Panorāma

Dona dziesma "Dod pieci" akcijai

Panorāma

Pētījums par Latvijas veselības sistēmu

Top prototipi protēžu 3 D printēšanai

Gatavo prototipus protēžu 3D printēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tehnoloģiju attīstības milzīgais lēciens nes līdzi arī jaunas iespējas, kā atvieglot ikdienu tiem, kuri zaudējuši kādu ķermeņa daļu. Ar 3D printeri drukāti, piemēram, pirksti jau ir ikdiena. Šī tehnoloģija ļauj izgatavot ne vien ērtākas un individuāli pielāgotas, bet arī skaistas protēzes. Izmēģinājuma kārtā modernu protēžu prototipus sāk veidot arī Rīgā.

Fricis Pirtnieks beidzis Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultāti un ir ortožu un protēžu speciālists.

Tradicionāli protēzes sagatavi izlej ģipsī vai silikonā, bet te noskenē un iegūtos mērus apstrādā datorprogramma, pēc kuras shēmas 3D printeris slāni pa slānim protēzi izdrukā.

Ar šo tehnoloģiju Pirtnieks sācis darboties pirms divarpus gadiem, lai palīdzētu septiņgadīgam zēnam. "Piezvanīja paziņa un teica, ka grib izprintēt protēzi. Tobrīd es par 3D printeriem man bija maza saprašana. Kaut ko internetā biju redzējis. Bet piekrītu - izklausījās interesanti. (..) Tad, kad es redzēju, ka no plastmasas var ātri izgatavot kaut kādas detaļas un salikt roku, tad tad mani ieinteresēja," atminas Pirtnieks.

Pirmo bērna plaukstas protēzes variantu izdrukājuši pēc apraksta internetā.

Taču tā nedarbojās, kā vajag. Sākuši veidot savu dizainu, līdz tapa pirmais prototips, kas ideāli pielāgojas visām ķermeņa īpatnībām. "Ja runājam par bērniem, tad ir ļoti grūti atrast no esošā klāsta, kas būtu mehāniski strādājošs. Bērni ļoti ātri aug, tāpēc viņiem palīglīdzekļi ir bieži jāmaina," klāsta Pirtnieks.

Tomēr viņš uzver, ka ir iespējams izgatavot individuāli piemērotas protēzes, kas būs daudz precīzākas.

Fricis Pirtnieks ar kolēģiem no Baltijā lielākā 3D tehnoloģiju centra “Baltic 3D” šobrīd izstrādā programmu, lai protezēšanas speciālisti bez īpašas piepūles paši varētu ātri 3D sagataves pielāgot konkrēta pacienta vajadzībām.

Turklāt arī dizains būs individuāli piemērots.

Datorprogrammu cer pabeigt nākamvasar, un tad ar to iepazīstinās protezēšanas centrus. Bet pirmā atzinība jau nopelnīta. Kājas protēzes kosmētiskais vairogs, kas pilda aizsardzības un estētisku funkciju, saņēmis Latvijas Dizaineru savienības šī gada balvu par individualizētu izstrādājuma dizainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti