Eksperti: Par viedo mājas ierīču drošības riskiem atbild arī lietotājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viedās jeb gudrās mājas, kas aprīkotas ar dažādam tehnoloģijām, kļūst aizvien populārākas arī Latvijā. Cilvēki savos mājokļos ierīko dažādus tehnoloģiskus risinājumus, kas atvieglo ikdienas rūpes un mājas soli. Tomēr viedo palīgu ēnas puse ir drošības riski, kas ierīces nevērīgas lietošanas gadījumā var pavērsties pret tās īpašnieku.

Eksperti: Par viedo mājas ierīču drošības riskiem atbild arī lietotājs
00:00 / 04:17
Lejuplādēt

Viedās mājas būtība ir automatizēt dažādus procesus, kurus iepriekš cilvēks darīja pats, piemēram, vienkāršākais no viedajiem palīgiem ir robots – putekļu sūcējs. Tāpat ir dažādas ierīces, kuras iebūvē mājā jau būvniecības laikā: viedie gaismas slēdži, dažādi inovatīvi risinājumi apkurei un ventilācijai, kā arī ir plašs piedāvājums ar viediem drošības risinājumiem, piemēram, videokameras vai durvju slēdzenes.

„Viedās durvju slēdzenes, kuras var atslēgt vai nu ar parasto atslēgu vai mobilo lietotni, vai pirkstu nospiedumu. Var arī ar lietotnes palīdzību ielaist iekšā kādu radinieku, kuram nav iedota atslēga. Vai kameras, kas ir mājās pieliekamas, lai filmētu, kas notiek mājās, ''spiegot'' auklīti, to, ko bērni dara vai kā mājdzīvnieki uzvedas,” stāsta tehnoloģiju bloga Kursors.lv galvenais redaktors Kristaps Skutelis.

No vienas puses, viedie rīki kalpo cilvēkam, atvieglojot ikdienu. Bet, no otras puses, pastāv arī drošības riski. Kristaps Skutelis iesaka būt vērīgiem:

„Visur kur ir iesaistītas tehnoloģijas, principā gandrīz visos gadījumos tās ir iespējams apiet, uzlauzt, sabojāt, salauzt.

Daļā gadījumā vainīgi ir tehnoloģiju ražotāji, bet daļā gadījumu lietotāju. Pavisam noteikti skeptiski būtu jāizturas pret visa veida tehnoloģijām, kas ir aizdomīgi lētas un nāk no Ķīnas. Neaizskarot politiskās tēmas, bet pētījumu – statistikas dati liecina, ka tās ir ļoti neaizsargātas. Daļā gadījumu, piemēram, kādu lētu kameru, aizdomīgi lēti nopirktu “Aliexpress” uzstādīsi mājās, tad mēs nebūsim vienīgie, kas sekos līdzi, kas notiek kameras priekšā,” norāda Skutelis.

Viņš aicina izvēlēties zināmākus ražotājus, kas ir pārstāvēti Eiropā un visi ievēro vienotus standartus. Skutelis arī mudina lielāku vērību pievērst tam, kādas paroles dažādām viedierīcēm izvēlamies. Viņš skaidro, kādas varētu būt nevērības sekas:

„Ja kāds tiek klāt mūsu bezvadu tīklam, tad tiks klāt visām ierīcēm, kas ir pieslēgtas šajā tīklā

– viedajām lampām, viedajiem robotiem un pārējām lietām. Par drošību jārūpējas ne tikai ražotājiem, bet arī mums, gala lietotājiem.”

Arī Informāciju tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis uzsver, ka rūpes par viedajām ierīcēm nebeidzas ar to iegādi. Viņš to salīdzina ar akvārijā esošajām zivīm, par kurām ir jārūpējas regulāri un ilgstoši.

Gints Mālkalnietis stāsta, kam jāpievērš uzmanība: „Pirmkārt, jāsaprot, vai šai ierīcei ir ražotāja atbalsts un cik ilgs tas ir. Šādas ierīces paliek drošas visbiežāk tik ilgi, kamēr ražotājs tās uztur. Kad pārtrauc tās uzturēt, tad agri vai vēlu parādās kaut kādas drošības problēmas, kļūdas programmatūrā.”

Viņš arī norāda, ka drošības riska zonā bieži ir video kameras. Tāpēc tās vajadzētu uztvert kā mazus datorus, kas prot darīt daudzas lietas, piemēram, izsūtīt e-pastus, ja kāds palūdz. Kiberdrošības eksperts atgādina, ka

ierīču fiziskais mūža ilgums nereti ir garāks nekā to drošības garantija.

„Ir jāsaprot, ka par iekārtu, kuru nopērkat,  būs jāparūpējas, būs jāizlasa instrukcija, kā pareizi uzstādīt, jānomaina standarta paroles, ja tas iespējams, un jāseko līdzi arī turpmāk, jo bieži vien šīm iekārtām fiziskais dzīves ilgums ir daudz ilgāks nekā tas brīdis, kamēr tās uztur un seko līdzi,” saka Mālkalnietis.

Viņš uzsver, ka tiem, kuri savu mājokli aprīko ar dažādām viedām ierīcēm, ir jābūt gataviem par tām rūpēties ilgstoši. Pretējā gadījumā vai nu ierīces pārstās funkcionēt, vai arī tās funkcionēs, kāda cita vadītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti