Eiropas Izgudrotāju balvu saņem pieci Eiropas un viens ASV pārstāvis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Viens no svarīgākajiem inovāciju radīšanas procesa virzītājspēkiem ir zinātkārs un radošs cilvēks, kurš vēlas pētīt, atklāt un attīstīt!”. Ar šādu devīzi Eiropas Patentu biroja pārstāvji raksturo vienu no pasaulē prestižākajiem izgudrojumu konkursiem - „Eiropas Izgudrotāju balvu”. To jau astoto gadu pasniedz zinātniekiem un izgudrotājiem par izciliem sasniegumiem sociālajā, ekonomikas un tehnoloģiju attīstībā. Šogad, izturot 160 izgudrotāju un grupu konkurenci, balvu saņēmuši seši izgudrotāji no Austrijas, Francijas, Zviedrijas, Šveices, Spānijas un ASV.

Ar „Eiropas Izgudrotāju balvu” jeb tā dēvēto „tehnoloģiju Oskaru” kopš 2006. gada godina izgudrotājus, kuru idejas un to īstenošana sniedz atbildes uz mūsdienu zinātnes izaicinājumu jautājumiem. Līdz šim šo balvu piešķīra piecās kategorijās - „Mūža ieguldījums", „Pētniecība”, „Rūpniecība”, „Mazie un vidējie uzņēmumi”, „Valstis ārpus Eiropas”. Šogad pirmoreiz piešķirta arī „Sabiedrības balva", kuras ieguvēju noteica pasākuma apmeklētāju balsojums. Aptverot tādas pētniecības jomas kā, piemēram, medicīna, optika, metalurģija un elektronika, „Eiropas Izgudrotāju balvu 2013" saņēma seši izgudrotāji.

Viens no laureātiem - šveiciešu fiziķis Mārtins Šads - pirms vairāk nekā 40 gadiem radīja tehnoloģiju pasaules revolūciju. Viņš izgudroja šķidro kristālu ekrāna jeb LCD sistēmu, ko mūsdienās izmanto datoru, televizoru, mobilo telefonu, kalkulatoru un neskaitāmu citu elektroierīču ekrānu ražošanā visā pasaulē. LCD sistēmas popularitāti veicināja fakts, ka tā patērē ļoti maz elektroenerģijas.

Šads izgudrojums tika novērtēts ar balvu par „Mūža ieguldījumu”. „Kad sāku eksperimentēt, es un daudzi citi domāja, ka šķidro kristālu tehnoloģijas ir eksotiska ideja, kura negūs plašu atsaucību. Sākotnēji bija jārisina lērums tehnisku un zinātnisku problēmu. Tiesa, pūles atmaksājās. Tagad, kļūstot vecākam, es nesen prātoju, - vai iegādāties jaunas brilles vai kvalitatīvāku datora monitoru. Es izvēlējos monitoru. Tā bija lieliska izvēle!” uzsver Šads.

Vārdu „lielisks” būtu atbilstoši lietot, runājot arī par franču pētnieka un farmaceita Patrika Kuvrē atklājumu medicīnā. Pēc 30 gadus ilgiem pētījumiem, Kuvrē ir sācis ražot īpašas nanokapsulas, kas nogādā spēcīgas pretvēža zāles tieši uz audzēja vietu, nenodarot kaitējumu veselajiem audiem. Par šiem panākumiem viņš saņēma balvu kategorijā „Pētniecība”. Patriks Kuvrē: „Parasti, lietojot medikamentu, tas izplatās pa visu organismu. Šāda situācija rada dažādas blakusiedarbības, kas var novest pat pie saindēšanās. Turklāt tādējādi mazinās arī zāļu efektivitāte. Es centos radīt gudru pretvēža zāļu transportmehānismu. Tagad ar tā palīdzību iespējams daudz precīzāk nomērķēt „lādiņu ar zālēm" un „izšaut” to uz audzēju.”

Kuvrē arī cer, ka, pateicoties viņa idejām, izdosies palīdzēt jo īpaši izplatītā un bīstamā aizkuņģa dziedzera vēža ārstēšanā.

Eiropas Patentu biroja prezidents Benuā Batiselli norādījis - jauni izgudrojumi nav tikai zinātniski un tehnoloģiski sasniegumi, bet tie kalpo arī kā atslēga uz labklājības un ekonomikas izaugsmes nodrošināšanu Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti