FOTO: Irbenē noceļ 32 metru diametra radioteleskopa antenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Piektdienas, 28.novembra, pēcpusdienā tika veikti vērienīgi darbi Ventspils Augstskolas (VeA) “Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra” (VSRC) Irbenes kompleksā, kur tika nocelta radioteleskopa 32 metru diametra antena ar tās balsts struktūru. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Edīte Olupe Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" solīja, ka otrdien valdībai tiks iesniegts priekšlikums par 988 000 eiro finansējuma atvēlēšanu 2015.gada budžetā, lai varētu veikt antenas atjaunošanas darbus.

Līdz 1994.gadam radioteleskopi bija militārie objekti, kuros, armijai aizejot, tika iznīcināta arī visa dokumentācija un iekārtas tika sabojātas. Vēlāk objektā darbojās zinātnieki – entuziasti, kas centās saglābt un atjaunot tur esošās iekārtas un informāciju par to darbību. 2004.gadā no Zinātņu akadēmijas (ZA) VeA pārņēma visu Irbenē esošo kompleksu ar radioteleskopiem "RT 16" un "RT 32". Kopš 2004. gada pakāpeniski notiek atjaunošanas, rekonstrukcijas un modernizācijas darbi, taču projekta “IKSA Centrs - Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra izveide” ietvaros modernizācijas darbi turpināsies aizvien vērienīgāk.

Vācu inženieri, kas pasaules mērogā veic šādu objektu uzraudzību, būvniecību un modernizāciju, ir iesaistīti darbos un ir veikuši ļoti nopietnu un smalku izpēti. Ir uzskaitītas visas iespējamās objektā esošās detaļas, veikta detaļu slodžu noteikšana, pārnešu veiktspēja un citi nozīmīgi darbi.

VeA VSRC ir saņēmis uzaicinājumu kļūt par “Eiropas Lielās bāzes interferometrijas tīkla” pilntiesīgiem partneriem, līdz ar to VeA VSRC ir starptautiski novērtēti kā būtisku pētījumu veicēji un dos nozīmīgu pienesumu zinātnisko darbu veikšanai pasaules mērogā, informēja VeA.

Šī joma Eiropā saņem aizvien pieaugošu investīciju apjomu, tāpēc ir svarīgi, ka tajā iesaistās arī IZM, jo līdz šim valsts novirzītie līdzekļi, lai pilnībā sakārtotu unikālo Irbenes radioteleskopu kompleksa infrastruktūru, nav bijuši pietiekami. Radioteleskopu komplekss ir valstiski svarīgs zinātniskais objekts un tā modernizācija ir nepieciešama, lai veicinātu valsts izaugsmi, zinātnisko iespēju paaugstināšanos un jau pieejamo resursu efektīvāku realizēšanu. VeA rektore Gita Rēvalde Latvijas Radio apstiprināja, ka dienā, kad nocelta 70 tonnu smagā antena, tur darbojušies visi augstskolas elektronikas studiju virziena maģistranti. 

VeA VSRC Irbenes radioteleskopu komplekss ir Eiropas nozīmes pētniecības objekts, kas Ziemeļvalstu padomes sekretariāta organizētajā starptautiskajā zinātnes vērtējumā ieguva vērtējumu kā viena no 15 labākajām starptautiski konkurētspējīgām zinātniskajām institūcijām. Šobrīd radioteleskopu komplekss ir iesaistīts nozīmīgās pētnieciskajās aktivitātēs, kuru objektus un pētnieciskos rezultātus izmanto Eiropas un pasaules vadošie pētnieciskie centri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti