Digitālās brokastis

Viedās lauksaimniecības tehnoloģijas

Digitālās brokastis

Cenzūras tehnoloģijas #DigitālāsBrokastis intervijā

Facebook nedienas un Latvijas programmētāju panākumi | Tehnoloģiju ziņu tops

«Facebook» nedienas un Latvijas programmētāju panākumi. Tehnoloģiju ziņu tops

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Trauksmes cēlāja apsūdz "Facebook" sabiedrības interešu neievērošanā

Uzņēmums "Facebook" aizvadītajā nedēļā nonāca karstu diskusiju krustugunīs pēc publiski izskanējušām bažām par negatīvo ietekmi, ko "Instagram" platforma atstāj uz gados jaunākajiem lietotājiem. Trauksmes cēlāja Fransisa Haugena (Frances Haugen), bijusī "Facebook" Produktu vadītāja, atklājusi savu identitāti intervijā raidījumam “60 Minutes” un pēc tam liecināja ASV Kongresa Komercijas apakškomitejai, apsūdzot "Facebook" par biežām izvēlēm augstāk nostādīt uzņēmuma peļņu pār tās lietotāju drošību, kā raksta theverge.com.

Haugena apgalvo, ka visa pamatā pie vainas ir 2018. gadā darbībā implementētie algoritmi. Tie radīti, lai veicinātu lietotāju mijiedarbību platformā, un uzņēmums sapratis, ka vislabāk mijiedarbību var veicināt ar bailēm un naidu. “Uzņēmumā ir konflikts. Starp to, kas ir labāk sabiedrībai un to, kas ir labāk "Facebook", un "Facebook" atkal un atkal izvēlējās optimizēt savu interešu vārdā — lai nopelnītu vairāk naudu,” sacīja Haugena. Kā atklāja viens no daudziem Haugenas nopludinātiem iekšējiem dokumentiem: “Mēs spējam apstrādāt tikai 3-5% naida runu un aptuveni 0.6% vardarbību un kūdīšanu "Facebook" platformā par spīti tam, ka esam labākie pasaulē tā izskaušanā.”

"Facebook" vadītājs Marks Zakerbergs (Mark Zuckerberg) publiskā paziņojumā noliedz Haugenas izteiktos apgalvojumus un aizstāv "Facebook" ieviestās algoritma izmaiņas, kas “rādīja lietotājam mazāk "viral video" un vairāk saturu no draugiem un ģimenes locekļiem”. Peļņu "Facebook" iegūst no reklāmām, un reklāmu pasūtītāji nevēlas tām blakus redzēt kaitniecisku saturu. Publicētos dokumentus Zakerbergs dēvēja par no konteksta izrautiem, lai veidotu konkrētu naratīvu.

2. "Facebook" pārrāvums noticis nepareizas rūteru konfigurācijas dēļ

Aizvadītās nedēļas "Facebook", "Instagram", "Messenger", "WhatsApp" un "OculusVR" darbības pārrāvums pēc "Facebook" teiktā esot radies rūteru nepareizas konfigurācijas dēļ, kā rezultātā "Facebook" datu centri tikuši atvienoti no interneta, kā ziņo theverge.com.

"Facebook" un tās saistīto platformu trūkums radījis virkni ar sekām, piemēram, "Facebook" akciju vērtībai pēc “Bloomberg” ziņojumā teiktā nokrītot par 5%. Tas finansiālā izteiksmē uzņēmumam ir bijis aptuveni 6 miljardu ASV dolāru zaudējums. Pazūdot vairākiem ierastiem saziņas kanāliem, cilvēki ir meklējuši alternatīvas un tā, piemēram, "Telegram" platforma otrdien tikusi pie 70 miljoniem jaunu lietotāju, kas ir absolūts rekords saziņas lietotnei. Līdzīgi notikumi ir norisinājušies arī "Signal" saziņas lietotnē, kā raksta techcrunch.com.

3. Latvijas programmētāju komanda iekļūst pasaules top 30 komandu lokā

Pasaulē prestižāko un senāko studentu komandu programmēšanas sacensību "International Collegiate Programming Contest" jeb "ICPC" finālā Latvijas Universitātes komanda ir ieguvusi 26. vietu (dalīto 24. vietu), kā vēstī Datorikas fakultāte.

Pagājušajā akadēmiskajā gadā "ICPC" sacensībās piedalījās teju 59 tūkstoši dalībnieku, kas pārstāvēja 3406 universitātes no 104 valstīm. Pēc sacensību ceturtdaļfināliem un pusfināliem uz fināla sacensībām dodas aptuveni 100 pasaules spēcīgākās komandas. Latvijas Universitātes studentiem sacensību finālā līdz šim ir izdevies iekļūt sešas reizes. Latviju šoreiz pārstāvēja Aleksejs Zajakins, Aleksandrs Zajakins, Kristaps Čivkulis un treneris Jevgēnijs Vihrovs.

Par šī fināla čempioniem pirmo reizi kļuva Nižnijnovgorodas Valsts universitātes komanda, savukārt 2. vietu ieguva Seulas Universitātes komanda, bet 3. vietu – Sanktpēterburgas ITMO komanda.

4. Uzlausta videostraumēšanas platforma "Twitch"

Kāds anonīms hakeris tiešsaistē ievietojis visu "Twitch" pirmkodu, lietotāju komentāru vēsturi, finanšu informāciju ar satura veidotāju saņemto atalgojumu, kā arī informāciju par vēl neizlaisto “Steam” spēļu konsoles konkurentu “Vapor”, raksta kursors.lv. 

Neesot nopludinātas lietotāju e-pasta adreses un paroles, taču daži lietotāji gan apgalvo pretējo. Drošības pēc rekomendēts tomēr savu paroli labāk nomainīt un uzlikt divu faktoru autentifikāciju.

Hakeris, kura identitāte pagaidām nav noskaidrota, visus nopludinātos datus ievietojis vietnē “4chan“. Šī persona norādījusi, ka mērķis tam visam bija “radīt traucējumus "Twitch" un veicināt konkurenci tiešsaistes video straumēšanas telpā”.

5. Mākslīgais intelekts pabeidz Bēthovena 10. simfoniju

Pateicoties mūzikas speciālistu un datorzinātnieku kopdarbam, vācu komponista Ludviga van Bēthovena 10. simfonijas interpretācija ieraudzīs dienas gaismu. Bēthovens bija iesācis savu 10. simfoniju, kuru veselības problēmu dēļ nepabeidza. 9. oktobrī Vācijā tiks prezentēts aptuveni divu gadu zinātnieku un mākslīgā intelekta darba rezultāts, kā ziņo kursors.lv.

Bēthovena līdzšinējos darbus, 10. simfonijas skices un viņa pieeju radošajam procesam zinātnieki mācīja divu gadu garumā mākslīgā intelekta Playform AI platformai. Šis nebūs pirmais mēģinājums kādam pabeigt meistara 10. simfoniju. Visslavenākais mēģinājums bija 1988. gadā, komponistam Barijam Kūperam (Barry Cooper) neveiksmīgi cenšoties atdarināt Bēthovena rokrakstu.

6. "Latvijas pasts" prezentē jauna veida pakomātu

"Latvijas Pasts" vienā no noslogotākajiem pakomātu tīkla punktiem Rīgā, Pļavniekos, izvietojis Latvijā pirmo automatizēto pakomātu jeb paku torni. Tajā vienlaikus var uzglabāt līdz pat 500 sūtījumus vienlaikus, un klienti sūtījumus varēs saņemt ātrāk nekā līdz šim.

Piecus metrus augstais tornis ir ne tikai ietilpīgs, bet arī ļoti kompakts — torņa izvietošanai nepieciešami vien 5,4 m2. Klientiem lietojot paku torni, neradīšoties jautājumi saprast, kuras pakomāta durtiņas ir atvērušās, jo visu sūtījumu saņemšana notiek turpat pie skārienekrāna.

Tā kā pieprasījums pēc tradicionālajiem pasta pakalpojumiem samazinās, bet tajā pašā laikā ievērojami pieaug moderno pasta pakalpojumu segments, "Latvijas Pasts" nākotnē apsver šāda risinājuma ieviešanu arī citās sūtījumu piegādes ziņā noslogotās Rīgas teritorijās pēc esošā pilotprojekta izvērtēšanas.

7. Jauni sasniegumu elektrouzlādē - 360 kilovatu stacija un bezkontakta uzlādes bloks

Aizvadītajā nedēļā prezentēti divi būtiski sasniegumi elektroautomašīnu uzlādē. Tehnoloģiju uzņēmums "ABB" prezentējis ātrās uzlādes staciju ar maksimālo jaudu 360 kilovati, savukārt Lielbritānijā uzņēmums “Char.gy” uzsācis bezvadu auto uzlādes punktu testus stāvvietās.

Pie “Terra 360” ātrās uzlādes stacijas var pieslēgt līdz pat četrus elektromobiļus vienlaicīgi, bet akumulatora pilnai uzlāde neatkarīgi no elektroauto modeļa aizņems ne vairāk kā 15 minūtes, kā ziņo delfi.lv. "ABB" plāno, ka vēl līdz šī gada beigām pirmās īpaši jaudīgās uzlādes stacijas parādīsies Eiropas teritorijā, bet no 2022. gada – arī citviet pasaulē.

Savukārt iepriekš minētais “Char.gy” uzlādes bloks stāvvietā ļaus uzlādēt auto, kad tas atrodas virs šī bloka. Pagaidām gan testēšanai tiks izmantotas speciāli pielāgotas elektroautomašīnas, kas būs pieejamas cilvēkiem koplietošanai. Uzlādes bloks neizslēgs iespēju lādēt automašīnu arī ar vadu, ziņo kursors.lv.

8. Eksperimentāls smadzeņu čips palīdz mazināt depresiju

Klīniskajā pētijumā ar smagu depresiju sirgstošai pacientei Sārai smadzenēs iešūts čips, kas ar elektroimpulsu palīdzību izmaina smadzeņu darbību. Konkrētajai 36 gadus vecajai pacientei čips palīdzēja mazināt depresijas pazīmes, taču vēl nav zināms, vai efekts būtu līdzīgs arī citiem ar depresiju sirgstošajiem.

Pētījumi aizvadītajā desmitgadē parādījuši, ka smadzeņu stimulēšana ar elektroimpulsiem var palīdzēt cīņā depresiju, taču rezultāti nav bijuši viennozīmīgi. Konkrētajā pētījumā atšķirībā no citiem tika stimulētas ļoti konkrētas smadzeņu daļas — smadzeņu starpsavienojumi — nevis veseli smadzeņu reģioni. Sāras gadījumā čips spēja noteikt kurā savienojumā notiek ar depresiju saistīta darbība un uz to nosūtīt elektroimpulsus, kā vēstī theverge.com. 

9. Jauns divu lēcu platleņķa videokameras objektīvs

Tehnoloģiju uzņēmums "Canon" paziņojis vienu no saviem pēdējā laika inovatīvākajiem produktiem - "EOS R" dubultu platleņķa jeb "fisheye" lēcu. Ar unikālo lēcu komplektu varēs radīt 3D virtuālās realitātes attēlus un video, izmantošanai tai skaitā ar virtuālās realitātes brillēm. Praktiski ar šo lēcu varēs uzņemt 180 grādu platu attēlu, kā raksta theverge.com.

Lai gan ar lēcu būs iespējams uzņemt līdz pat 8K kvalitātes video, pagaidām gan tā būs saderīga ar tikai vienu "Canon" videokameru un failu konvertēšanai būs nepieiešama speciāla lietotne. Lēca paredz, ka videomateriālus varēs uzņemt arī izaicinošākos gaismas apstākļos. Ūdens un putekļu izturīgums liecina, ka to varēs izmantot profesionāļi jebkādā vidē un laikapstākļos. Pēcapstrādei materiālu būs īpaši pielāgoti "Adobe Premiere Pro" programmatūrai.

10. "Bolt" atver savu pārtikas preču e-veikalu

"Bolt" paplašinājis savu pārtikas piegādes servisu "Bolt Food" un pievienojis tam jaunu pakalpojumu "Bolt Market". Tiešsaistes veikalā klienti varēšot ātri un ērti pasūtīt nepieciešamās pārtikas preces un saņemt tās pat 15 minūšu laikā, kas papildina jau Latvijā esošo piegādes servisu klāstu — gan iepriekš izziņoto "Wolt Market", gan jau eksistējošos piegādes servisus no "Barbora", "e-Rimi" un citus.

Lietotnē "Bolt Food", pasūtot ēdienu, to varēs saņemt vai nu mājās vai izņemt uz vietas veikalā. Šī raksta tapšanas brīdī Rīgā ir tikai viens "Bolt Market" ēdiena izņemšanas punkts — Ģertrūdes ielas galā pie Valmieras ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti