Dravā ar digitālo asistentu. Ciemos pie biškopja Jāņa Kronberga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

24. jūnijā savu vārda dienu svin 48 311 Jāņi. Viens no viņiem – Siguldas novada biškopis Jānis Kronbergs, kurš, strādājot savā dravā, meklē idejas, kā atvieglot šo darbu. Viņš ir arī mobilās lietotnes “BeeKing” izstrādātājs, kas dravā paredzēta pierakstu veikšanai un plānošanai.

Dravā ar digitālo asistentu. Ciemos pie biškopja Jāņa Kronberga
00:00 / 05:28
Lejuplādēt

Kad sagatavošanās darbi veikti, Latvijas Radio kopā ar Jāni Kronbergu dodas pie bišu stropiem. Un vispirms jau, protams, jautājums par šī gada pirmo medus ražu, kā to ir ietekmējis kaprīzais pavasaris, kas nebūt ar siltu laiku nelutināja.

Jānis Kronbergs stāsta: “Jau bija tāds zināms satraukums biškopjos par to, cik tad ilgi tas turpināsies un vai tiešām mums pavasara medus būs Latvijā. Tai pašā laikā zeme ļoti labi padzērās, ieguva nepieciešamo mitrumu, kas iepriekšējās divas sezonas bija gājis mazumā, un šobrīd mēs plūcam augļus. Faktiski ir tā, ka aizvadītās trīs nedēļas ir stabils, kārtīgs ienesums, bites ir paspējušas ienest pavasara medu un nupat jau ir vasaras sezona sākusies, jo zied arī meža avenes, un ienesums šobrīd turpinās faktiski bez pārrāvuma, jau ir iegājis vasaras posmā, kas ne vienmēr tā notiek.”

Taču galvenais sarunas temats ir biškopjiem domātā mobilā lietotne. Jānis Kronbergs skaidro: “Tātad ''BeeKing” – aplikācija, ikona telefonā, uzspiežam, atveras manas novietnes, redz, kur piemājas drava, kur mēs šobrīd atrodamies, veram vaļā, redzam galveno informāciju un dodamies pie stropiem. Tātad šeit ir jau visi stropiņi, viņi ir dažādās krāsās, zaļie ir tie, kur viss ir kārtībā, dzeltenās ir jaunās saimītes, te var redzēt apakšā – daži ir sarkani, tur ir kāda problemātika. Un attiecīgi mēs redzam visus pēdējos pierakstus, ko un kad es esmu darījis šai saimei.”

Biškopis Jānis Kronbergs.
Biškopis Jānis Kronbergs.

Biškopji nereti, lai saprastu un atcerētos, kas kurā stropā darīts, veido savas zīmes, – tie var būt, piemēram, dažādi novietoti ķieģeli uz stropa. Citi izmanto parastu pierakstu kladi. Kā atzīst Jānis Kronbergs, tas nebūt nebija parocīgi: “Jā, nu tas sākās tā, ka man pašam dravojot šeit piemājas dravā, iezvanījās telefons – man parasti viņš ir līdzi, liku tālruni kabatā un pievērsos saviem pierakstiem, kas bija kā parasti papīra formā, un tad es sāku domāt, vai ar to pieredzi, kas man ir tehnoloģiju ziņā, un ja es pats palīdzu citiem uzņēmumiem efektivizēt procesus, tad varbūt biškopībā arī var kaut ko darīt efektīvāk. Un tā aizsākās tā ideja, meklēju, kas ir pieejams internetā, varbūt kaut kas tāds jau ir gatavs, sapratu, ka ir.

Nav tā, ka tā ideja ir tikai šeit. Tai pašā laikā sapratu, ka tie pieejamie risinājumi nav pietiekoši ērti.

Pirmais jau bija jautājums, vai kādam biškopim vēl to vajag. Aptaujāju Latvijā citus biškopjus, atsaucība bija liela, un bija skaidrs, ka jāmeklē līdzekļi, kā šo ideju realizēt, un tajā laikā varēja startēt uz “Leader” projektu.”

Lietotnei “BeeKing” ir vēl kāda funkcija, proti, tas ir balss ieraksts. Jānis Kronbergs stāsta: “Šobrīd tālrunis mani klausās, es ieslēgšu skaņu, tas, kas man ir jāpasaka ir maģiskie vārdi – “Ok, BeeKing”, un tālrunis sāk ierakstīt to, ko es šobrīd pasaku par bišu saimi. Principā te es varu ierakstīt ļoti ērti, es eju pa dravu uz priekšu, “ok, BeeKing”, un attiecīgi pierakstu. Tas nav tikai pierakstu blociņš, bet tas ir asistents, tāds digitāls asistents, kas tev palīdz dravot.”

Lietotnei šī ir trešā sezona, un, kā stāsta Jānis Kronbergs, nu jau šo bitenieka palīgu izmanto ne tikai Latvijas dravās.

Biškopis Jānis Kronbergs.
Biškopis Jānis Kronbergs.

“Šobrīd jau teju 1000 biškopju ārpus Latvijas lieto šo aplikāciju, pamatā lielākās valstis ir Polija, Vācija, Zviedrija,” atzīmē Kronbergs. “Mēs arī redzam, ka šis risinājums vairāk ir piemērots dravošanas metodēm, kas ir šeit, Ziemeļvalstīs, varbūt ne tik lielas dravas, mums ir arī lietotāji, kam ir arī 400 un 500 saimes. Mēs esam fokusēti uz Eiropas biškopi.”

Biškopis aicina apskatīties vēl kādu stropu, kurš novietots uz svariem. Tas ir pētījums kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti. Viņš skaidro: “Es redzu tehnoloģijas, es redzu jaunas iespējas, un, lai šīs iespējas pamanītu un saprastu, kā viņas var izmantot biškopībā, man pašam ir interese, un es gribu ar šīm iespējām dalīties un lai biškopji Latvijā vairāk izmantotu, un ne tikai Latvijā, līdz ar to nozares konkurētspēja arī celtos.”

Jānis Kronbergs saka – idejas, kuras vēl realizēt dravā, ir un arī mobilā lietotne pilnveidosies un attīstīsies, lai tā biškopjiem būtu maksimāli ērti lietojama, strādājot dravā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti