Revidents

"Revidents". Kā pareizi lietot dezinfekcijas līdzekļus?

Revidents

"Revidents". Kā ārstēt iesnas?

Revidents. Kā pareizi lietot dezinfekcijas līdzekļus?

Eksperts: Dezinfekcijas līdzekļi no Covid-19 nepasargās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pašā pandēmijas sākumā daudzi no mums dezinficēja ne tikai rokas, bet arī no veikaliem atnestos iepirkumu maisus. Tas viss tika darīts ar mērķi sevi pasargāt no vīrusa. Tomēr zinātnieku viedoklis par šādu piesardzību laika gaitā ir mainījies, Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.

Eksperts raidījumā norādīja, ka pašreiz Covid-19 uzskata par "gaisa pilienu infekciju": "Līdz ar to priekšplānā noteikti izvirzās telpas gaisa kvalitāte un ventilācijas efektivitāte kā galvenais, kas nosaka inficēšanās risku. Un attiecīgi, ja ir laba ventilācija, laba gaisa kvalitāte, tad risks ir zemāks."

Pērn zinātnieki atklāja, ka, lai gan Covid-19 vīruss tik tiešām uz dažādām virsmām var saglabāties pat diennakti, nav iespējams precīzi pateikt, vai vīruss vēl ir dzīvs un spēj inficēt tos, kas tam pieskaras.

Vanadziņš iespējamību inficēties ar kovidu no piesārņotas virsmas vērtēja kā 1 pret 10 000.

"Tātad 10 000 reižu pieskaroties pie tādas, pārliecināti, droši zināms, ka tā virsma ir infekcioza, tad vienu reizi varētu notikt inficēšanās tā reāli. Tas vēl nenozīmē, ka būtu saslimšana, bet cilvēks būtu inficējies," viņš teica.

Kārtīga roku higiēna gan mūs labi aizsargā pret inficēšanos ar dažādiem apkārtējā vidē izturīgiem, lielākoties kuņģa un zarnu trakta vīrusiem, piemēram, rotavīrusu un arī gripu.

Lai gan antiseptiķus ieteicams lietot tad, kad nav pieejams ne ūdens, ne ziepes, efektīvāka ir roku mazgāšana.

Tas tā ir tāpēc, ka dezinfekcijas līdzeklis mikrobus nogalina, taču tie paliek turpat – uz ādas. Lai tos ne tikai iznīcinātu, bet arī fiziski no tiem tiktu vaļā, rokas jebkurā gadījumā ir jāmazgā.

"Pietiek nomazgāt rokas ar parastajām ziepēm. Vienīgais – būtu jāatceras, ka tās būtu jāmazgā pareizi, kas nozīmē – pietiekoši ilgi. Tās ir 25–30 sekundes. Tas ir, lai paspētu nomazgāt, izšķīdināt tos vīrusus, tās kapsulas un aizvākt visu to lieko projām," atgādināja RSU Darba drošības un vides veselības institūta direktors.

Un, kā izrādās, tad 25–30 sekunžu laikā iedarbojas arī lielākā daļa dezinfekcijas līdzekļu. Starp citu, šādu informāciju ražotāji arī norāda uz produkta iepakojuma.

Jārēķinās arī ar to, ka šī līdzekļa sniegtā aizsardzība zūd pēc pirmās saskares ar jebkuru virsmu.

Tātad – iegāju veikalā, nodezinficēju rokas, 30 sekundes nogaidīju, līdz tas iedarbojas. Tad paņēmu groziņu, paņēmu kādu preci rokās, un rokas atkal būtu jādezinficē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti