Digitālās brokastis

Ar ko sākt, ja vēlies pats komplektēt un uzbūvēt savu datoru?

Digitālās brokastis

Apple ekosistēma un nākotnes plāni ar Ģirtu Pāpi un Rolandu Juri Zibinu

Zaļo automašīnu aktualitātes ar Kristapu Skuteli un Kristapu Vītolu

Elektromobiļu baterijas – ko varam sagaidīt nākotnē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nākotnē tiks nomainītas elektroauto bateriju komponentes, padarot tās drošākas, tādējādi baterijas kļūs lētākas vai pie tā paša izmēra tās būs ietilpīgākas, Latvijas Radio 1 raidījumā “Digitālās brokastis” sacīja Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks Kristaps Vītols.

Viens no aspektiem, kas ietekmē elektromašīnas uzlādes ātrumu, ir baterija. Šobrīd Rietumos populārākos elektrisko transportlīdzekļu litija jonu akumulatorus ražo no tādām izejvielām kā niķelis, mangāns un kobalts. “Kobalts ir problemātiskākais materiāls, jo to var iegūt tikai noteiktās vietās pasaulē,” noteica pētnieks, atzīstot, ka šī retā metāla iegūšana bieži atstāj negatīvu ietekmi uz vidi.

Alternatīva šobrīd ir uzņēmuma “Tesla” ražotās baterijas – tajās netiek izmantots mangāns, bet gan niķelis, alumīnijs un samazinātā daudzumā kobalts.

Baterijas, ko plaši lieto Ķīnā, ražo no tādām izejvielām kā litijs, dzelzs un fosfāts. Tās ir ievērojami lētākas, bet to ietilpība – mazāka.

Pētnieks norādīja, ka nākotnē vairāk izmantos elektrisko transportlīdzekļu baterijas, kas ražotas no niķeļa, mangāna un samazināta daudzuma kobalta, aizvietojot elektrolītu ar tā saucamo cietvielu elektrolītu. Kristaps Vītols skaidroja, ka uzņēmums “BMW” līdz 2030. gadam sola izgatavot šādas baterijas modeli.

Šobrīd Latvijā reģistrētas aptuveni 1300 elektromašīnas, kas ir salīdzinoši neliels skaits, taču portāla "Kursors.lv" galvenais redaktors Kristaps Skutelis paredzēja, ka nākotnē dabai draudzīgās automašīnas kļūs arvien populārākas. “Bateriju un mašīnu tehnoloģijām jākļūst lētākām un pieejamākām un nobraukumiem – lielākiem,” sacīja Skutelis, piebilstot, ka arī to ražošanai jābūt ekoloģiskākai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti