Kā labāk dzīvot

Kā izmantot e-pakalpojumus

Kā labāk dzīvot

Latvijā ir viszemākais kompensējamo zāļu budžets uz vienu pacientu Baltijā

Par sociālajiem tīkliem un drošību

Eksperti brīdina: «Clubhouse» lietotāju atklātība var piesaistīt interneta krāpniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tā kā jaunajā soctīklā “Clubhouse” cilvēks nav redzams, turklāt netiek saglabāta ieraksta vēsture, lietotāji nereti atļaujas stāstīt daudz privātas informācijas, ko var izmantot potenciālie nelabvēļi un krāpnieki, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra uzņēmuma "ESET Latvija" informācijas tehnoloģiju (IT) inženieris Kārlis Bergmanis.

Eksperts atgādināja, ka jebkuru faktu, kas atrodams internetā, krāpnieki var izmantot, potenciālo upuri uzrunājot personīgāk un tādā veidā palielinot iespēju, ka viņš, piemēram, uzspiež uz saites un nokļūst vietā, kur tālāk atkal tiek izvilināta informācija, atklāja speciālists.

Šobrīd jaunums ir sociālais tīkls “Clubhouse”, kurā var klausīties citu audio sarunas, piedalīties tajās, kā arī veidot savas sarunu istabas par konkrētām tēmām. “Kā podkāsts, tikai dzīvajā,” sacīja sociālo tīklu eksperts Arturs Mednis.

“Cilvēki, tā kā viņus neredz, atļaujas stāstīt daudz privāta rakstura informācijas, jūtas brīvāki, jo viņi saprot, ka nenotiek ieraksts. Saruna ir atraisošāka, kāds politiķis pilnīgi mierīgi var pateikt kādu rupjāku vārdu,” skaidroja sociālo tīklu eksperts, to salīdzinot ar “čomu sarunu bārā”.

“Lielākā problēma šāda veida tīklos ir, ka visi jūtas kā čomi, bet īsti jau nepazīstat tos, ar ko runā, un varbūt var kādu reizi sarunāt to, ko gribētu turēt ciešākā paziņu lokā. Bet jūs izrunājaties principā ar visu internetu un īsti nekontrolējat, kur tas galā nonāks un kurā brīdī tas var tikt pagriezts pret jums,” teica CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis. Lai gan šī platforma neparedz sarunu ierakstīšanu, tehniski šo noteikumu ir iespējams apiet, kaut vai izmantojot diktofonu.

Kā piemēru Mednis minēja sarunas par dažādām garīgajām slimībām: “Cilvēki ļoti atklāti stāsta savu pieredzi, kas var būt arī nedaudz bīstami, jo tu nezini, kas ir tie cilvēki, kas klausās.”

“Clubhouse” nav iespējams aplūkot vēsturi – redzēt sarunas, kuras lietotājs klausījies, veidojis vai kurās piedalījies, tāpēc uzbrucējiem jāiegulda daudz laika, lai piefiksētu, ko cilvēks šajā platformā dara. “Tādā ziņā tas ir salīdzinoši drošāks par citiem sociālajiem tīkliem, bet vienlaikus arī nedrošs, ja mēs skatāmies, kādu informāciju cilvēki pauž, bet tas lielā mērā ir saistīts ar paša cilvēka neuzmanību, kļūdu, citos gadījumos – muļķību, varbūt nedaudz lielāku visatļautību vai uzticēšanos,” atzina Mednis.

““Clubhouse” gadījumā pirmais reālais uzbrukums bija, ka izveidoja viltus "Android" aplikāciju, lai gan oficiāli tā ir pieejama tikai "iOS" sistēmas lietotājiem, bet cilvēkiem ir bailes kaut ko palaist garām, ka viņi izkritīs no aprites, viņi vairs nebūs moderni,” par to, kā cilvēki kļuva par krāpnieku upuriem, izmantojot “Clubhouse”, pastāstīja Bergmanis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti