Labrīt

Vairākās lielajās pilsētās lielu lomu var spēlēt "pēdējā brīža" vēlētāji

Labrīt

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars par aktuālo vēlēšanās

Datorprogramma atvieglojusi un paātrinājusi vēlēšanu rezultātu apkopošanu

Datorprogramma atvieglo un paātrina vēlēšanu rezultātu apkopošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Senāk balsu skaitīšanā vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem palīgu nebija. Tāpēc tur strādājošajiem rezultātu apkopošana vidēji lielā iecirknī prasīja teju diennakti. Nu šis process aizņem krietni mazāk laika, jo balsis cilvēku vietā skaita speciāla latviešu radīta datorprogramma ''Balss''.

Datorprogramma atvieglo un paātrina vēlēšanu rezultātu apkopošanu
00:00 / 04:49
Lejuplādēt

Vēlēšanu rezultātu saskaitīšana agrāk prasīja laiku. To darīja tā. Sākumā no aploksnēm izņēma vēlēšanu zīmes un derīgās nošķīra no nederīgajām. Tad tās sašķiroja pēc partijām.

Katru kaudzīti skaitīja divi cilvēki un to darīja tik ilgi, kamēr abiem sakrita rezultāts. Tālāk katras partijas kaudzīti sadalīja divās — vienā ar plusiņiem vai svītrojumiem un bez tiem. Atkal sekoja skaitīšana. Tad vēlēšanu komisijas darbinieki ņēma pirmo sarakstu un skatījās tikai tā pirmo kandidātu. Zīmes sašķirojot trijās kaudzītēs — bez atzīmes, kandidāts izsvītrots vai viņam ievilkts pluss. Tā bija jāizskata visu partiju visi kandidāti, katru reizi sašķirotās čupiņas diviem cilvēkiem pārskaitot, līdz rezultāts sakrīt.

Katru darbību atzīmēja protokolā. Vidēji lielā iecirknī šis darbs aizņēma apmēram 20 stundas.

10. Saeimas vēlēšanās trijos iecirkņos Rīgā pirmo reizi izmantoja moderno, uzņēmuma ''Soaar'' radīto programmu ''Balss''.

Firmas projektu vadītājs Renārs Kadžulis stāsta, ar to rezultātus var apkopot krietni ātrāk:

„Ja iepriekš skaitīšana, šķirošana aizņēma stundas 4-6, tad šobrīd noskenēšana, saskaitīšana, sašķirošana aizņem kādas 30 minūtes, līdz stundai.”

Kadžulis teic - skeneri, kuru ikdienā katra pašvaldība izmanto citām vajadzībām, savieno ar datoru, kurā instalēta programma ''Balss'':

''Kad biļeteni ir izņemti no aploksnēm, vajag nošķirt nederīgās vēlēšanu zīmes. To, kas nav vēlēšanu zīmes vai vēlēšanu zīmes no kādām citām vēlēšanām. Pārējās saliek kaudzītē un skenē. Noskenējot zīmes tiek saskaitītas, tālāk sistēma tās sašķiro pa partijām, pa sarakstiem, uzreiz konstatē, cik zīmju kuram sarakstam ir, un tālāk sistēmai ir divi režīmi – vai nu tā pati saskaita vēlētāju veiktās atzīmes, svītrojumus un plusus, vai ari komisija ērtā veidā ar sistēmas palīdzību saskaita atzīmes.''

Kad mašīna savu darbu padarījusi, vēlēšanu iecirkņa darbinieki visus ieskenētos biļetenus pārbauda un apstiprina. Ja kāds vēlētājs izdarījis atzīmi nepareizi, piemēram, krustiņa vietā iezīmējis sirsniņu, programma šaubīgo biļetenu izgaismo. Tad vēlēšanu komisija lemj, vai balsi ieskaitīt.

„Šobrīd sistēma izveidota tā, ka viņa precīzi atpazīst svītrojumus, ja vārds vai uzvārds ir nosvītrots, kaut viens no viņiem vai abi, vienalga kādā veidā, tad sistēma konstatē, ka tas ir svītrojums. Ar plusiņiem ir savādāk. Ja cilvēks ir stipri gados, viņam trīc rokas, viņš plusiņu uzvelk viļņainu, tad tas vairs nav plusiņš. Sistēma konstatē, vai rombiņā ir kāda atzīme vai nav, un izgaismo to vēlēšanu komisijai, kurai jālemj, vai atzīmi ieskaitīt,” skaidro Kadžulis.

Katrs iecirknis rezultātus nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.

Kongresu namā ierīkotā iecirkņa komisijas priekšsēdētājam Marekam Markevičam šīs nav pirmās vēlēšanas. Viņš to rezultātus ir skaitījis gan laikos, kad to darīja manuāli, gan izmantojot moderno programmu ''Balss'':

„Ļoti viegli ir strādāt! Nakti mēs vinnējam. Skaitīt ar rokām, manuāli, vilkt ķeksīšus uz lapiņas un cipariņus par katru krustiņu, tas aizņem laiku. Un viss vēl divas reizes jāpārskaita. Bet šeit ātri – čik, čik saskaita.

Cilvēciskā faktora un kļūdu šeit ir nulle.”

Iemācīties strādāt ar šo iekārtu bijis viegli, saka Markevičs:

„Četras stundas mēs mācījāmies. Tur mums vienkārši visu pastāstīja, parādīja, nekas tur nav. Cilvēkam, kas strādā ikdienā ar skeneriem un visu pārējo, viņš varētu arī neiet uz mācībām.”

Pašvaldību vēlēšanu rezultātu apkopošana ar datorprogrammu izmaksā apmēram 700 tūkstošus eiro. Šādi balsis skaita visos iecirkņos Latvijā un ārzemēs. Vēlēšanu dienā balsu skaitīšanas procesu uzmanīs arī par kiberdrošību atbildīgais CERT.

Kadžulis saka, iepriekšējo vēlēšanu laikā neviens nav mēģinājis traucēt rezultātu apkopošanu. Teju katrās vēlēšanās pāris iecirkņos gadās elektrības padeves problēmas. Ar uzņēmumu „Sadales tīkli” ir vienošanās, ka vēlēšanu dienā iecirkņi ir pirmās kategorijas objekti un tajos elektrību atjauno vispirms. Taču, ja visi striķi trūkst, rezultāti jāapkopo, izmantojot veco skaitīšanas metodi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti