Zināmais nezināmajā

Pētniece: Mums ir paveicies, ka mums ir zaļas pilsētas

Zināmais nezināmajā

Piesārņojuma pēdas mūsu ikdienā

Mistiskās pieredzes fenomena pētījumi

Dažādu trokšņu izraisīta patīkama tirpšana jeb kas ir ASMR fenomens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Autonomā sensorā meridiānā reakcija jeb ASMR apzīmē neparastas sajūtas, kas mēdz izpausties kā patīkama tirpšana kakla vai muguras apvidū. Dīvaino sajūtu izraisa dažādi trokšņi, piemēram, čukstēšana. Lai arī zinātnisko publikāciju par šo tēmu nav daudz, ir izpētīts, kā šāda sajūta ir iespējama un ka cilvēki, kuri ir spējīgi to sajust, atšķiras no tiem, kuri to nespēj, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītāja Evija Miglāne. 

Zinātniskajās aprindās konkrētā reakcija nav līdz galam izprasts jautājums, tomēr tiešsaistē videoklipi par šo tematu piesaista miljoniem skatījumu. Arī autonomā sensorā meridiāna reakcijas nav gluži zinātnisks un neiroloģisks termins. 

“Kāpēc tur ir minēts autonoms? Jo mēs īsti nevaram kontrolēt šīs izjūtas, tās vai nu notiek vai nenotiek. Ja atceramies ķīniešu medicīnas sistēmu un cilvēku uzbūvi, kā tā tiek skaidrota, tad ir tādi vairāki meridiāni ķermenī. Ņemot vērā, ka šīs sajūtas izplatās pa ķermeni virzienā no augšas uz leju, tad saprotu, ka arī šī termina autors ir pieslēdzis definīcijā šo terminu meridiāns,” skaidroja Miglāne. 

Viņa norādīja: “Skaņas, kas visvairāk izraisa šīs savdabīgās sajūtas, ir čukstēšana tuvu ausij, kaut kādas čabēšanas sajūtas tuvu ausij, pirkstu berzēšana, bet galvenais, lai tas būtu ļoti, ļoti tuvu, un tad sākas tā kā tādas skudriņu sajūtas galvas apvidū, kas izplatās pa muguru uz leju līdz pat kājām”. 


“Ir arī zinātniskas publikācijas par šo tēmu. To nav daudz, jo liela daļa zinātnieku uzskata, ka šis ir tāds pseidozinātnisks fenomens,” Miglāne piebilda.

Ir cilvēki, kas šo sajūtu ir spējīgi sajust, taču ir tādi, kas to nespēj, līdz ar to viena pētījumu daļa ir par to, kā šīs divas cilvēku grupas atšķiras.  

“Tie, kas ir spējīgi, atšķiras pēc personības iezīmēm, tie ir vairāk cilvēki ar bagātu iztēli, ar tendenci uz radošumu, iespējams, ar kādām mākslinieciskām dotībām, vairāk emocionāli, spējīgi uz dziļāku empātiju un ar tendenci uz neirotiskumu,” norādīja Miglēne. 

Viņa skaidroja: “Šiem cilvēkiem drusku citādāk strādā smadzenes, ja tā var izteikties. Ir nedaudz citādi šie neironu savienojumi, proti, tādā veidā, ka šie cilvēki sliktāk spēj kontrolēt savas sensorās izjūtas, respektīvi apspiest”.

Otra pētījumu daļa runā par to, kā tīri anatomiski izskaidrot, ka audiāli un vizuāli stimuli izraisa sensoras sajūtas ķermenī. 

“Ir skaidrs, kāpēc tā var būt, jo dzirdes garoza deniņu daivā, īpaši tā dzirdes garozas daļa, kas atbild par klusu, zemas frekvences skaņu uztveri, ir saistīta ar somatosensoro garozu, kas atbild par sensoru izjūtu, uztveri. Tāpēc ir iespējams, ka noteiktas frekvences un skaļuma skaņu uztvere var izraisīt somatosensorās garozas aktivāciju,” Miglāne skaidroja. 

Par ASMR fenomenu vislielākā interese radusies tieši pēdējos gados, viņa stāstīja: “Es domāju, ka tas ir saistīts noteikti ar pandēmiju, kad tādi tuvāki kontakti vienam ar otru izpaliek, tad ASMR rekcijas meklē internetā, meklē "Youtube".”

Tomēr tas, vai autonomā sensorā meridiāna reakcija rada kādu labvēlīgu ietekmi uz organismu vai konkrētām saslimšanām, vēl nav pētīts, taču ir pamats uzskatīt, ka cilvēkiem, kas šo sajūtu spēj sajust, tā palīdz labāk izgulēties. 

“Cilvēki parasti ASMR videoklipus skatās un klausās vakarā, lai labāk aizmigtu, būtu labāks miegs un, iespējams, lai  garastāvokli uzlabotu. Un ir atsevišķi norādījumi, ka tiešām var uzlaboties garastāvoklis. Vairāk ir tādi norādījumi, ka varētu būt labāks miegs,” norādīja Miglāne. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti