Dienas ziņas

Sacensībās rekordliels dalībnieku skaits

Dienas ziņas

Cer uz stagnācijas pārvarēšanu Latvijas hokejā

Cēsu vecais alus brūzis būs zinātnes un mākslas centrs

Cēsu vecais alus brūzis būs zinātnes un mākslas centrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vecajam Cēsu alus brūzim, kas ir arī daļa no Cēsu viduslaiku pils un pils parka ansambļa, tapusi pārbūves koncepcija, kas paredz alus brūža pakāpenisku pārtapšanu par zinātnes un mākslas centru.

Jau vairāk nekā 10 gadus rūpnieciski industriālā zona plašākai publikai lielākoties ir slēgta. Brūža pagrabi daudzviet jau kļuvuši bīstami. Izvēlētā pārbūves koncepcija nosaka to, ka darbi būs pakāpeniski, bet daļa no ēkām atvērtas apmeklētājiem jau tagad pasākumu laikā.

Cēsu vecais alus brūzis pieder nodibinājumam ''Vides risinājumu institūts'', un šeit ik vasaru jau norisinās Cēsu mākslas festivāls un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Starptautiskā vasaras skola.

Šobrīd jau pusotru gadu pie zinātnes un mākslas centra koncepcijas strādā arhitekti, kuru uzdevums – gan izprast centra ideju, gan savienot veco alus brūzi ar Cēsu viduslaiku pils parku, kur tas atrodas, un pilsētu.

“Viens no pirmajiem soļiem bija domāt par to, kādā veidā brūzi atkal savienot ar pilsētu, kā viņš vēsturiski ir bijis. Šeit ir pie pils laukuma viens tāds gals starp klēti un vēsturisko saimnieku māju, kur līdz šai vasarai bija mūris, kas nodalīja rūpniecisko zonu, un šovasar mēs mēģinājām to atvērt,” norāda arhitekts Austris Mailītis.

18.,19. un 20.gadsimta būves lēnām pārtaps par vietu dažādām mākslinieciskām un ar vides zinātni saistītām performancēm un nodarbībām. Tas būs zinātnes un mākslas centrs, kurā tiks apvienotas arī dažādas darbnīcas. “Nākotnes zinātniskais institūts neizskatās ka desmit stāvu ēka no stikla un tad tajā brīdī kāds griež lentu. Lentu nekur negriež, tas ir dzīvojošs process,” saka ''Vides risinājumu institūta'' dibinātājs Gundars Skudriņš.

Projekta pamatā ir privāta investora finansējums, un tas pieejams ilgākā laika periodā un pakāpeniski, kā arī brūzis kā arhitektūras un vēstures objekts ir gana komplicēts un to nevar pārvērst uzreiz, tāpēc izvēlētā pārbūves koncepcija atbilst lēnās arhitektūras principiem. Arhitekti daudz domā par alus brūža atrašanās vietu, pieejamajiem resursiem un to, kam šīs ēkas būs vajadzīgas.

“Process un pārbūve ir tas interesantākais. Tas ir radošais moments, kas lielā mērā atbilst arī tam saturam, kas tur notiks. Māksla un zinātne ir radošs process, kad tu kaut kādā veidā jūti, ka tu vari mainīt lietas,” saka Mailītis.

“Ja zinātnieki ir ļoti pragmatiski, tad mākslinieki ir radoši, un, tikai krustojot viņu, mēs varam sasniegt izcilus rezultātus,” pauž Skudriņš.

Plānots brūža pieejamību nodrošināt pakāpeniski, vienlaikus strādājot pie ēku kompleksa sakārtošanas un vērtīgo ēku konservācijas. Jau šobrīd komplekss pieejams dažādu ar mākslu un zinātni saistītu pasākumu laikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti