Dienas ziņas

Būs jaunas personu apliecības

Dienas ziņas

Stāmerienas pilī turpinās atjaunošanas darbi

DU pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu

Daugavpils Universitātes pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu

Daugavpils Universitātes pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu, kas ir rets gadījums parazitoloģijas jomā. Jaunatrastā suga tika atklāta melnās žurkas muskuļos un tā pieder pie "Sarcocystis" ģints parazītiem. Divas no šīs ģints sugām ir bīstamas cilvēkiem.

Daugavpils Universitātes speciālisti kopā ar Dabas pētījumu centru Viļņā veikuši jaunaklātās sugas tās aprakstu. Pētījumi sākās vēl 2016. gadā, kad grauzējos tika meklētas trihinellas – parazīti kas izsauc infekcijas slimību. "Kad 2016 gadā mēs atradām šo parazīta sugu, tad vajadzēja ģenētiski apstiprināt. Tāpēc gandrīz 2 gadus mēs veicām ģenētiskās analīzes, veidojām filogentskos kokus, paradījām radniecību un ievietojām iegūto DNS sekvenci gēnu bankā," stāstīja Daugavpils universitātes pētniece Inese Gavarāne.

"Sarcocystis" ģints parazīti ir parazitārās slimības sarkocistozes ierosinātāji. Atkarībā no invāzijas formas, parazīts cilvēkā var lokalizēties zarnu traktā vai muskuļaudos, retāk – nervaudos. Latvijā savvaļā parazīts ir sastopams tādos dzīvniekos kā mežacūkās, aļņi, lapsas, žurkas. Savukārt jaunā parazītu suga tika atrasta melnās žurkas muskuļos.

"Mēs sākām meklēt "Sarcocystis" arī tāpēc, ka šī parazītu grupa ir maz izpētīta pasaulē. Šobrīd ir zināmas tikai 2 parazītu sugas, kuras ir bīstamas cilvēkam, bet katrs jauns atklājums atver acis par to, kas notiek dabā un kādi saimnieki un starpsaimnieki var būt citām sugām, jo vairākām sugām arī attīstības cikli līdz galam nav saprotami, jo ja ir starpsaimnieki mēs nezinām to fināla saimnieku," skaidroja Daugavpils Universitātes vadošā pētniece, laboratorijas vadītāja Muza Kirjušina.

Parazīti ir intereses objekts gan medicīnā, gan veterinārmedicīnā, tāpēc universitātē turpinās pētījumi pie jaunatklātā parazīta attīstības cikla un izplatības, jo šobrīd tas tika atrasts tikai Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti