ES piemēro "Microsoft" 561 miljona eiro soda naudu (papildināts)

Eiropas Komisija (EK) ASV informācijas tehnoloģiju gigantam "Microsoft" trešdien piemēroja soda naudu 561 miljona eiro (394,3 miljonu latu) apmērā par tā nespēju nodrošināt patērētājiem izvēles iespējas attiecībā uz interneta pārlūkprogrammu lietošanu. EK paziņojumā norādīts, ka šī ir pirmā reize, kad uzņēmumam piemērotas sankcijas par nespēju labot situāciju pēc iepriekšējām EK sūdzībām, kas esot vērtējams kā "ļoti nopietns pārkāpums".

ASV datorprogrammatūras kompānijai „Microsoft” piespriests soda 561 miljona eiro apmērā, kas ir gandrīz 400 miljoni latu. Lieta aizsākās jau 2007. gadā. Toreiz cits interneta pārlūkprogrammas izstrādātājs- Norvēģijas „Opera”- sūdzējās, ka „Microsoft” ierobežo konkurenci, savā operētājsistēmā „Windows”-populārākajā pasaulē- integrējot pašas interneta pārlūku „Internet Explorer”.

„Microsoft” sākotnēji apgalvoja, ka tas ir paredzēts operētājsistēmas lietotāju ērtībai. Tomēr pēc Eiropas Komisijas sākotnējā ziņojuma, kurā teiktais liecināja, ka datortehnoloģiju gigants ir ļaunprātīgi izmantojis savu dominējošo stāvokli, uzņēmums piekrita klientiem piedāvāt iespēju izvēlēties interneta pārlūkprogrammu līdz pat 2014.gadam. Kaut gan sākotnēji „Microsoft” apņemšanos pildīja, 2011. gadā izvēles iespēja pazuda.

Eiropas Savienības konkurences komisārs Hoakins Almunija trešdien paziņoja par „Microsoft” piespriesto sodu: "2009. gada nogalē Eiropas Komisija kā juridiski saistošu noteica „Microsoft” izteikto apņemšanos. Pēc dažiem mēnešiem uzņēmumam tika uzlikts par pienākumu līdz 2014. gadam savā programmatūrā rādīt „izvēles ekrānu”, ka ļauj Windows lietotājiem Eiropas Savienībā viegli izvēlēties sev vēlamo interneta pārlūku. Kaut gan tolaik „Microsoft” šādu izvēles ekrānu padarīja pieejamu, 2011. gada vidū „Windows 7” tas vairs neparādījās."

Komisija paziņoja, ka laika periodā no 2011.gada maija, kad klajā tika laisti operētājsistēmas „Windows 7” uzlabojumi, aptuveni 15 miljoniem klientu 14 mēnešus nav bijušas iespējas izvēlēties sev tīkamāko interneta pārlūkprogrammu. „Microsoft” atzina kļūmi, atvainojās, paskaidroja, ka tā bija saistīta ar tehniskām problēmām, un kļūdu laboja. Tomēr tas nebija pietiekami, un Eiropas Komisija uzsāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kāds sods būtu piespriežams.

"Protams, šāds pārkāpums ir ļoti nopietns. Par to ir jāsoda, neatkarīgi no tā, vai tas bija tīšs vai netīšs. Tādēļ Eiropas Komisija ir uzlikusi naudas sodu, kā tas ir paredzēts Eiropas Savienības regulā pret monopoliem. Nosakot naudas soda lielumu, Komisija ņēma vēra pārkāpuma smagumu, kā arī nepieciešamību nodrošināt, lai sankciju apmērs ir pietiekami preventīvs," norādīja Almunija.

Milzīgais naudas sods ir paredzēts, lai brīdinātu arī citus lielus uzņēmumus neizmantot dominējošo stāvokli tirgū. Saskaņā ar Eiropas Savienības normām, „Microsoft” varēja piespriest arī daudz lielākas sankcijas- 10% apmērā no gada ieņēmumiem, kas šajā gadījumā būtu vairāk nekā septiņi miljardi ASV dolāru.

„Microsoft” pēc Eiropas Komisijas paziņojuma norādīja, ka „uzņemas pilnu atbildību par tehnisko kļūmi, kas izraisīja šo problēmu”. Uzņēmums uzsvēra, ka pilnībā sadarbojies ar Briseli, un ir spēris soļus, lai nākotnē tamlīdzīgas kļūdas novērstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti