots uz Marsa virsmas aktīvi strādās vismaz divus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti