ES apspriež ieceri ļaut policijai apturēt automašīnas attālināti

Eiropas Savienības (ES) līmeņa darba grupa izskata iespēju izstrādāt tehnoloģiju, kas policijai ļautu apturēt automašīnas no attāluma. Dokumentā, kas nonācis plašākas sabiedrības rīcībā, rakstīts, ka šāda sistēma ir apsverama, lai efektīvāk noķertu noziedzniekus, kas bēg automašīnās un apdraud sabiedrību. No otras puses, šī ideja liek uzdot nopietnus jautājumus par pilsoniskajām brīvībām. Turklāt, pretēji nodomam, šāda tehnoloģija potenciāli var radīt apdraudējumu satiksmes drošībai.

Transportlīdzekļu apturēšana no attāluma” - tāds ir virsraksts vienam no paragrāfiem Eiropas tiesībaizsardzības tehnoloģiju dienestu tīkla jeb "Enlets" dokumentā, kurā izklāstīta darba programma līdz 2020.gadam. Šīs Eiropas Savienības līmeņa darba grupas aktivitātes, starp kuras uzdevumiem ir pētīt iespējas cīņai pret organizēto noziedzību, nav bijušas plaši publicētas. Bet šis dokuments plašākas sabiedrības uzmanības lokā nonācis pēc tam, kad to publicēja nevalstiskā organizācija „Statewatch”, kas nodarbojas ar pilsonisko brīvību uzraudzību Eiropas Savienībā.

Darba programmā nākamajiem gadiem iekļauta arī numurzīmju automātiskās atpazīšanas tehnoloģiju uzlabošana un informācijas apmaiņa. Bet tehnoloģija, kas ļautu policijai apturēt automašīnas attālināti, līdz šim nav attīstīta. Dokumentā aprakstīti iemesli, kādēļ šādu sistēmu vajadzētu ieviest. Norādīts, ka „ir pierādījies, ka no policijas bēgošas automašīnas ir bīstamas iedzīvotājiem. Likumpārkāpēji (no laupīšanas līdz vienkāršai zādzībai) riskēs, lai pēc nozieguma aizbēgtu. Vairumā gadījumu policija nespēj vajāt noziedznieku, jo tai trūkst efektīvu līdzekļu, lai droši apturētu transportlīdzekli”. Šī iemesla dēļ ir jāizvērtē iespējas izstrādāt šādu tehnoloģiju, kas var būt iebūvēta visām automašīnām Eiropas tirgū, norādīts dokumentā.

Tomēr ideja par šādas sistēmas ieviešanu liek uzdod nopietnus jautājumus gan satiksmes drošības, gan tiesību aspektā. Kā britu laikrakstam „Telegraph” norādīja viens no Konservatīvo partijas deputātiem parlamentā - ja šāda tehnoloģija kļūdas dēļ iedarbotos automašīnā, kas brauc lielā ātrumā, sekas būtu traģiskas. Ideja ir apšaubāma arī no tiesiskās puses.

Ļoti skeptisks par ieceri ir autožurnālists Pauls Timrots: „Es domāju, ka argumentēt šādu sistēmu ar to, ka policisti tagad varēs noķert sliktos zēnus, kuri kaut ko ir nozaguši, man šķiet ļoti smieklīgi. Jo ne jau visi sliktie zēni bēguļo ar mašīnām, un tas ir vienīgais brīdis, ka viņus var noķert. „Razbainiekus”, bandītus un noziedzniekus var ķert tajā brīdi, kad viņi laužas iekšā bankā, kad viņi sēž pie datora un nelegāli kaut kādu naudu pārskaita, galu galā, kad viņi atpūšas pie baseina. Kāpēc viņi ir jāķer gaitā ar automobili? Cik daudz noziedznieki akurāt ar mašīnu pastrādā savu noziegumu?”

Tas vairāk ir tāds liekulīgs arguments, lai kontrolētu sabiedrību. Laikam sabiedrība sen nav pārlasījusi „Dzīvnieku fermu” vai kādu citu antiutopisko romānu, ja sāk ilgoties pēc šādas kontroles no varas puses,” spriež Timrots.

Žurnālists gan norāda, ka tehnoloģiski tas būtu izdarāms: „Tehnoloģiski, protams, ir iespējams apturēt kaut vai visas mašīnas reizē. Bet tehnoloģiski iespējama arī kļūda. Un tehnoloģiski, protams, tie sliktie zēni, tie bandīti, kurus valsts taisās ķert, būs pirmie, kas „apčakarēs” to sistēmu, un ignorēs viņu un mierīgi brauks tālāk. Bet pārējie ļaudis, protams, tiks kontrolēti ar šādas sistēmas palīdzību.”

Detalizētāka informācija par ideju policijai dot iespēju attālināti apturēt automašīnu dzinējus nav pieejama. Noprotams, ka projekts, ja tāds tiek nopietni izskatīts, atrodas agrīnā stadijā.

Katrā ziņā, ja ideja tiešām attīstīsies, tad tās ceļā gaidāms daudz nopietnu šķēršļu. Tostarp būtu nepieciešama visu Eiropas Savienības valstu piekrišana, un ir apšaubāms, ka tas varētu notikt.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti