#DigitālāsBrokastis
"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.
Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:
1. "Twitter" zilie ķekši nākotnē tikai par samaksu
Kopš Īlons Masks pārņēmis vadības grožus mikroblogošanas platformā "Twitter", tā piedzīvojusi vairākas pārmaiņas, tai skaitā nostiprinājies tā jaunais pakalpojums "blue". Turpmāk tikai tie lietotāji, kuri iegādājušies "Twitter Blue" abonementu, tiks pie profila verifikācijas apliecinājuma jeb zilās nozīmītes. Kā atbildes tvītā skaidrojis Īlons Masks, lietotāji, kuriem līdz šim bija zilās ķeksīšu nozīmītes, tās zaudēs. Masks gan neprecizēja, kad tas notiks, vēstīja "Kursors".
Vienīgais veids, kā atgūt savu zilo nozīmīti, būs par astoņiem ASV dolāriem mēnesī (iOS lietotājiem 11 ASV dolāri mēnesī), iegādājoties "Twitter Blue" abonementu, kas pašreiz aktīvs ir vien dažās valstīs. Tas tiek uzskatīts par "Twitter" mēģinājumu gūt papildu ieņēmumus, lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli. "Twitter Blue" piedāvājumā plāno ieviest vēl vienu abonementu klasi, kas maksātu dārgāk un piedāvātu dažādās priekšrocības, piemēram, saturu bez reklāmām, tvītu rediģēsanu, 1080p video pievienošanu utt. Pēc "Twitter" bloga ieraksta skaidrojuma pagājušā gada decembrī, lietotāju profili joprojām tikšot verificēti, lai nodrošinātos pret to, ka viltus, tai skaitā kariķējoši profili netiek uzskatīti par īstiem.
Papildu zilajam ķeksim, pēc "Twitter" bloga skaidrojuma, tikšot ieviesti arī zelta ķekši, kurus varēs iegūt uzņēmumu konti, kā arī pelēcīgi ķekši, kurus varēs iegūt oficiālie valsts iestāžu konti. Pieteikšanās tiem jau ir atvērta. Zilo ķekšu abonements sākumā būs pieejams ASV, Kanādā, Austrālijā, Jaunzēlandē un Apvienotajā Karalistē.
2. "SpaceX" neļauj Ukrainai izmantot "Starlink" pakalpojumu, lai kontrolētu dronus
Kopš kara sākuma "SpaceX" piegādājis Ukrainai vairāk nekā 25 000 "Starlink" termināļu, palīdzot uzturēt valsts kritisko infrastruktūru un tās iedzīvotājus "pulcēt" tiešsaistē. Ciešās attiecības starp "SpaceX" un Ukrainu var kļūt saspīlētas pēc tam, kad uzņēmums ierobežoja valsts iespējas izmantot "Starlink" satelītpakalpojumu militāru mērķu uzbrukumiem.
Vietne "Techspot" informē, ka Ukraina izmantojusi "Starlink" uzbrukumā pret Krievijas armiju, tostarp izmantojot to, lai ar bezpilota lidaparātiem mērķētu uz ienaidniekiem, tādējādi pārkāpjot "SpaceX" politiku.
Uzstājoties konferencē Vašingtonā, "SpaceX" prezidente un galvenā operāciju vadītāja Gvina Šotvela sacīja, ka "Starlink" nekad nav bijis paredzēts uzbrukuma mērķiem, tomēr ukraiņi to ir izmantojuši tādā veidā, kas pārkāpis savstarpējo vienošanos.
Oktobrī "SpaceX" izpilddirektors Īlons Masks sacīja, ka uzņēmums nevar finansēt "Starlink" Ukrainā bezgalīgi. Uzņēmums lēsa, ka nākamo 12 mēnešu laikā izmaksas varētu sasniegt gandrīz 380 miljonus ASV dolāru, un tas vēlējās, lai ASV valdība apmaksā papildu termināļus un pastāvīgās pakalpojumu izmaksas
3. Latvijas jaunuzņēmums "Trace.Space" piesaista pusotru miljonu dolāru
Latvijas jaunuzņēmums "Trace.Space" piesaistījis 1,5 miljonus dolāru pirmssēklas investīciju, lai veidotu programmatūru sarežģītu inženiertehnisko produktu izstrādei. Šis ir līdz šim lielākais pirmssēklas finansējums, ko piesaistījuši jaunuzņēmuma dibinātāji no Baltijas valstīm. Finansējumu jaunuzņēmums ieguldīs komandas paplašināšanā un produkta pirmās iterācijas izstrādē, vēstīts "Labs of Latvia" vietnē.
Iecerēts, ka uzņēmuma risinājums nodrošinās automobiļu un industriālu produktu ražotājiem instrumentus, kas palīdzēs pārvaldīt 80% produktu izstrādes dzīvescikla, palīdzot tiem ātrāk veidot un piegādāt tirgum jaunus produktus. Pirmā produkta iterāciju uzņēmums plāno īstenot šī gada otrajā ceturksnī. Paredzēts, ka "Trace.Space" risinājums palīdzēs inženieru komandām 10 reizes ātrāk dokumentēt un pārskatīt prasības, vienkāršojot un uzlabojot iesaistīšanos prasību izstrādē. Tādā veidā patērētāji var gaidīt augstākas kvalitātes produktus, kas tirgū nonāks ātrāk.
Kad tiek nolemts ražot jaunu industriālu produktu, tam vispirms tiek izveidots prasību saraksts. Tālāk inženieri sāk tos modelēt, veidot simulācijas un pasūtīt detaļas testēšanai. Parasti procesā izrādās, ka kaut kas nestrādā, tāpēc atkal atgriežas pie prasību saraksta un izstrādā nākamo produkta prototipa versiju.
80. gadu automašīnai bija aptuveni 50 tūkstoši dažādu prasību un specifikāciju, bet mūsdienu auto to ir jau vairāk nekā pieci miljoni, turklāt lielākā daļa saistītas ar integrēto programmatūru. "Mēs izstrādājam speciāli veidotu prasību pārvaldību rīku, kas vienlīdz labi uzlabo un apvieno visas inženieru disciplīnas – programmatūras, ierīču, mehāniskās, elektriskās utt.," skaidrojis viens uzņēmuma dibinātājiem Jānis Vāvere.
Uzņēmuma dibinātāji paredz, ka vajadzība pēc prasību uzskaites rīkiem tikai palielināsies, jo ar katru dienu ir arvien vairāk dažādu ierīču, ko papildina programmatūra.
"Agrāk ledusskapis bija tikai ledusskapis, tāpat kā lampa. Tagad daudzām no šīm ierīcēm ir arī programmatūra, mobilās lietotnes,"
akcentējis viens no dibinātājiem Mikus Krams.
4. "Netflix" pārtrauc bezmaksas paroļu koplietošanu. Ko der zināt?
Gadiem ilgi straumēšanas platforma "Netflix" bija salīdzinoši atturīga pret paroļu koplietošanu. Taču pērn, reģistrējot lielākos abonentu zaudējumus pēdējo desmit gadu laikā, "Netflix" sāka meklēt veidus, kā pelnīt ar kontu koplietošanu. Nu tas sācis ieviest sistēmu, kas iekasē maksu par "papildu lietotāju" apakškontiem, kad cilvēki ārpus vienas mājsaimniecības izmanto vienu un to pašu kontu, vēstīja vietne "Cnet".
Pagaidām no 8. februāra papildus lietotāju maksas iekasēšana uzsākta Kanādā, Jaunzēlandē, Portugālē un Spānijā. "Netflix" norādījis, ka pilnīga, globāla ieviešana prasīs laiku, taču pagaidām nav norādīts laika grafiks, kad citas valstīs piemēros maksas kontu koplietošanu.
Svarīgi, ka papildus maksai par paroles koplietošanu, "Netflix" ieviesis arī lētākus abonementus, cerot piesaistīt vairāk cilvēku, kas maksātu par pakalpojumu.
Cik maksās paroles koplietošanas maksa?
Uzņēmums vēl nav publiskojis cenrādi ASV, taču vietnes "Cnet.com" prognozes ir, ka papildu dalībnieki maksās aptuveni 7,50 ASV dolārus mēnesī.
Noteikti der zināt, ka papildu biedriem ir savs konts un parole, taču viņu maksu sedz konta īpašnieks, kurš uzaicināja viņus pievienoties koplietošanai. Vēl nav zināms, kas notiks ar pašu kontu, ja tas tomēr tiks kopīgots. Vai to bloķēs? Neskaidrību šobrīd ir vairāk, un "Netflix" plašākus komentārus pagaidām nesniedz
5. Izstrādā ierīci agrīnai melanomas diagnostikai
Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki ar Eiropas Savienības fondu atbalstu izstrādā ierīci agrīnai ādas melanomas un citu vēža paveidu diagnostikai, pēcoperācijas rētas uzraudzībai un audzēja recidīva savlaicīgai atpazīšanai. Nelielā izmēra un vieglā pielietojuma dēļ šī ierīce būs ērti izmantojama ārstu kabinetos, ziņo "Labs of Latvia".
Prototipa ierīce un mākoņdatošanas serviss klīniski pārbaudīts uz dažādām ļaundabīgām un labdabīgām ādas veidojumu grupām Latvijas Onkoloģijas centrā un ārstu prakses vietās. Šādas ierīces izveide būtiski uzlabo ādas vēža agrīnās diagnostikas un pēcoperācijas uzraudzības pieejamību, palielinot cilvēku dzīves ilgumu un kvalitāti.
Ar ierīci iegūst spektrālos un fluorescentos attēlus. Iegūtos rezultātus pārraida bezvadu režīmā caur mobilo tīklu un attēlus apstrādā mākoņdatošanas servisā. Diagnostiskiem rezultātiem var piekļūt attālināti. Bezkontakta ādas diagnostikai kombinē difūzās atstarošanās un fluorescences fotoizbalēšanas parametru attēlošanas metodes specifiskā ādas apgaismojumā.