Covid-19: Kad beigsies karantīna? Atbildi var sniegt antivielas

Kopš pandēmijas sākuma ir pagājuši trīs mēneši, tomēr joprojām tās patiesie izmēri precīzi nav zināmi. Globālas izmeklēšanas ietvaros Pasaules Veselības organizācija (PVO) grasās veikt masveida asins paraugu pārbaudes, meklējot vīrusa antivielas. Programmas mērķis ir iegūt pilnāku ainu par Covid-19 izplatību un palīdzēt valdībām pieņemt adekvātus lēmumus saistībā ar karantīnu.

Jaunā PVO programma saucas “Solidaritāte II”, un tajā piedalās vairāk nekā 10 valstis. Programma sāksies tuvākajās dienās, atsaucoties uz PVO eksperti, amerikāņu epidemioloģi Mariju Van Kerkhovu, ziņo žurnāla ''Science'' interneta izdevums.

 Nepieciešamas pareizās atbildes

Daļa inficēto, kuras apjoms šobrīd precīzi nav zināms, Covid-19 izslimo bez simptomiem. Tai pašā laikā vīrusa nēsātājs, nezinot, ka ir inficēts, var turpināt aktīvu sociālo dzīvi un inficēt apkārtējos. Var būt arī tā, ka slimība norit vieglā formā kā saaukstēšanās, un arī šai gadījumā ir liela iespēja, ka nēsātājs pat nenojauš, ka viņam ir bijis Covid-19.

Precīzāki statistikas dati par saslimšanas gadījumiem palīdzēs noskaidrot par patieso vīrusa izplatību dažādās vecumu grupās. Iegūstot šādu informāciju, valstu valdības un veselības aizsardzības iestādes varēs efektīvāk lemt par karantīnas režīmu – atstāt to spēkā vai atcelt.

“Mums ir nepieciešamas pareizas atbildes tālākās politikas izstrādei,” Pasaules Veselības organizācijas brīfingā 27. martā paziņoja Maikls Raizans, viņš ir organizācijas rīkotājdirektors ārkārtas situāciju jautājumos.

Ar Covid-19 testu palīdzību pasaulē fiksēti jau vairāk nekā miljons inficēšanās gadījumu – “Worldometer” dati uz 5. aprīli liecina, ka inficēti 1 213 192 cilvēki un skaits nemitīgi aug.

Tomēr saistībā ar to, ka nav pieejams pietiekami daudz testēšanas komplektu un arī testēšanas laboratoriju resurss ir ierobežots, netiek uzskaitīti daudzi saslimšanas gadījumi, sevišķi, ja runa ir par saslimšanām vieglā formā. Testi, kuros tiek pārbaudīta antivielu klātbūtne organismā, ļaus noteikt patiesos vīrusa izplatības apmērus.

Masveidā pielietojamu antivielu testu pagaidām nav

 Vairāki valstu uzņēmumu laboratorijās steidzami strādā pie tādu testu izstrādes, kas ļauj noteikt Covid-19 antivielu klātbūtni asinīs. Specializētās laboratorijas jau pielieto precīzas antivielu noteikšanas metodes, tomēr plašāks šo metožu pielietojums šobrīd vēl nav pieejams.

Tāpat šo testu precizitāte un uzticamība vēl ir jānovērtē Pasaules Veselības organizācijas ekspertiem.

Programma “Solidaritāte II” kļūs par daļu no jau esošā antivielu datu vākšanas procesa. Lai noskaidrotu, cik cilvēkiem ir izstrādājušās vīrusa antivielas, PVO sadarbojas ar to valstu pētniekiem, kuras infekcija ir skārusi vissmagāk.

Organizācija ir antivielu pētniecībai publicējusi vairākus standarta protokolus un palīdz pētnieku grupām šos protokolus adaptēt vietējām vajadzībām. “Solidaritāte II” dos iespēju pētījumu rezultātā gūtos datus apvienot, iegūstot daudz precīzāku globālo ainu saistībā ar Covid-19 izplatību.

Kad gaidīt rezultātus

 Kā skaidro Marija Van Kerhova, šī programma ieplānota uz gadu, tomēr pirmie rezultāti būs jau tuvāko mēnešu laikā. Kā ziņo izdevums “Science”, skaidrība saistībā ar antivielu testēšanas rezultātiem var parādīties pat agrāk – pāris nedēļu laikā, jo šādi pētījumi daudzās valstīs tiek veikti jau tagad, lai arī ne tik vērienīgos apmēros.

Stenfordas universitātes zinātnieki jau nākamnedēļ sāks pārbaudīt antivielas 5000 Sentklēras apgabala iedzīvotājiem Kalifornijā.

Bonnas universitātes līdzstrādnieki 30. martā ir sākuši pārbaudīt antivielu klātbūtni Heinsbergas apriņķa iedzīvotājiem Vācijas rietumos. Tieši šeit ir fiksēts lielākais Covid-19 uzplaiksnījums valstī. Epidemiologi uzskata, ka epidēmija sākās karnevāla laikā Langbroičas un Harceltas ciemos notiekošajos publiskajos pasākumos februāra beigās.

Iegūtie dati palīdzēs arī noskaidrot slimības izplatību bērnu un pusaudžu vidū. Šajā grupā saslimšana parasti notiek viegli un bērnus reti pārbauda.

Epidēmija vēl nav sasniegusi savu augstāko punktu, tomēr speciālisti jau brīdina par atkārtotu uzplaiksnījumu iespējamību. Saistībā ar šo apstākli “Solidaritāte II” sniegs vēl vienu svarīgu atbildi – kādai sabiedrības daļai jau ir izstrādājusies imunitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti