Panorāma

VP: Siguldā medicīnas darbiniece izsniegusi viltus sertifikātus

Panorāma

Panorāma

Ņ. Trojanskis saņem pirmo profesora Paula Aldiņa stipendiju

Epidemiologs Ņikita Trojanskis saņem pirmo daktera Aldiņa piemiņas stipendiju infektoloģijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Epidemiologs Ņikita Trojanskis saņēmis pirmo daktera Paula Aldiņa piemiņas stipendiju infektoloģijā, informēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) pārstāve Janita Veinberga.

2021. gada sākumā akadēmiskā vienība "Austrums" pēc Dr. Paula Aldiņa ģimenes ierosinājuma izveidoja Dr. Aldiņa vārdā nosauktu piemiņas stipendiju infektoloģijā. Godinot Paula Aldiņa piemiņu un izcilo ieguldījumu infektoloģijā, stipendija turpmāk tiks piešķirta reizi gadā par izcilu pētniecisku vai praktisku darbu ar infekcijas slimībām saistītā medicīnas, farmācijas vai sabiedrības veselības jomā.

Lēmums piešķirt pirmo stipendiju epidemiologam, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas Vakcinācijas procesa koordinācijas speciālistam Trojanskim pieņemts pēc stipendijas komisijas ieteikuma, izvērtējot pretendentu pieteikumu.

Trojanskis stipendiju plāno izmantot studijām doktorantūrā, lai padziļināti pētītu gripas evolūciju un infekcijas slimību uzraudzību.

"Austrums" un Dr. Paula Aldiņa ģimene pateicās visiem, kuru ziedojumi padarīja iespējamu Paula Aldiņa vārdā nosauktās piemiņas stipendijas izveidi, un pauda cerību, ka šī stipendija motivēs studentus un rezidentus pievērsties studijām un darbam Dr. Paulam Aldiņam tik tuvajā un nozīmīgajā infektoloģijas jomā, veicinot tās izaugsmi un attīstību.

Aizvadītā gada izskaņa nesa traģisku ziņu gan infektologa Paula Aldiņa tuviniekiem, gan kolēģiem, gan pacientiem. Profesora dzīvību pārtrauca kovids, pret kuru pērnā gada beigās vēl nebija vakcīnas.

Kolēģi un ģimene infektologu raksturo ne vien kā izcilu ārstu, bet arī labu cilvēku. Un visu šo īpašību kopums, kā arī viņa milzīgais ieguldījums infektoloģijā, kļuva par pamatu ierosmei izveidot Paula Aldiņa piemiņas stipendiju infektoloģijā.

Profesora Aldiņa atraitne ārste Dina Aldiņa atzina: "Viņa ieguldījums ir neatsverams, un to mēs tikai tagad apzināmies gan vakcinācijas jomā, gan cilvēcības jomā, jo Pauls bija tas, kas dega par pacientu."

"Mūsu mērķis ir šo stipendiju padarīt par ilglaicīgu. Un ambīcija ir to padarīt arī par prestižu stipendiju tieši infektoloģijas jomā Latvijā. Infektoloģija bija Paula sirdslieta," norādīja akadēmiskās vienības “Austrums” vecbiedru komitejas priekšsēdētājs Mārtiņš Tarlaps.

Pirmās stipendijas 1000 eiro apmērā saņēmējs Trojanskis sacīja: "Diemžēl man nav bijis tas gods pazīt profesoru Aldiņu un mācīties no viņa. Man ir liels prieks, un esmu ļoti pateicīgs. Pateicība ir tas, ko es visvairāk jutu par stipendijas piešķiršanu. Bet, protams, ka tevi apbalvo ar tāda līmeņa balvu, tad tev arī uzreiz uz pleciem diezgan liela atbildība."

Trojanska izvēlētais studiju virziens saistīts ar vēlmi pētīt putnu gripas attīstību un mirkli, kad bīstamais vīruss var veidot mutācijas, kas varētu pārlēkt no cilvēka uz cilvēku. Laikus prognozēt un pasargāt cilvēkus.

PSKUS Sirds ķirurģijas centra vadītājs Pēteris Stradiņš teica: "Ņikitas nākotnes projekts un un viņa intereses tieši par to, kā atklāt šīs mutācijas un novērst. Un es domāju, ka Paula Aldiņa piemiņas stipendija ir tieši vietā. Protams, ka mums tagad jātiek galā ar kovidu, bet mums ir vienlaicīgi jādomā par nākošajiem soļiem. Cilvēcei ir par vairākiem soļiem jāapsteidz šīs infekcijas izplatīšanās."

Par stipendijas laureāta izvēli žūrijas locekļu komisijai domstarpību neesot bijis.   

Par stipendijas konkursa komisijas sastāvu:
Komisijā, kas izvērtēja pieteikumus uz stipendiju, darbojās pieredzējuši nozares profesionāļi, Paula Aldiņa ģimenes locekļi, kā arī "Austruma" pārstāvji:     
•    prof. Uga Dumpis, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors;
•    asoc. prof. Gunta Stūre, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāja, Rīgas Stradiņa Universitātes Infektoloģijas katedras asociētā profesore, pētniece;
•    Dina Aldiņa, Dr. med., ginekoloģe, dzemdību speciāliste;
•    Aigars Reinis, Doc., Dr. med., Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas fakultātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras docents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Apvienotās laboratorijas atbildīgais ārsts;
•    prof. Pēteris Stradiņš, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs, Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras profesors, vecbiedrs;
•    Mārtiņš Tarlaps, Mg.iur., LL.M. zvērinātu advokātu biroja "Cobalt" vecākais speciālists.


Par Dr. Paulu Aldiņu:
Pauls Aldiņš (1971–2020) bija Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, Rīgas Stradiņa Universitātes Infektoloģijas katedras lektors, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes ilggadējs docētājs, viens no HIV, imūnsupresēto pacientu un vīrusa hepatīta modernās ārstēšanas pamatlicējiem Latvijā, kā arī "Austruma" vecbiedrs un pirmais jaunietis, kurš tika uzņemts "Austrumā" pēc tā aktīvās darbības atjaunošanas Latvijā 1989. gada septembrī. Pauls Aldiņš, kurš kopš pandēmijas pirmsākumiem aktīvi iesaistījās Covid-19 slimnieku ārstēšanā, pats zaudēja cīņu ar šo slimību, dodoties mūžībā 2020. gada 31. decembra vakarā.

Par akadēmisko vienību "Austrums":
Akadēmiskā vienība "Austrums" ir trešā vecākā latviešu akadēmiskā mūžorganizācija – Jāņa Čakstes dibināta, tā nepārtraukti darbojas kopš 1883. gada.  "Austrums" ir akadēmiska un draugu biedrība nacionālam, kultūras un sabiedriskam darbam, kas atbalsta Latvijas valstiskumu un demokrātiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti