Eiropas Izgudrotāju balvas ceremonijā triumfē Rietumeiropas zinātnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Cilvēka spējai izgudrot nekad nepienāks gals – par to ir pārliecināti zinātnieki, kas šonedēļ Vīnē sacentās par prestižo Eiropas Izgudrotāju balvu. No jaunām vēža diagnostikas metodēm līdz videi draudzīgam iepakojumam no sēnēm – tik plašs ir balvas finālistu izgudrojumu loks. Patentu pieteikumu skaits Eiropā aug ik gadu, pērn pārsniedzot 170 tūkstošus. Latvijas izgudrotāji ar 12 patentiem gan pērn bija vienā no pēdējām vietām Eiropā.

Eiropas Izgudrotāju balvas ceremonijā triumfē Rietumeiropas zinātnieki
00:00 / 03:40
Lejuplādēt

Astoņdesmit gadu vecā molekulārās ģenētikas pioniere Margarita Salasa Falgerasa (Margarita Salas Falgueras) no Spānijas balvas ceremonijā uz skatuves kāpa divreiz, un tas bija pirmais šāds gadījums Eiropas Izgudrotāju balvas 14 gadu vēsturē. Viņu sumināja gan par mūža ieguldījumu, gan par nopelnīto publikas simpātiju balvu.

Attēlā Margarita Salasa Falgerasa
Attēlā Margarita Salasa Falgerasa

 

"Esmu gandarīta, ka manam izgudrojumam ir tik plašs pielietojums: iespēja ātri un vienkārši pavairot sīkus DNS fragmentus ir ļoti būtiska gan ģenētikā, gan kriminālistikā un paleontoloģijā," sacīja Falgerasa.

Eiropas Izgudrotāju balvu pasniedz vēl četrās kategorijās. Pētniecībā triumfēja franču imunologs Žeroms Galons (Jérôme Galon) ar jaunu metodi vēža recidīvu diagnostikā. Rūpniecības kategorijā žūrija par uzvarētājiem atzina austriešus Klaussu Faihtingeru (Klaus Feichtinger) un Manfrēdu Haklu (Manfred Hackl) par būtiskiem uzlabojumiem plastmasas pārstrādē.

Attēlā Klausss Faihtingers un Manfrēds Hakls
Attēlā Klausss Faihtingers un Manfrēds Hakls

Mazo un vidējo uzņēmumu grupā uzvarēja viena cilvēka uzņēmums – nīderlandietis Riks Brērs (Rik Breur) izgudrojis videi draudzīgu kuģu korpusu pārklājumu. Bet par uzvarētāju kategorijā izgudrotājiem ārpus Eiropas, šķiet, šaubu nebija nevienam.

Japāņu ķīmiķis Akira Jošino (Akira Yoshino) ir litija jonu baterijas tēvs. Viņa 80.gadu izgudrojums šodien ir visos mobilajos telefonos un klēpjdatoros.

"Pagātnē esmu devis ieguldījumu mobilo ierīču un datoru attīstībā. Tas nu būtu padarīts. Tagad es strādāju ar elektro automobiļiem.

Mans mērķis ir palīdzēt rast risinājumu vides problēmām, izmantojot litija jonu baterijas,” sarunā ar Latvijas Radio saka slavenais izgudrotājs," teica Jošino.

Eiropas Izgudrotāju balvai šogad bija izvirzīti teju 500 zinātnieku. Tos izvērtēja Eiropas Patentu iestāde, bet 15 finālistus izvirzīja starptautiska žūrija. Sarakstā dominē Rietumeiropa.

Baltijas valstīm finālā izdevies iekļūt katrai vienu reizi. Latviju 2015.gadā pārstāvēja ķīmiķis Ivars Kalviņš kategorijā par mūža ieguldījumu.

Taču mūsu izgudrotāji tiek pieteikti ik gadu. Dažus piemērus minēja Latvijas Patentu valdes pārstāve Santa Lozda: "Pieteikumu vidū mums ir bijis gan Jānis Ošlejs ar akciju sabiedrību “Primeteh”, gan SIA “Baltrototors” izgudrotājs Andris Martinsons. Bet kategorijā “Pētniecība” 2018.gadā tika nominēts RTU zinātnieks Vidvuds Ārijs Lapsa."

Eiropas Izgudrotāju balvai var pieteikt tikai tādus zinātniekus, kuri jau ieguvuši Eiropas patentu. Pērn Eiropas Patentu iestāde saņēma vairāk nekā 174 000 patentu pieteikumu. Apmēram pusi no tiem iesniedza eiropieši, pārējos – zinātnieki no ASV un Āzijas valstīm.

Nākamā gada Eiropas Izgudrotāju balvai ikviens zinātnieks var pieteikties līdz 20. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti