Digitāli atjauno nopostītās skulptūras

Gada sākumā daudzus pārsteidza video, kurā  džihādistu grupējuma "Islāma valsts" kaujinieki ar āmuriem iznīcina vairākus senvēstures pieminekļus Irākā. Tomēr apņēmīgu zinātnieku grupa uzsākusi darbu pie kultūras vērtību atjaunošanas neparastā veidā - digitālā formātā.

Šā gada februārī internetu pāršalca šokējošs video, kurā bija redzams, kā džihādistu grupējuma  "Islāma valsts" kaujinieki ar āmuriem iznīcina vairākus senvēstures pieminekļus Mosulas muzejā Irākā. Tas bija liels trieciens, jo iznīcinātās skulptūras bija ļoti sens un unikāls kultūras mantojums. Tomēr grupa zinātnieku uzsākuši darbu pie skulptūru atjaunošanas. Turklāt viņi to darīs ļoti neparastā veidā. 

Kombinējot  tūristu un profesionāļu fotogrāfijas, kas vēstures pieminekļus apmeklējuši pirms postījumu nodarīšanas, zinātnieki ar speciālas metodes palīdzību centīsies atjaunot skulptūras digitālā formātā.

"Redzēt, kā iznīcina kultūras vērtības, kuras es biju nolēmis kādreiz aplūkot savām acīm, bija briesmīgi. Tad es sev pateicu - tu nekad tās vairs nevarēsi aplūkot. Tas arī kalpoja par lielāko motivāciju, lai saprastu, ka mēs kaut ko varam lietas labā darīt. Mūsu darbs ir liels solis pretim šo kultūras vērtību saglabāšanai, vismaz atmiņā," stāsta zinātnieks Metjū Vinsents.

Zaudētās kultūras vērtības tiek atjaunotas kā digitāli trīsdimensionāli objekti. Lai to panāktu, izmanto jaunāko fotogrammetrijas tehnoloģiju. Šī tehnoloģija darbojas līdzīgi kā cilvēka acis - tā veido vienu kopējo attēlu, savienojot punktus starp diviem atsevišķiem attēliem.

Rezultātu var aplūkot speciālā tiešsaistes muzejā, kam bez maksas var piekļūt jebkurš. Turklāt zinātnieki ne tuvu neplāno apstāties. Viņi jau sākuši darbu pie Nepālas zemestrīcē cietušo kultūras vērtību digitālas atjaunošanas. Projekta autoru mērķis ir izveidot vairākus digitālos muzejus, kuros cilvēki var aplūkot dažādus vēsturiskos objektus gluži kā dzīvē.

 


    The Lion of Mosul
    by neshmi
    on Sketchfab

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti