Rīta Panorāma

Rio notiek ikgadējais karnevāls

Rīta Panorāma

Pārtrauc glābšanu daļā zemestrīces izpostīto Turcijas rajonu

Dānijā govīm izmēģina "pretmetāna" diētu

Dānijā govīm izmēģina «pretmetāna» diētu

Dānijas lauksaimnieki izmēģina pārtikas piedevu liellopiem, kas spēj būtiski samazināt klimata izmaiņas veicinošā metāna izmešus. Pirmie izmēģinājumi liecina, ka dzīvniekiem jaunā diēta ir "pa prātam".

"Viņi ēd un gremo barību, kā parasti. Mēs bijām nedaudz satraukti par to, kā viņi reaģēs, kad saņems jauno piedevu. Nekādu izmaiņu nav, un viss notiek tā, kā tam jānotiek," sacīja lopkopis Nils Hedermans.

Nīderlandē izstrādātā pārtikas piedeva tika apstiprināta izmantošanai Eiropā jau pirms gada, taču tās plašāka izmantošana iespējama tikai pēc nopietniem praktiskiem izmēģinājumiem. Tādi jau notiek produkta dzimtenē un tagad arī citās Eiropas valstīs, to skaitā Dānijā.

Viela bloķē fermentu, kas iesaistīts metāna veidošanā dzīvnieku kuņģī, un sākotnējie pētījumi liecina, ka tas neatstāj ietekmi uz govju veselību. Nav arī konstatētas izmaiņas piena un kūtsmēslu sastāvā, un gan piens, gan gaļa ir droši patērētājiem. Šķiet, ka vienīgā problēma varētu būt piedevas cena un tās ietekme uz ražošanu.

Zinātnieki no Orhūsas Universitātes uzskata, ka ar jauno diētu metāna izmešus iespējams samazināt pat par 35%, un līdz desmitgades beigām valstī kopumā plānots tos samazināt uz pusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti